Wpis z mikrobloga

#programowanie #informatyka #programista15k
Dzień dobry, ostatnio postanowiłem, że zacznę realizować coś, co od lat chodzi mi po głowie - zacznę naukę programowania. W zasadzie nie wiem po co, ale znajomość na pewno mi nie zaszkodzi. Może wciągnę się, rzucę studia (materiałówka), i zostanę, może rzucę to po tygodniu, a może zaprogramuje mojego arduino i dumny będę z siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Myślałem, żeby nauczyć się Javy, bo koncepcja stworzenia w (odlegle odległej) przyszłości prostej appki na androida, nawet na swoje potrzeby, brzmi ciekawie. Z tego co przeczytałem Java jest dość trudna, dlatego zastanawiam się również nad prostym i dość uniwersalnym Pythonem.

1. Czy rzeczywiście Java jest znacznie trudniejsza
2. Ile czasu potrzeba aby opanować w stopniu przeciętnym oba języki ?
3. Od czego najlepiej zacząć ? Jakie książki, kursy ?
  • 8
@Haczinson:

Czy rzeczywiście Java jest znacznie trudniejsza


Nie jest. Java, C#, Python, Ruby, JavaScript wszystko są to proste języki. Trudny to może być Haskell do którego pełnego zrozumienia lepiej jakbyś znał rachunek lambda. No chyba, że trudność pewne osoby określają jako to, że w pythonie masz do czegoś bibliotekę w standardzie a w Javie to uuu musiałbyś sobie pobrać, albo w pythonie zrobisz coś w jednej linicje kodu a w javie
@Haczinson: Większość popularnych języków jest łatwa. Naucz się jakiegokolwiek i nie licz, że za chwilę naklepiesz appkę na telefon. Na początku uczysz się myśleć algorytmami. Później każdy kolejny język w podstawach to tydzień, max dwa i nauka środowiska.
@Haczinson: Sam uczę się samodzielnie programowania (wybrałem JavaScript) od około roku. Wcześniej miałem okazję pisać drobne skrypty w Pythonie. Najlepiej zdefiniuj sobie czym chcesz się zajmować (ogólnie - front-end, backend?), wybierz Jeden język i koduj, koduj, koduj... Książki można mieć pod ręką pomocniczo ale z nich nie nauczysz się wiele, raczej zajrzysz żeby rozwiązać wątpliwość lub znajdziesz ciekawą właściwość języka. Pierwsze parę tygodni możesz klikać przez tutoriale ale proponuję dośc szybko
@Haczinson java spoko, ale pomysl jaka chcesz aplikacje zrobic. Jesli to ma byc gra no to wypadaloby zeby to java byla. Ale jesli chcesz napisac cos bardziej w stylu wykopu no to szedlbym w rozwiazania natywne, pozwalajace programowac na obie platformy. Jakos bardzo w tym nie siedze ale jestem w trakcie robienia takiej aplikacji natywnej i moim zdaniem flutter jest duzo lepszy od react native (przynajmniej z punktu widzenia osoby poczatkujacej, np