Wpis z mikrobloga

#linuxmint #linux #linuxmasterrace #bleachbit #kiciochpyta
w bleachbit widze funkcję "Wolna przestrzeń dyskowa: Nadpisuje wolną przestrzeń dysku celem zamazania usuniętych plików" Co to ma robić i jak to ma działać? Albo inaczej: nadpisuje ta przestrzeń tylko na czas pracy programu, czy po zakończeniu pracy programu dalej będę miał zajęte ileś GB miejsca, a może nawet więcej niż przed? xd
  • 9
  • Odpowiedz
@kakagonzalez: Bo musisz uświadomić sobie jak działa dysk twardy, systemy plików itd. Jak usuwasz pliki z dysku to fizycznie się one nie kasują. Jest usuwana tylko informacja o nich w tablicy systemu plików. Dzięki temu możesz łatwo odzyskać pliki jakbyś coś usunął przypadkiem. Ale oprócz tego jest jeszcze inny efekt. Nawet jak nadpiszesz kilka razy to samo miejsce na dysku to wcale nie gwarantuje ci to szansy, że pliku z
  • Odpowiedz
@Kryspin013: dziękuję za przypomnienie tej wiedzy.
Najważniejsze: jeśli zależy mi na usunięciu śmieci (cache, repa i reszty), a usunięte dane nie są wrażliwe, muszę zaznaczać ową opcję? Jak rozumiem jest ona tylko gwarantem skasowania danych, a raczej ich nieodzyskania?

Zależy mi tylko na wywaleniu wszelkiego systemowego śmiecia
  • Odpowiedz
Najważniejsze: jeśli zależy mi na usunięciu śmieci (cache, repa i reszty), a usunięte dane nie są wrażliwe, muszę zaznaczać ową opcję?


@kakagonzalez: Nie musisz nic w ogóle zaznaczać. To jest jakbyś się bał, że ktoś bez twojej wiedzy będzie miał dostęp do twojego komputera lub dysku i bardzo się boisz wycieku danych. Jeśli nie pracujesz nad projektami za 100 tys., nie szyfrujesz dysku lub nie zamierzasz teraz sprzedawać dysku to
  • Odpowiedz
@kakagonzalez: Aha, i w sumie jeszcze jedno. Ta opcja w zasadzie nawet nie brzmi jak nadpisywanie danych a po prostu jechanie po wolnym miejscu na dysku (czyli tam gdzie system plików nie wskazuje żadnych danych). To zajęłoby jeszcze więcej czasu bo będzie to trwało tyle co skopiowanie ilości danych równej wolnego miejsca na dysku kilka lub kilkadziesiąt razy (w zależności od ustawień, domyślnie jest chyba 5).
  • Odpowiedz
@Kryspin013: poprzednimi razami odpalałem tą opcję i kończyło się na czekaniu przez dobrą godzinę, aż system zacznie reagować. No i zawsze kończyło się na tym, że kończyłem z mniejszą ilością wolnej pamięci niż zaczynałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz