Wpis z mikrobloga

Mirki, które kupowały #mieszkanie w stanie surowym, ile wyniósł was całkowity koszt remontu - tzn. z całą kuchnią i łazienką, meblami (wiadomo, że zależy od materiałów, ale orientacyjnie, w jakiej kwocie można się zmieścić)?
Polecicie jakieś firmy w #krakow sprawdzające nowe mieszkania przed zakupem pod kątem tego, czy wszystko zostało wykonane ok? Ile kosztują takie usługi?
Ile trwał wasz zakup mieszkania, od momentu znalezienia mieszkania, do zakupu, przydzielenia kredytu itd.? Jak wygląda mniej więcej ten proces? Czy zawsze trzeba podpisywać umowę przedwstępną? Czy ciężko znaleźć fachowca na już do wyremontowania np. całej łazienki?

#remont #kupnomieszkania #zakupmieszkania #mdm #nowebudownictwo #starebudownictwo #budowlanka #budownictwo #renowacja
  • 38
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Bellie: to jest wszystko tak rozbieżne że ciężko Ci będzie zdobyć informacje. Zależy czy robisz sama czy firma, co potrzebujesz a co uważasz za zbędny gadżet. Czy kupujesz płytki po 20 PLN za metr czy po 60.

Czy chcesz meble za 15k PLN czy 30k.

Ciężko jest to od tak opisać :(
  • Odpowiedz
@Bellie: Sprawdzenie mieszkania ~200 zł, stan surowy czy deweloperski? Liczysz od 1000 zł / m^2. Umowa przedwstępna u notariusza to konieczność przy rosnącej cenie mieszkań i opóźnieniach z odbiorem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Bellie Od dawna fachowcy od wykończeniówki mają zajęte terminy na lekko pół roku wprzód. Możesz skorzystać z usług projektanta wnętrz, oni mają swoje ekipy.
  • Odpowiedz
@24-Sto: część roboty bym wykonała sama - typu malowanie ścian, ale nie wiem czy takie ściany trzeba najpierw pokrywać gładzią itp. czy to już będzie zrobione, nie mam jeszcze konkretnego mieszkania, szukam również na rynku wtórnym.

@d__m: kurde dużo Ci wyszło, ja liczyłam tak z 40k, przy 40-50 m2.

@alhakeem: no właśnie z umową to sprawa skomplikowana, bo osoba kupująca mieszkanie (nie ja) może przyjechać do Polski tylko raz
  • Odpowiedz
@Bellie: nie ma mieszkań w stanie surowym, są w stanie developerskim.

Koszt wykończenia to absolutne minimum c.a. 1000PLN/m2 [ciężko się będzie zmieścić], górnej granicy nie ma. Ale przyjmuje się, że żeby był jakotaki standard to około 2-2,5k/m2 i raczej się to sprawdza.

Różnice są ogromne. Możesz kupić panele za 12zł/m2 a możesz litą deskę za 250/m2 [i w górę]. Możesz kupić kuchnię z Ikei za 2-3 tys, a możesz brać na
  • Odpowiedz
Ile trwał wasz zakup mieszkania, od momentu znalezienia mieszkania, do zakupu, przydzielenia kredytu itd.? Jak wygląda mniej więcej ten proces? Czy zawsze trzeba podpisywać umowę przedwstępną?


@Bellie: to ja odpowiem na ten fragment ( ͡° ͜ʖ ͡°) dużo zależy od tego czy blok już stoi, czy jest na etapie budowy, czy jest dopiero dziura w ziemi - ogólnie mamy trzy warianty

1. Blok stoi i ma pozwolenie
  • Odpowiedz
  • 1
@Bellie Musisz pytać po znajomych, inaczej to będzie strata czasu, nerwów i pieniędzy. Pośpiech nie jest wskazany, myślę, że tydzień by wystarczył. A ceny za robociznę w Krakowie są wysokie.
  • Odpowiedz
@messern: dzięki. To mi daje jakieś rozeznanie, mieszkanie nie musi być na tip top, głównie muszę mieć zrobioną łazienkę, z kuchni mało co korzystam i tak, więc mogę sobie to rozłożyć w czasie. Liczę trochę po taniości, bo dużą część roboty ogarnie mój facet, ale rzeczy typu kładzenie płytek raczej dam komuś z doświadczeniem.
  • Odpowiedz
@Bellie: Może podpisać notarialne pełnomocnictwo (szczególne) do nabycia danego mieszkania, jak również załatwienia formalności kredytowych na jego rzecz i dokonania wszystkich wpisów w księgach, koszt 50-100 zł + vat. Dodatkowo można dopisać zarząd zwykły nieruchomością, załatwianie spraw w urzędach i bankach - z tymi ostatnimi to będziesz miała przeboje, bo ich działy prawne to jakaś tragedia. Najlepiej zrobić to u tego samego notariusza, gdzie pozostałe umowy będą podpisywane.
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: dzięki wielkie! Nie wiedziałam, że to aż tyle zajmuje. W takim wypadku chyba jednak zostanę przy rynku wtórnym, jeśli zdecyduje się na nowe to jedynie w fazie pierwszej, bo nie mam za dużo czasu, bo muszę się wyprowadzać z obecnego mieszkania wynajmowanego.
  • Odpowiedz
@alhakeem: wiem, ale myślę, że to nie przejdzie, bo znowu, albo ja bym musiała jechać do osoby kupującej, albo on do mnie, plus wszystkie dokumenty musiałyby być tłumaczone, plus osoba, która będzie brała kredyt i kupowała mieszkanie, w którym ja zamieszkam, nie jest zameldowana w PL od lat, mieszka w tym drugim kraju na stałe, co już przy sprzedaży innego mieszkania robiło problemy.
  • Odpowiedz
część roboty bym wykonała sama - typu malowanie ścian, ale nie wiem czy takie ściany trzeba najpierw pokrywać gładzią itp. czy to już będzie zrobione, nie mam jeszcze konkretnego mieszkania, szukam również na rynku wtórnym.


@Bellie: raczej na pewno nie będzie gładzi ale też nie zawsze jest sens je kłaść jeśli tynk jest elegancki - są też tynki które wystarczy zatrzeć bez gładzenia ;)

kurde dużo Ci wyszło, ja liczyłam tak
  • Odpowiedz
Musisz też doliczyć meble (chociaż podstawowe), AGD, drzwi do pokojów (w szczególności do łazienki xD), biały montaż itp - ogólnie polecam urządzanie się "po trochu" ale są rzeczy które trzeba kupić na starcie ;) 1500/m to bezpieczny szacunek


@powaznyczlowiek: no właśnie, większość rzeczy dokupię później, najbardziej interesuje mnie położenie paneli/kafelek/koszt ścian, najprawdopodobniej wszystkie malowane, kontakty, cała łazienka, kuchnia jest mniej istotna bo rzadko jadam w domu.

dużo będziesz mieć roboty mówiąc
  • Odpowiedz
no właśnie, większość rzeczy dokupię później, najbardziej interesuje mnie położenie paneli/kafelek/koszt ścian, najprawdopodobniej wszystkie malowane, kontakty, cała łazienka, kuchnia jest mniej istotna bo rzadko jadam w domu.


@Bellie: uwierz mi że przerabiałem to i żyłem przez dłuższy czas na kartonach ( ͡° ͜ʖ ͡°) i nie do końca tak się da - wydaje Ci się że kuchni nie potrzebujesz ale trzeba pamiętać choćby o tym, że jej
  • Odpowiedz