Wpis z mikrobloga

Moja przełożona jest Hinduską, jest chrześcijanką i jest mocno religijna. Mocno w sensie: kościół/msza codziennie, tapeta na telefonie przedstawia obraz Jezusa, kiedy jeździ w delegacje to odwiedza święte miejsca, hobbystycznie kolekcjonuje dewocjonalia i święte relikwie. W tym tygodniu przyjechała żeby mnie przeszkolić i w trakcie lunch breaków codziennie biegała do innego kościoła po jakąś specjalną wodę święconą.

Jak się dowiedziała, że jestem Polką, to powiedziała mi dwie rzeczy: Jan Paweł 2 był super Papieżem i że Polska nie jest ani trochę katolickim krajem! Wg jej standardów jesteśmy mocno świeccy, nawet mimo tego, że połowa dni wolnych od pracy to święta kościelne. Co ciekawe, jako jeden z powodów podała także to, że w Polsce istnieje wolność wyznania i ludzie innych wyznań nie są prześladowani (a to jej zdaniem jeden z ważniejszych warunków, żeby uznać dane państwo za katolickie).

Tak tylko chciałam napisać, w ramach ciekawostki - jakbyście się kiedyś zastanawiali, czy wszystkie inne narody na świecie mają nas za katolistan ( )

#pracbaza #ciekawostki #katolicyzm
  • 62
  • Odpowiedz
@pauleene: krajem katolickim jesteśmy, państwem nie. to w ramach KK juz w średniowieczu doszło do rozdziału władzy kościelnej i świeckiej co później znieśli protestanci którzy przez mniej inteligentnych ludzi uwazani są za siły postępowe.
  • Odpowiedz
  • 0
@josedra52: Nie wiem, nie pytałam, ale wydawała się dość pewna siebie, to może jest znacznie bardziej ważna na świecie niż mi się wydaje xD
Ale na serio to nie, oczywiście że nie.

Dla mnie to była ciekawostka, że po pierwsze Hinduska po drugiej stronie globu wie, gdzie w ogóle jest taki kraj jak Polska i jaka tam panuje tradycja. No i jakie są jej poglądy na temat tego, co jest uważane
  • Odpowiedz
@kadbery: a do czego źródła potrzebujesz? Do tego, ze w WB i Szwecji król jest jednocześnie głową kościoła? Ze główną siłą napędową protestantyzmu było chęć wyrwania się księzat niemiecki spod kurateli papieza, a potem tworzyli swoje kościółki. To proszę źródło- podręcznk historyczny do gimbazy.
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco:
1. OP pisze o Polsce.
2. Podajesz przykłady jednych z najbardziej liberalnych religijnie państw.
3. Na świecie jest 800 milionów protestantów, większość tego nie praktykuje, więc niczego nie znieśli XD
4. W Szwecji nie jest.
  • Odpowiedz