Wpis z mikrobloga

Moja przełożona jest Hinduską, jest chrześcijanką i jest mocno religijna. Mocno w sensie: kościół/msza codziennie, tapeta na telefonie przedstawia obraz Jezusa, kiedy jeździ w delegacje to odwiedza święte miejsca, hobbystycznie kolekcjonuje dewocjonalia i święte relikwie. W tym tygodniu przyjechała żeby mnie przeszkolić i w trakcie lunch breaków codziennie biegała do innego kościoła po jakąś specjalną wodę święconą.

Jak się dowiedziała, że jestem Polką, to powiedziała mi dwie rzeczy: Jan Paweł 2 był super Papieżem i że Polska nie jest ani trochę katolickim krajem! Wg jej standardów jesteśmy mocno świeccy, nawet mimo tego, że połowa dni wolnych od pracy to święta kościelne. Co ciekawe, jako jeden z powodów podała także to, że w Polsce istnieje wolność wyznania i ludzie innych wyznań nie są prześladowani (a to jej zdaniem jeden z ważniejszych warunków, żeby uznać dane państwo za katolickie).

Tak tylko chciałam napisać, w ramach ciekawostki - jakbyście się kiedyś zastanawiali, czy wszystkie inne narody na świecie mają nas za katolistan ( )

#pracbaza #ciekawostki #katolicyzm
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co ciekawe, jako jeden z powodów podała także to, że w Polsce istnieje wolność wyznania i ludzie innych wyznań nie są prześladowani (a to jej zdaniem jeden z ważniejszych warunków, żeby uznać dane państwo za katolickie).


@pauleene: trochę dziwne jak dla mnie ale... Indie to Indie. Na wykopie jedzie się przede wszystkim po muzułmanach ale w Indiach również regularnie urządzane są pogromy na tle religijnym. Nawet gorsze niż gdzie indziej
  • Odpowiedz
  • 3
@zenon1002: Dla mnie to też było bardzo dziwne kryterium, dlatego chciałam się tym podzielić. Sama bym w życiu o tym nie pomyślała, to byl dla mnie zupełny szok kulturowy.
Ale zgadzam się z Tobą całkowicie - dorastanie w kraju, gdzie śmierć za wyznawaną religie jest na porządku dziennym na pewno zmienia mocno poglądy i pewnie z tego w dużym stopniu wynika jej ekstremizm co do kryteriów jakie ona uznaje przy
  • Odpowiedz
@kadbery:
1. No okej, a ja nie.
2. No i co z tego, ze są lberalne skoro nie o liberalności pisałem a rozłamie państwa i kościoła co ewidentnie protestancka rewolucja naruszyła.
3. w jednym miejscu znieśli w drugim nie, protestantyzm jest wielonurtowy. JEdnak w początkowej fazie protestantyzm był nastawiony na zakładanie kościołów państwowych.
4. Mój błąd- jednak Kościół Szwecji był kościołem państwowym do 2000 roku, czyl w postępowej Szwecji państwo
  • Odpowiedz
w Polsce istnieje wolność wyznania i ludzie innych wyznań nie są prześladowani (a to jej zdaniem jeden z ważniejszych warunków, żeby uznać dane państwo za katolickie).


@pauleene: nie wierze ci, w zadnym kraju na swiecie katolicy nie przesladuja ludzi innych wyznan.
  • Odpowiedz
@pauleene: To jest słaby przykład tego, jak oceniają nas za granicą, bo pochodzi od mega fanatyczki. A co do normalnych ludzi z krajów rozwiniętych - to tak, najczęściej spotykam się z opiniami, że nasz kraj jest zniewolony przez religię katolicką.
  • Odpowiedz
ludzie innych wyznań nie są prześladowani (a to jej zdaniem jeden z ważniejszych warunków, żeby uznać dane państwo za katolickie).


@pauleene: Oo
  • Odpowiedz
  • 0
@bircov: Ja najczęściej jak mówię, że jestem z Polski słyszę „Holland? You mean the Netherlands?” ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ale na serio, dzisiaj podczas rozmowy z managerką zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę nikt wcześniej nigdy nie poruszył kwestii religii. Ludzie przy rozmowie o tym skąd pochodzę pytają o pogodę, o Kraków, o zabytki, itp, a ona była pierwszą osobą, która miała swoje zdanie w kwestii
  • Odpowiedz
dorastanie w kraju, gdzie śmierć za wyznawaną religie jest na porządku dziennym na pewno zmienia mocno poglądy i pewnie z tego w dużym stopniu wynika jej ekstremizm


@pauleene: Czy ja wiem? Poznałem podobnych "radykalnych" protestantów w Stanach - obrazki Maryi i Jezusa w każdym pokoju na każdej ścianie, znajomość Biblii na wyrywki, modlitwy przed każdym posiłkiem, w domu pełno kaset magnetofonowych (bo to starsi państwo) z religijną muzyką, do tego
  • Odpowiedz
I to jeszcze prezentując poglądy tak różne od tego, co mi się wydawało. Może po prostu jej skala jest inna, bo tam gdzie ona dorastała państwo katolickie działa na innych zasadach..


@pauleene: Skala jej religijności jest nieco niepokojąca, według ogólno przyjętej przez wykopków skali zakrawa mało delikatnie o podstawy fanatyzmu( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz