Wpis z mikrobloga

Moja przełożona jest Hinduską, jest chrześcijanką i jest mocno religijna. Mocno w sensie: kościół/msza codziennie, tapeta na telefonie przedstawia obraz Jezusa, kiedy jeździ w delegacje to odwiedza święte miejsca, hobbystycznie kolekcjonuje dewocjonalia i święte relikwie. W tym tygodniu przyjechała żeby mnie przeszkolić i w trakcie lunch breaków codziennie biegała do innego kościoła po jakąś specjalną wodę święconą.

Jak się dowiedziała, że jestem Polką, to powiedziała mi dwie rzeczy: Jan Paweł 2 był super Papieżem i że Polska nie jest ani trochę katolickim krajem! Wg jej standardów jesteśmy mocno świeccy, nawet mimo tego, że połowa dni wolnych od pracy to święta kościelne. Co ciekawe, jako jeden z powodów podała także to, że w Polsce istnieje wolność wyznania i ludzie innych wyznań nie są prześladowani (a to jej zdaniem jeden z ważniejszych warunków, żeby uznać dane państwo za katolickie).

Tak tylko chciałam napisać, w ramach ciekawostki - jakbyście się kiedyś zastanawiali, czy wszystkie inne narody na świecie mają nas za katolistan ( )

#pracbaza #ciekawostki #katolicyzm
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pauleene Wikipedia jest średnio rzetelnym źródłem jeśli chodzi o cytowanie. Sprawdź, co encyklopedie na ten temat piszą
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Indusi;3914600.html

Generalnie to w potocznym języku zamiennie stosuje się "Hindus" i "hindus" w odniesieniu do mieszkańców Indii, ale prawidłową formą jest jednak Indus. To juz taka dygresja. Jesteśmy w końcu na wykopie, a nie na konkursie językowym pod patronatem Miodka :p
  • Odpowiedz
4. W Szwecji nie jest.


@kadbery: Szwecja była państwem wyznaniowym do 2000. Do tego czasu nawet istniało jakieś archaiczne prawo które uznawało, że członkiem kościoła Szwecji jest automatycznie każdy, kto na szwedzkiej ziemi przebywa aż do zachodu słońca - albo i wschodu - nie pamiętam.
  • Odpowiedz
  • 0
@HAL__9000: Nie ma to, jak stawiać przecinki w, nieoczywistych miejscach (ʘʘ)

Dla mnie to swoista ciekawostka, poznanie innej perspektywy, dość ekstremalnej - ale przez to tak różnej od mojej. Ale skoro skomentowałeś wpis, to jak widać jakieś #!$%@? dajesz xD
  • Odpowiedz
@pauleene: To jest katolistan, ale okiem kogoś z kultury gdzie istnieje faktycznie reżim religijny np. muzułmański. Z twoja Hinduską zgodziłby się pewnie jakiś muzułmański ale średnio religijny i dość obyty w świecie Afgańczyk czy Irańczyk, który na co dzień doświadczył zamordyzmu religijnego.
Tylko, że równie dobrze mógłbym powiedzieć coś w ten deseń: słuchajcie pewien Hindus/ Afagańczyk/ Etiopczyk powiedział mi, że w Polsce jest zajebiście wysoki standard komunikacyjny, bo jest genialnie
  • Odpowiedz
Ja najczęściej jak mówię, że jestem z Polski słyszę „Holland? You mean the Netherlands?


@pauleene: Jak powiesz "Poland" tak jak się czyta po polsku, to brzmi bardziej jak Holland, jakbyś to powiedziała tak bardziej w kierunku "Poulend" z wyraźnym akcentem na początku i tylko lekko zaznaczonym "d" na końcu - nikt by się nie pomylił. O tak: https://www.youtube.com/watch?v=j9OHE_Dy2eQ

A co do Twojego wpisu - Hinduska ma rację, większość Polaków opinii o Polsce jest mocno osadzonych w braku rozsądnej skali odniesienia, i walce politycznej pomiędzy obozem PO a
  • Odpowiedz
  • 0
@KEjAf: Myślę, że co do Poland/Holland to też trochę kwestia tego, że tu gdzie mieszkam nie ma aż tak wielu Polaków i ludzie są bardziej przyzwyczajeni do Europejczyków przyjeżdżających z zachodu, a nie wschodu, więc ich pierwsza myśl, niezależnie od tego jak brzmi Poland z moim akcentem, to będzie strzał, że jestem Holenderką a nie Polką. Swoją drogą wszyscy i tak zwykle pytają czy jestem z Francji, a kilka razy
  • Odpowiedz
@pauleene:

Dla mnie to była ciekawostka, że po pierwsze Hinduska po drugiej stronie globu wie, gdzie w ogóle jest taki kraj jak Polska i jaka tam panuje tradycja. No i jakie są jej poglądy na temat tego, co jest uważane za kraj katolicki, a co nie.

Fajna ciekawostka, taka nie za mądra.

1. Jedna Hinduska nie jest reprezentatywną
  • Odpowiedz