Wpis z mikrobloga

@Ferengi: tam jest blok, więc to pewnie on/osiedle.
To jest fotka zrobiona telefonem, 30s z dużym ISO, dlatego tak przeswietlone.
Sam obiektyw wycelowany jest znacznie wyżej.
Do tego z miasta to raczej nic poza narrowband nie ugram...
Zrobiłem 50 klatek w H-alpha obiektywem Sigma 70-200 (f:2.8). Niestety nie wszystkie klatki wyszły dobrze - spodziewam się odrzutu 5-10sztuk.
Raz ze 5min bez guide to już wiele, a dwa, że muszę ostrzyć z maską Bahtinova a nie "na oko".
Postaram się dopalić jeszcze OIII i SII, ale fotki z miasta i przy tej fazie księżyca to nie jest to...
I tak jest git, czyli nie ma czego się bać tego montażu bez guidingu :) Bo czytając fora można stwierdzić że sam montaż pociągnie 30 sekund a więcej to już przecinki zamiast gwiazd ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego zacząłem się zastanawiać czy jest w ogóle sens zmieniać eq3-2 skoro i tak guiding będzie za jakiś czas dopiero xD
To akurat wiem, używając np. lekkiego canona z obiektywem 135mm ogniskowa jest bardzo mała a waga wręcz niezauważalna ale i tak się zdziwiłem że da się osiągnąć aż taki czas, co mnie pozytywnie zaskoczyło :)
@matka_blendziora @Ferengi Dla HEQ5 obiektyw czy waży kilo czy pół nie robi większej różnicy. Należy tylko użyć cięższej/lżejszej przeciwwagi. Moja sigma waży z kamerą lub lustrzanką ponad 2,5kg. Na teście z innym (lżejszym) body i obiektywem 17-50 2.8 było podobnie. Tak więc przy niższej wadze kluczowe raczej jest wypoziomowanie zestawu, ustawienie na biegun, ogniskowa, matryca/rozmiar pixela.

Aaa i nie wiem czy pisałem. To jest ogniskowa 70mm z kamerką Atik314e, z body d800
Mam jeszcze jedno pytanie: używasz do sterowania montażem pilota czy może telefonu/komputera? Bo zastanawiam się czy jest sens dokładać do wersji synscan skoro można zaoszczędzić kilka stówek i korzystać np. z bazy skySafari
@matka_blendziora osobiście używam Synscan do znalezienia obiektu. a docelowo zamiast pilota wpinam kabel do kompa ale już nie uzywam skysafari, stellarium czy cdc bo tylko puszczam sesję. Po prostu nie było mi to potrzebne.
Mam też pilot syntrek ale nigdy go nie użyłem. Teraz nowego montazu nie kupisz bez Synscan, a uzywki mają te sama cenę. Kiedyś była stara wersja montazu (czarna) bez silników krokowy h a z jakimiś innymi, przez co
Raczej używki, na nową musiałbym sprzedać nerkę. Akurat cena podobna ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po prostu zastanawiam się jaka opcja będzie najlepsza na początek kiedy nie będę miał guidera ani możliwości podłączenia do laptopa (tylko pc) Na razie używam lustrzanki z obiektywami do 300mm więc i tak goto przyda się co najwyżej do wyszukiwania obiektu, potem montaż będzie chyba prowadził sam. Sprzęt będę powoli upgradowal i kompletował, dlatego