Wpis z mikrobloga

Przydatne tipy do medytacji wg. Mingyur’a Rinpoche:

1. Esencją medytacji jest świadomość [awareness].W tej chwili gdy to czytasz i wiesz że to czytasz to to jest świadomość.
2. Aby podtrzymać i wydłużyć to uświadomienie potrzebna jest podpora (obiekt) dla uwagi np. oddech.
3. Nie powinno się blokować myśli i emocji.Trzeba im pozwolić pojawiać się i odchodzić.
4. Efekt wodospadu [Waterfall Experience].Wydaje się że myśli jest więcej niż wcześniej.Uważa się to za pozytywny znak.
5. Doświadczenia w medytacji zmieniają się.Jak kurs akcji są raz w górę, raz w dół ale w długofalowej perspektywie pnie się w górę.

Rinpoche wyjaśnia te pięć punktów bardziej dogłębnie w tym wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=3SnZFQktCaw

#medytacja #mindfulness #buddyzm
  • 7
@abelel: Tak, wydaje mi się że to można podciągnąć pod uniwersalne mindfulness ale z drugiej strony to co on mówi jest o krok dalej.Zwróć uwagę na pk. 4 w którym mówi że mogą pojawiać się trudne emocje itp.Tego raczej nie znajdziesz w popularnych instrukcjach jak ćwiczyć mindfulness.To czego Rinpoche uczy (w książce "The Joy of Living") można by określić bardziej jako medytacja buddyjska niż popularne mindfulness w tym sensie że jest
@abelel Moim zdaniem spośród wszystkich nurtów i szkół medytacji wywodzących się z buddyzmu można by wyróżnić metody jak MBSR, które są praktyczną metodą medytacji i szkoły czy nauczycieli którzy wywodzą się bezpośrednio z buddyzmu i nie obawiają się odwoływać do głębokiej tradycji swoich szkół.Dlatego rozróżniłem "mindfulness" od "medytacji buddyjskiej" choć wiadomo że to jest to samo.Myślę też że mnich powie mi więcej o samej praktyce medytacji niż instruktor na kursie np. MBSR
@abelel: sam buddyzm nie ma w sobie nic buddyjskiego ;) Pod przykrywką religii masz techniki koncentracji, relaksacji i badania własnego istnienia poprzez doświadczanie najsubtelniejszych zjawisk które zachodzą w ciele i umyśle podczas intensywnego relaksu i koncentracji. Jest to poza zasięgiem niewytrenowanego umysłu, zajętego codziennymi sprawami, więc wygląda na mistyczne, a wcale takie być nie musi.