Wpis z mikrobloga

#dziendobry oto kolejna postać z cyklu #dzielnipolacy - z którą miałam okazję 'zapoznać się" dzięki wizycie u Babci

Dziś Feliks Antoni Przypkowski - ur. 22 maja 1872 r. w Jędrzejowie, zm. 24 września 1951 r. takze w Jędrzejowie #swietokrzyskie – #lekarz, astronom amator, kolekcjoner; twórca jednej z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych. Był jednym z dziewięciorga dzieci Piotra Andrzeja, producenta mydła i świec, i Maksymilii z Gołębiowskich.

W 1894 r. ukończył gimnazjum w Kielcach. W 1899 uzyskał dyplom doktora medycyny na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, następnie odbył specjalizację w Pradze. W tym samym roku rozpoczął praktykę lekarską w Działoszycach. W latach 1900-14 pracował jako lekarz szkolny w Jędrzejowie w rosyjskim seminarium męskim, następnie do 1936 r. w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim. W 1903 r. zawarł związek małżeński z Zofią z Horstów.

Przypkowski już w latach gimnazjalnych interesował się zegarami słonecznymi. W Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie znajdują się dwa zegarki słoneczne, które wykonał samodzielnie w 1895. Dzięki kontaktom z austriackimi i niemieckimi antykwariuszami, zgromadził pokaźną literaturę fachową z zakresu astronomii i gnomoniki, na podstawie której konstruował własne zegary słoneczne. Swoją kolekcję sukcesywnie powiększał przy różnych okazjach; jako «honorarium» za porady lekarskie, otrzymywał czasami różne okazy zegarów z dworków okolic Jędrzejowa. Ponadto interesował się Przypkowski numizmatyką, archeologią, przyrodoznawstwem i meteorologią. W 1906 r. w swoim domu, przy rynku w Jędrzejowie, zbudował taras do obserwacji astronomicznych i wyposażył go w teleskop własnej konstrukcji. W 1909 r. został pierwszym prezesem jędrzejowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a w 1913 r. został członkiem Société Astronomique de France.

Był kilkakrotnie wybierany do Rady Wojewódzkiej BBWR. W 1932 r. został honorowym członkiem kieleckiego Zarządu Wojewódzkiego Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, od 1931 r. w zarządzie Izby Lekarskiej w Krakowie, a w 1937 r. został prezesem jędrzejowskiego oddziału PCK.

Po 1945 r. Przypkowski udostępnił publiczności swoje zbiory, które dzięki pomocy syna Tadeusza, powiększyły się o cenne eksponaty. W 1951 r. swoje obserwatorium astronomiczne ofiarował Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii.

Zmarł 24 września 1951 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Trójcy w Jędrzejowie.

Polecam zwiedzić Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych - jedne z większych na świecie.

#ciekawostki #medycyna #historia #zegarek #zegarkiboners #kielce
elady1989 - #dziendobry oto kolejna postać z cyklu #dzielnipolacy - z którą miałam ok...

źródło: comment_vm82T1Ppph7Dy09JWdJAZlmt6UfhZk3v.jpg

Pobierz