Wpis z mikrobloga

Tipo, o którym zapomniałeś

Jestem zapalonym miłośnikiem motoryzacji włoskiej i japońskiej w starym stylu, dlatego zawsze na ulicy obejrzę się za samochodem tego rodzaju. Gdybym je posiadał, za każdym razem, gdy wybierałbym się na piknikową przejażdżkę, do kasetowego radyjka wkładałbym nośnik z muzyką New Retro Wave i odjeżdżał w stronę zachodzącego słońca, gdzieś w województwie świętokrzyskim.

Oto Fiat Tipo Sedicivalvole, produkowany w latach 1988-1995, prawdopodobnie z silnikiem 1.8 16V lub 2.0 16V o mocy 138/148 koni mechanicznych. Był on budowany w całości z galwanizowanych elementów by uniknąć rdzewienia i rzeczywiście, na dzisiejszych ulicach jeszcze widać ostatnie niedobitki na czarnych blachach. W tamtych czasach wyróżniał się nowoczesną kanciastą sylwetką, oferował w środku dużo miejsca nawet dla piątki pasażerów.

Tipo zastępował w ofercie model Ritmo, sam został zastąpiony przez Brava/Bravo.

Ciekawostka: Tę samą płytę podłogową dzieliło aż 9 modeli:

Zastava Florida
Lancia Dedra
Fiat Tempra
Alfa Romeo 155
Fiat Coupe
Lancia Delta II
Alfa Romeo 145
Alfa Romeo 146
Alfa Romeo GTV

W przyszłym tygodniu żelazo zza żelaznej kurtyny.

#rzetelnafura <-obserwuj
#samochody #motoryzacja #fiat #carboners #carspotting #forzaitalia
DerMirker - Tipo, o którym zapomniałeś

Jestem zapalonym miłośnikiem motoryzacji wł...

źródło: comment_tJLyLT4nHSBC0TZaGSueZmQ8GrKCkyNV.jpg

Pobierz
  • 39
Oto Fiat Tipo Sedicivalvole, produkowany w latach 1988-1995


@DerMirker: Ładny! Pamiętam czasy, gdy tipo się pojawiły; sąsiad miał takiego, prosto spod igły, tyle że był biały. Na tle ówczesnych kaszli, kredensów i poldolotów wyglądał mega. Te białe kierunki z przodu, te czarno-czerwone lampy z tyłu, coś pięknego. A najbardziej mi się podobał z tyłu, jak się otwierało bagażnik: zamiast ordynarnego zgrzytu albo trzeszczenia sprężyn, do którego człowiek przywykł, tam był miękki,
@DerMirker: mam taki, tylko z #!$%@? przodem, srodkiem zniszczonym przez pieski ;) i juz niekompletny. od lat stoi w takim stanie. pamietam jak kilkanascie lat temu zostal sprowadzony to byl bardzo bajerancki bo mial m.in radio na pilota i bodajze elektryczny szyberdach
@DerMirker: mój znajomy dostał w spadku po swoim dziadku Fiata Tipo 1,4.
Samochód w stanie idealnym. Piękny zadbany ciemnozielony lakier. Środek jak z fabryki.
Niestety, w ciągu dwóch lat doprowadził go do ruiny.
( ͡° ʖ̯ ͡°)
Teraz stoi pod jego domem i niszczeje coraz bardziej.