Wpis z mikrobloga

@LiveDieRepeat Biblia to raczej filozoficzny poemat, a nie dosłowne źródło wiedzy antropologicznej, jak to niektórzy interpretują. Jestem zbyt inteligentny, by włączyć się w wojnę bekazkatoli-bekazateistow ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
"Ale dlaczego ateistów z Mirko tak bardzo boli, w co kto wierzy?"

@Majku_: ¯\_(ツ)_/¯ może tak jak mówisz, nie chodzi o kwestie jednostkowe, a o klerykalizm i jego wpływ na życie publiczne ogółu populacji, w tym wszystkich *ów. Mi osobiście wisi w co kto wierzy, ciekawi mnie tylko co jest takiego pociągającego w wierze, że bóg wśród 10 000 000 000 000 000 000 000 000 gwiazd, gdzieś na malutkiej planetce
  • Odpowiedz
o klerykalizm i jego wpływ na życie publiczne ogółu populacji


@AlvarezCasarez: no więc porozmawiajmy o klerykalizmie, a nie o dosłowności Pisma Świętego i zgodności z faktami historycznymi na każdym polu :)
Co jest pociągającego w wierze? To złożone pytanie, na pewno nie chodzi tu wyłącznie o "pana z brodą", który siedzi na chmurce i patrzy, że się drapiesz w majtkach.
  • Odpowiedz
Najbardziej bawi mnie fakt, ze jestesmy i bedziemy Panstwem wyznaniowym, w szkolach bedzie religia, a koscioly beda budowane. I nic z tym nie zrobicie. Milo czasem poczytac takie placze ukryte pod plaszczem nibydobrego zartu :D Z Bogiem!
  • Odpowiedz
@Aedemkun to jak w końcu? Nie wierzysz że Jezus jest Bogiem ale już ufasz pismu że Józef nie jest jego prawdziwym ojcem. Marna prowokacja, przyjmujesz to co się nie kłóci z Twoim rozumowaniem jako pewnik, ale jak już coś wykracza poza Twoje pojęcie świata to wtedy już jest bajka.
  • Odpowiedz
Wydarzenia przed ukrzyżowaniem Jezusa - w każdej ewangelii jest to opisane inaczej, a wydarzenia są ze sobą sprzeczne.


@ruszka: mógłbyś wykazać te sprzeczności? Bo na szybko zerknąłem, ale niczego nie widzę.
  • Odpowiedz
@dr_zajac życie Jezusa, wykluczając Biblię, nie ma żadnego umocowania w žródłach historycznych. Co najwyżej wspominane jest imię Jezus, ale to wszystko w žródłach późniejszych, kiedy już dzialala sekta nazarejczyków, kilkadziesiąt lat po domniemanej śmierci Jezusa. Żaden ze wspolczesnych mu historyków nie wspomina o nim nawet półsłówkiem.
  • Odpowiedz
@Majku_ kodeks etyczny w Nowym Testamencie? Nooo nie wiem. Paweł z Tarsu byl zdecydowanie za tym, żeby pozostawić rodzine lub w ogole jej nie zakladac, jesli chce sie podążać za Jezusem (a slowa te kierowal oczywiscie tylko do mezczyzn). Sam Jezus twierdził, że "nie przyniósł. pokoju, ale miecz". Zresztą podejście Jezusa do kwestii grzechu było dla mnie dość dziwne, bo np. stawiał wyżej grzeszników nad ludźmi prawymi (syn marnotrawny nad dobrym jego
  • Odpowiedz
  • 0
@wesoly_urolog dobra, wybrałeś sobie fragmenty, które pasują do twojej teorii. To samo ja mógłbym zrobić w drugą stronę - wybrać fragmenty, które przedstawiłyby Jezusa jako człowieka stawiającego wyżej dobro bliźniego, niż swoje własne. I tak mozemy wojować, kto ma rację, wykorzystując tyko fragmenty Pisma Świętego. Sprytne, nie?
Pismo Święte to nie jest książka kucharska, gdzie krok po kroku masz przedstawione, co robić. To trudna i złożona księga, pełna różnych możliwości interpretacji
  • Odpowiedz
@Majku_: "Pismo Święte to nie jest książka kucharska, gdzie krok po kroku masz przedstawione, co robić. To trudna i złożona księga, pełna różnych możliwości interpretacji" - sam fakt, że aby odczytać słowo boże, które ma być kompasem moralnym dla wszystkich ludzi, wymagana jest umiejętność "właściwej" interpretacji (a zależnej chyba tylko od czasów w jakich żyjemy) jest absurdalny. Wybrałem fragmenty, które demitologizują Jezusa i powinny wystarczyć by nie brać, tego co mówił
  • Odpowiedz