Wpis z mikrobloga

@LM317T: wiele razy dla wojska leciały ładunki, które były ściśle tajne i nie pokazywano orbit a i tak lądowali, tak naprawde jak wyląduje na barce to może to być albo LEO albo GEO, rozstrzał bardzo duży. Z resztą w pierwszej misji ma lecieć satelita GPS-3... wiadomo, że na GEO
@monarchista: lądowanie jest dozwolone. Nazwa wzięła się z tego, że w czasach powstawania programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle) nie było rakiet wielokrotnego użytku. Prawdopodobnie z nazwy za niedługo usuną jedno E.
W październiku ma zostać wystrzelony Falcon 9 z satelitą GPS w ramach programu EELV.
@corran: wydaje mi sie, ze nie bo 1. jest to od dawna a 2. na bieżąco aktualizują, ostatnio szybko zmienili info, ze w najblizszej misji leci używka, ktoś kto to wpisuje trzyma ręke na pulsie. No chyba, ze faktycznie cos sie zmieniło.
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

EELV - Evolved Expendable Launch Vehicle
C3 - Characteristic Energy – miara prędkości ucieczki (<1=brak ucieczki, 1=ucieczka bez zwiększania prędkości, >1=ucieczka ze zwiększaniem prędkości).
LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.
GEO - Geostationary Orbit – Orbita geostacjonarna – orbita wokół równika, na wysokości 35
@monarchista: chyba tylko na polskiej wikipedii jest to napisane i nie ma żadnego przypisu skąd wziął taką informację. Nigdzie indziej takiej informacji nie widziałem. Według mnie moderator tej strony posiłkował się nazwą programu, ale trzeba pamiętać, że program startował jak były wahadłowce i dlatego jest taka nazwa.
@monarchista: Satelity GPS nie są na GEO, tylko na MEO. Jak nie wierzysz to odpal jakąkolwiek apkę GPS i wejdź w zakładkę z widokiem satelitów. Gdyby były na GEO to by zawsze wisiały nad Tobą, a one będą się po niebie przesuwać.
@archive: geo to geo. jakoś nie muszę celować w hotbirda żeby oglądać hbo.

a gps są na MEO - orbita trwa 12 godzin, dzięki temu o określonej godzinie (np 10 rano) określony satelita (np SVN40) jest codziennie w tym samym miejscu na niebie