Wpis z mikrobloga

Od początku lipca działa split payment czyli mechanizm podzielonej płatności. Dla niezorientowanych, w skrócie chodzi o podatek VAT. W mechanizmie split payment będzie on płacony na odrębny rachunek a środki otrzymane na ten rachunek są de facto dla przedsiębiorcy zamrożone i można je wykorzystać w zasadzie tylko w celu zapłaty podatku VAT dalej.

Jest to kwintesencja tego, jak w tym chorym kraju można pognębić przedsiębiorców jeszcze bardziej. #!$%@?ąc już od skutków tego czegoś w sferze cash flow, to czas potrzebny na zarządzanie przelewami w systemie split payment oraz dodatkową rachunkowość z tym związaną, oceniam na dodatkowe kilkanaście godzin w miesiącu i to tylko w niewielkiej firmie. Środki zgromadzone na rachunku VAT mogą być wykorzystywane w dalszym obrocie w bardzo ograniczonym zakresie, co w praktyce może stanowić problem dla płynności finansowej w wielu firmach.

Koszty obsługi tego czegoś w średnich przedsiębiorstwach i korporacjach będą ogromne i poniesie je niestety cała gospodarka, generalnie każdy z nas dostanie po kieszeni z tego powodu. Zamiast inwestować w rozwój firmy, w pracowników czy cokolwiek innego, przedsiębiorcy muszą teraz inwestować w obsługę split payment

W praktyce, w każdym przelewie split payment trzeba wprowadzić dodatkowo NIP kontrahenta oraz kwotę faktury brutto i odrębnie kwotę podatku.Nie ma możliwości zapłaty kilku faktur do jednego kontrahenta jednym przelewem, czyli jak mam na przykład kilkanaście faktur z leasingu to muszę każdego miesiąca robić kilkanaście przelewów zamiast – jak dotychczas – jednego.

Podczas gdy w krajach cywilizowanej Europy wprowadza się ułatwienia dla przedsiębiorców, my jak zwykle idziemy pod prąd - w Polsce wprowadza się utrudnienia dla przedsiębiorców xD #takaprawda #gorzkiezale #biznes #podatki #ekonomia #gospodarka
kyloe - Od początku lipca działa split payment czyli mechanizm podzielonej płatności....

źródło: comment_JTfv8LuxULDTxA0xl8BhRrMDzlJyjPWc.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@kyloe: A #!$%@? te #!$%@? polskie rządzące. Za rządów PO samo kradlo ale przynajmniej trochę ludziom pozwalali A #!$%@? pisiory kasę kradną jeszcze większą a firmy jebią ,żeby poupadały. Nie mówiąc już o kościółku i inny tego dotyczących sprawach
  • Odpowiedz
i można je wykorzystać w zasadzie tylko w celu zapłaty podatku VAT dalej.


@kyloe: Już się bałem, że nawet tego zabronią.

Nie ma możliwości zapłaty kilku faktur do jednego kontrahenta jednym
  • Odpowiedz
  • 0
@ixie: wszystkie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa czyli np. Orlen, Lotos, PZU, PKO, cała duża energetyka, cześć sektora chemicznego i wiele innych od początku lipca płacą przez split payment, wszyscy ich kontrahenci będą również tak robić żeby zwolnić środki zamrożone na rachunkach VAT. Bardzo szybko split payment stanie się powszechne w całej gospodarce, także z tą dobrowolnością to jest głównie propaganda dla mediów
  • Odpowiedz
  • 0
@kyloe pewnie masz trochę racji, czas pokaże. U mnie jak dotąd nikt nie zapłacił ani nikt nie dostał nic na konto vatu.
  • Odpowiedz
@ixie: ja od 2 tygodni płacę wszystko przez split payment, w mojej branży dotyczy to w zasadzie wszystkich firm także to jest kwestia max kilku miesięcy. Nie dysponuję szczegółowymi analizami ale intuicyjnie oceniam, że do końca roku co najmniej 30-50% wszystkich płatności B2B będzie regulowane przez split payment
  • Odpowiedz