Wpis z mikrobloga

#chlodnictwo #wentylacja #klimatyzacja

Potrzebuje schlodzic zamrazarke z agregatu prądotwórczego, na dwoch oddzielnych ukladach i sprezarkach. (max pobor 2,7kW)
Niestety, ale przy 35stopniach w pomieszczeniu, temp niechce zejsc ponizej -13stopni.
Mocy agregat ma pod dostatkiem 6kW nominalnie. Napiecie nie spada ponizej 220V, czestotliwosc fluktuje 47 - 53Hz...
Sprrzarka b.mocno sie grzeje, nie idzie dotknac.
Ale po podlaczeniu z sieci jest juz ok..

Jakies pomysly jak to rozwiązać, co jest przyczyna ?
  • 3
@Issac Ja bym zaczął od podłączenia oscyloskopu, bo wygląda na to, że agregat nie daje idealnej sinusoidy. Kiedyś dla testów bawiłem się fazowym regulatorem obrotów (jego działanie polega na obcięciu części sinusoidy) i objawy były podobne, razem z zamierzonym spadkiem wydajności pojawiło się duże grzanie uzwojeń silnika
@Xargo1 dokladnie tez tak myslalem, ale nie mam dostepu do oscyloskopu zeby to potwierdzic - szukam kogos.
A co do tego fazowego regulatora, mial on mozliwosc regulacji ? Obcina skrajne zakresy splaszczajac je, czy jak ?
@Issac regulatory fazowe wykrywają przejście sinusoidy przez zero i od tego momentu odliczają wyznaczony czas (ale nie większy, niż okres przejścia sinusoidy ponownie przez zero), po którym odcinają zasilanie. Sinusoida nie schodzi wtedy płynnie tylko kończy się pionowym zboczem. Dla prostych urządzeń działa to nieźle (żarówki starego typu, grzałki itp), ale w silnikach takie odcięcie powoduje wyindukowanie dużego napięcia (w podobny sposób działają cewki zapłonowe) i duże problemy z działaniem. Teoretycznie generator