Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, pracuję w projektach (sanitarka, tylko instalacje wewnętrzne here), 28 lat, w sumie z 5 lat doświadczenia, początek "kariery" już podczas studiów. Nie mam uprawnień. Biegły AutoCAD 2d, programy (nakładki) do wentylacji, klimy, ogrzewania, wod-kanu, gazu. Revita nie znam, właściwie żadnego programu typowego BIM. Praca w województwie śląskim.
Zarabiam 2800 netto. Chcę zarabiać więcej na tym samym stanowisku (dalej projekty), nie chcę iść na budowę. Powiedzcie mi, czy prośba o dobicie na kwotę większą niż 3 koła jest realna w tej branży na obecnym stanowisku na Śląsku? Czy da się celować w większą kasę w tej branży jako asystent (nawet inne rejony PL)? Znajomi po innych firmach w aglomeracji mają jeszcze mniej niż ja, a te same zakresy obowiązków... .

I nie wiem czy mi się w dupie poprzewracało, że chcę więcej kasy bez uprawnień, czy pracodawcom, że zarobki w Lidlu są na podobnym poziomie przy mniejszym stresie. Podobno trudno znaleźć pracowników w firmach budowlanych, którzy coś konkretnego potrafią, tyle tylko, że nie widzę tego "rynku" pracownika w projetach :(.
Problem ze mną jest taki, że naprawdę lubię projektowanie, zważywszy nawet na to, że ta dziedzina ma swoje duże minusy.

Mirko doradź.

Ps. Tak, wiem, uprawnienia warto zrobić.
#budownictwo #instalacjesanitarne #praca #hvac

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla młodzieży
  • 27
@AnonimoweMirkoWyznania: 2800 za projekty?! hahahahaha
jestem fizycznym w tej samej branży, prowadzę z kolegą działalność, każdy ma swoje budowy, które ustawia pod klienta.
2800 to ja mam jak pół miesiąca w domu siedzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakie masz pojęcie w zastosowaniu projektu na budowie?
kreseczki tylko malujesz czy wymiarowanie i opisy?
w jakim głównie materiale stosujesz instalacje dla poszczególnych mediów?
@AnonimoweMirkoWyznania: może poproś o podwyżkę, a jak nie wyjdzie to spróbuj sił na budowie, a potem wróć do projektów - doświadczenie będziesz miał większe, przede wszystkim bardziej przydatne (jak widzę to co instalatorzy na projektach odwalają to mi się płakać chce). myślę, że wtedy będziesz więcej wart w oczach pracodawcy, choć nie wiem, czy wrócisz z budowy do biura jak Ci dadzą wyższe zarobki :)
@drlect3r: NIe wiem dlaczego ale bardzo irytujący komentarz.
Choć po treści komentarza wnioskuję, że te Twoje budowy to domki jednorodzinne. Nie, żeby to było coś złego, ale jakie Ty masz pojęcie w zastosowaniu projektu na budowie? :D
A w Twoim stylu: Rureczki PP tylko zgrzewacie czy macie większe pojęcie o materiałach?

Proś o podwyżkę, rób uprawnienia, pomyśl o jakiejś dg/spółce ze znajomym z branży. Oczywiście na budowę jak najbardziej, zobaczyć jak
AnonimowyEsteta: @drlect3r Typowy wykonawca jest typowy. Jak byłem na studiach budowlanych i praktyce to was szanowałem. Dzisiaj jak mam biuro projektowe i nadzór to stwierdzam, że jesteście na trzecim miejscu za tirowcami i taksówkarzami najdurniejszą grupą zawodową w tym kraju. Te słynne "o panie kto tu panu tak #!$%@?ł" objawia się jeszcze w jeden sposób, za wszelką cenę chcecie się wykazać i wymyślacie jakieś bzdury totalne na tych budowach. Wbrew normom,
@AnonimoweMirkoWyznania ohohoho.
Pan inżynier magister we wlasnej skorze.
Mam za soba 11 lat praktyki i spotkalem jedynie dwóch w miare madrych inzynierow.
Reszta to banda przyglupow, ktorzy brak wiedzy i praktyki czy obycia z ludzmi nadrabiaja pohukiwaniem, noszeniem zarowno wysoko nosa jak i białego kasku, który jedynie co robi to przykrywa ich rozdymane ego.
@WhiteS domki jednorodzinne sa akurat bardziej wymagajace od hal i przemyslowek.
Obecnie pracujemy przy termomodernizacji szkoly, dwa piece po 200 i 240kW, do wspolpracy z 4 pompami ciepla.
Najlepsze, ze wszystko idzie do buforu 2m^3 a kazda pompa ma swoj wymiennik. Glupota projektanta polega na tym, ze mozna bylo zrobic jeden wymiennik do wszystkich pomp i orurowania byloby o 3/4 mniej. W dodatku kazdy wymiennik dwukrotnie zawyżony.
Na nowych halach nie lubie
@drlect3r: Zależy od "podbranży". Dla mnie dobrze zaprojektowana np. instalacja wentylacji mechanicznej w przemysłówce to jest sztuka. Popis zdolności i wiedzy projektanta.

Nie będę się wypowiadał na temat przypadku z pompami bo projektu nie widziałem, natomiast za to bierze odpowiedzialność projektant, i przynajmniej chce wierzyć, że zawsze jest jakaś przyczyna danego rozwiązania i nie jest nią brak wiedzy :)
Odnośnie wymienników - nie jest to wcale tak jak się wydaje na
@WhiteS racja! Nie moge sie oduczyc mowienia piec a nie kociol xD. mam kolegów, ktorzy idealnie projektuja wentylacje, ale o c.o. nie maja pojęcia i czesto tworzą roznego rodzaju buble. Jednym z ciekawszych jest komin bez otuliny, bo tanszy :D Nie pamietam dokladnie danych, ale pompa zalozmy ze ma 25kW a wymiennik ma 50kW... logicznie rzecz biorac powinien miec 30-35kW ;)
NiewidomaKreatura: @drlect3r Ojoj 11 lat doświadczenia w wykonaniu czegoś kto wcześniej już dobrze przemyślał. Uwierz mi, że spotkałem i takich co 25 lat w tym robią, wiedzą jak coś zrobić jak mają podane na tacy jak ma coś wyglądać, ale jak by sami mieli od początku przemyśleć to w najlżejszym przypadku było to nieekonomiczne. Mój kolega ma firmę wykonawczą, sam jest inż projektantem instalacji i nie raz musiał sam włazić w
IskrzacaDama: @drlect3r Bardzo dobrze twierdzę, z niczym się nie obnoszę tylko fakty są jakie są. Za nic nie odpowiadacie i macie niepełną wiedzę, a twierdzicie, że inżynierzy, których wiedza została zweryfikowana kilkukrotnie nie wiedzą nic. To świadczy tylko o tym jak mała jest wiedza wykonawców. Nigdy nie przeprowadziliście w życiu szczegółowych obliczeń, znacie temat tylko na tzw. "oko" i tak samo próbujecie wciskać innym, że na jakiś temat wasze zdanie jest
@AnonimoweMirkoWyznania: ty masz jakiś problem z ludźmi posiadającymi wiedzę bez studiów kierunkowych?
każdy mój kierownik, facet czy baba, mówił, że zawodu się nauczył w czasie pracy, a ze studiów wyniósł tylko wspomnienia z imprez.
tak... wiemy... ty jesteś naj, alfa, gamma, i omega, ty wszystko robiłeś jak należy. i teraz chodzisz po budowie i fuczysz na ludzi modulowaną głębią głosu lub zwracasz się idiotycznymi zwrotami typowymi dla białego kasku.
40w/m^3? widać
SpienionyPrzegryw: @drlect3r Ja na nikogo nie furczę, jestem spokojnym człowiekiem zwykle. I bardzo dobrze wiem w jaki sposób dobiera się moc grzejników choć instalacje to nie jest moja specjalność. Oczywiście, to nie jest wiedza tajemna każdy może wziąć książkę i się pewnych rzeczy nauczyć, ale trudno doścignąć kogoś kto najpierw zdobył porządną wiedzę teoretyczną, poświęcając całe 5,5 roku na naukę, nie godzinkę, dwie dziennie, ale całe dnie praktycznie. Ci twoi znajomi
@AnonimoweMirkoWyznania: Za wszelką cenę próbujesz udowodnić swoją rację co w tym wypadku nie działa na Twoją korzyść. Za równo @drlect3r jak i Ty macie częściowo racje. Ale ta dyskusja nie ma merytorycznego sensu, z ciekawości tutaj powróciłem, więc pewnie już następnych przepychanek czytać nie będę. Ale fakt, też mnie podirytował pierwszy komentarz @drlect3r

btw. zapotrzebowanie na moc (czy tam grzewczą czy chłodniczą) rzeczywiście się szacuje na podstawie wskaźników z tym, że
OP: Szkoda, że niewielu z Was potrafi podać stawki. Tym, którzy cokolwiek doradzili - dziękuję.

@drlect3r
Pierwszy komentarz uważam za chamski. Szanuję inżynierów budowy oraz pracowników fizycznych, w firmie w której pracuję są to prawdziwi fachowcy. Zarabiasz 2800 w pół miesiąca? Spoko, gratuluję.
I nie, nie maluję tylko kreseczek, projekty robię kompleksowo od koncepcji przez obliczenia po projekt wykonawczy samodzielnie. Rodzaj budynków? Głównie kubaturowe, od hal, budynków użyteczności publicznej po biurowce,