Wpis z mikrobloga

Wpadłem na pomysł wrzucania tutaj ciekawostek związanych z mało popularnym mennictwem bizantyńskim, skupię się na kwestiach historycznych i technicznych, może niekiedy zahaczę o ekonomię Bizancjum. Wciąż zastanawiam się nad formą, bo nie chcę spamować ścianami tekstu, ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu :). Jeśli kogoś to jakkolwiek zaciekawi, to zapraszam do obserwowania tagu #monetabizancjum.

Kiedy powstało Cesarstwo Bizantyńskie?
Pomysłów na datowanie początków Bizancjum było wiele, ale żaden nie uzyskał powszechnej akceptacji. Historycy wskazują na dwa przełomowe w dziejach rzymskich wydarzenia, wcześniejsze przeniesienie stolicy do Nowego Rzymu-Konstantynopola w 330 r. albo podział Imperium Romanum na część zachodnią i wschodnią w 395 r. Niekiedy religioznawcy w oderwaniu od tła historycznego epoki, początek Cesarstwa Wschodniorzymskiego widzą w roku 313, kiedy Konstantyn ogłosił tzw. edykt mediolański.

Z mroków bezowocnej dyskusji wyłaniają się numizmatycy, dla których cezura jest oczywista- 498r. Co się wtedy stało? Flavius Anastasius Augustus zreformował system monetarny. Główną zasługą Anastazjusza było zastąpienie małych, charakterystycznych dla schyłku Imperium Romanum, brązowych monet ich wielokrotnościami. Rzymski system monetarny w czasach schyłku starożytności cierpiał na wiele problemów, szczególnie nieprzyjemna dla ludności była pogłębiająca się inflacja. Na przełomie IV i V w. zniknęły wszystkie większe nominały brązowe, stan ten był dogodny dla administracji państwowej, ponieważ bicie niewielkich (zaledwie 0,2g) monetek o charakterze kredytowym zapewniało dodatkowy zysk menniczy. Po reformie Anastazjusza ważący teoretycznie 0,23g nummus stał się jednostką czysto obrachunkową, a znajdującą w obiegu masę monetarną wypełniły jego wielokrotności, z których największą wagę posiadał follis odpowiadający 40 nummusom. Wartość poszczególnych nowych monet oznaczona została literami greckimi, M dla follisa, K- 20 nummi, czyli ½ follisa itd.

Dlaczego nikt wcześniej nie przeprowadził podobnych zmian?
Po pierwsze, wielką motywacją dla zachowania obecnego u schyłku antyku stanu mennictwa był przywołany wyżej zysk produkcyjny, ale długo obawiano się również powtórki z czasów rosnącej inflacji po reformie Konstantyna.

Czy reforma odniosła sukces?
Zdecydowanie tak, ludność nie musiała posługiwać się już workami pieniędzy przy codziennych transakcjach, a zręczna polityka Anastazjusza pozwoliła mu zgromadzić ogromne ilości pieniędzy, które wkrótce zostały wykorzystane w odbudowie Imperium.

na zdjęciu follis Anastazjusza.
Zapraszam do zadawania pytań :)

#bizancjum #monetabizancjum #numizmatyka #historia #ciekawostkihistoryczne
źródło: comment_nrOdGlu0iy24pS8k8rC0yk3JYGkagpwY.jpg
  • 5
@michelney: To Ty zbierasz monety bizantyńskie? Jeśli tak, to ile takie cuda kosztują? Nie interesuję się za bardzo numizmatyką, ale fascynowałoby mnie posiadanie czegoś, co przeszło przez ręce mieszkańców mojego ulubionego cesarstwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)