Wpis z mikrobloga

Rozmowa z moim synem gdy miał jakieś 4 lata i byliśmy na spacerze:
- Tato?
- Tak?
- Co to za pan wisi przybity?
- Część ludzi wierzy w historię o tym panu i go postawili.
- Jaką historie?
- Że jest to syn boga, którego ludzie zabili i przybili.
- Ty i mama nie wierzycie w boga?
- Nie.
- Ale jak był bogiem to jak go mogli zabić?
- Nie wiem synku, dorośniesz to poczytasz, dla mnie to bajka jak te co w telewizji.
- Dorośli myślą, że bajka jest prawdziwa?
- Dorośli mało myślą, chodź na lody.
- Ale ten bóg...
- Jedz loda, synek, jedz... błagam...

Od tego momentu gdy widzę krzyż w miejscu publicznym ta rozmowa mi się przypomina. Ciekawe jak by się czuli katolicy musząc opowiadać dzieciom o allahu bo co skrzyżowanie by mijali kobietę w burce?

#gimboateizm #ateizm #wiara #religia #katolicyzm #bekazkatoli #zalesie
  • 432
  • Odpowiedz
Czyli jesteś agnostykiem - ateizm zakłada że to nie miało miejsca bo Jezus jako zwykły człowiek (postać historyczna) nie mógł dokonywać cudów.


@ediz4: Ja nie mówię o sobie tylko o ateistach. Ateistach którzy są agnostykami. Ktoś już Ci wyżej wyjaśniał czym jest agnostycyzm-gnostycyzm a czym ateizm-teizm.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: Trochę późno ale bardzo dobrze zrobiłeś, nie wiem jak większość komentujących zakłada, że da się czterolatkowi wytłumaczyć czym jest wiara i dlaczego Ty i małżonka nie wierzycie. A najlepsze, że według katolików ochrzczenie nieświadomego niemowlaka i wmawianie mu od przedszkola tych bzdur jest ok.
  • Odpowiedz
@ediz4: buddyści odrzucają boga stwórcę np. Ale ty to nawet widzę konceptów w temacie nie ogarniasz, podziału metodoligicznego itp. Nie dziwne, że agnostyków i ateistów mieszasz.

Teizm to szeroka działka, obejmuje też bogów w których obecnie nikt nie wierzy a istnieli kiedyś. Obejmuje również różne koncepty filozoficzne bogów, niekoniecznie czczonych obecnie. Religia (rozumiana jako praktyka duchowa) a bycie teistą to trochę odrębne sprawy.
  • Odpowiedz
@ediz4: Większość ateistów to agnostycy. Ateiści w nic nie wierza tak jak wierzą religijni ludzie i tyle. Fikołki logiczno językowe tego nie zmienią. Chyba, że znajdziesz przykład jakiegoś skrajnego ateisty który mówi że wierzy żę na 100% boga nie ma, tak samo jak wierzacy wierzy, że na 100% Bóg ich zbawi. Większośc ateistów jednak po prostu mówi "a dlaczgeo miałbym wierzyć w Boga bardziej niż w różowe jednorożce?"

więc wypadałoby nie
  • Odpowiedz
@ediz4: nie, nie jest. Czy ty masz problem z myśleniem? Bóg jest hipotetyczną istotą z magicznymi mocami. O ile nie mówisz o konkretnym bóstwie, nie można założyć że bóg musiał stworzyć ludzkość, lub nawet wszechświat. Ateizm wyklucza istnienie takiej istoty i tyle. Ateista nie musi przedstawić alternatyw dla istnienia świata, bo po co? On tylko wyklucza istnienie magicznych dziadków na chmurkach. To że są religie które uważają że ich bóg stworzył
  • Odpowiedz
Rozmowa z moim synem gdy miał jakieś 4 lata i byliśmy na spacerze:

- Tato?

- Tak?

- Co to za pan wisi przybity?

- Część ludzi wierzy w historię o tym panu i go postawili.

- Jaką historie?

- Że jest to syn boga, którego ludzie zabili i przybili.

- Ty i mama nie wierzycie w boga?

- Nie.

- Ale jak był bogiem to jak go mogli zabić?


@lakukaracza_:
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: To proszę wytłumacz mi dlaczego przeszkadza Ci religia? Nie powinna gdyż dla ciebie nie powinno istnieć takie pojęcie jak religia bo w twoim świecie jej nie ma. Chyba powinieneś walczyć z władzą o zmianę przepisów. Przecież w nich chyba wierzysz są materialni.
  • Odpowiedz
@sqrwielek:
- Tato, a co z ludźmi którzy nie wierzą, gdzie oni idą?
- Do piekła, gdzie będą się smażyć przez wieczność czując niewyobrażalne cierpienie.
- Boję się tato, nie chcę żebyś cierpiał, chcę wierzyć bo się boję!
I z tym ma problem OP
  • Odpowiedz