Wpis z mikrobloga

@cyberpunkbtc podrzucił tu dzisiaj trochę długi, ale za to bardzo dobry artykuł na temat skalowalności Ethereum i ogólnie blockchainów. Przyznać się, kto przeczytał od początku do końca? Zawartość jest niezła, niezależnie od tego czy się zgadzasz czy nie z tymi wnioskami, dlatego polecam każdemu to przeczytać z uwagą. W razie czego podrzucam jeszcze raz oryginalny link:

https://hackernoon.com/the-ethereum-blockchain-size-has-exceeded-1tb-and-yes-its-an-issue-2b650b5f4f62

Jeśli czujesz, że nie dasz rady, to przeczytaj chociaż jego omówienie po polsku (z FXMaga):

https://www.fxmag.pl/artykul/dlaczego-wielkosc-bloku-ethereum-jest-problemem

Po przeczytaniu można się dalej spierać i kłócić kto będzie miał rację, ale ostatecznie dopiero czas pokaże, która koncepcja przetrwa a która się posypie. Polecam natomiast nie ignorować tych problemów technicznych kryptowalut. Zwłaszcza jeśli inwestujesz długoterminowo w dany projekt powinieneś przynajmniej wyrobić sobie własną opinię na ten temat i spróbować oszacować co się stanie za rok, dwa, pięć i dziesięć z projektami opartymi o znane już przecież dziś założenia.

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum
  • 71
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pawlo74: żyją bo nikt azotów nie używa więc nikogo praktycznie jaki nie boli poza paroma małymi giełdami.

@megaloxantha: zgłoszenie na poziomie protokołu i kasowanie eth to coś pięknego zobaczysz jakie exploity poleca już obecnie było możliwe mieć dwie wersje chaina z parity i getba teraz dojdzie do tego że jeszcze będą sobie kasę nawzajem kasować( ͡° ͜ʖ ͡°) będzie wesoło.
  • Odpowiedz
to nie jest głos do głosowania tylko zgłoszenie...


@megaloxantha: zgłoszenie zgłoszeniem ale co to da jak decyzję podejmują najbogatsi z największą liczbą węzłów o pieniędzy? Oni i tak zrobią tak jak będzie im na rękę, przypominam DAO. Nie macie już pospólstwa, nie macie pełnych węzłów, oligarchia.
  • Odpowiedz
@megaloxantha: co będzie z shardingie. Vs parity vs geth to się okaże dopiero coś czuję że popcorn się zacznie.

Co do weryfikacji to już na starcie teraz jest ona olana . Dziś sobie zapodam klienta eth mist i zobaczymy ile to trwa. Bo 37gb cz 1tb powinien mieć ten sam czas .
  • Odpowiedz
Mi się wydaje, że wąskim gardłem jest RBPi a nie dysk. Sam słyszałem o tym, że na RBPi synchronizuje się 2 - 4 tygodnie


@fervi: No pewnie że tak. U mnie 5 dni i nawet komp się nie zająknął. Przecież tu nie ma nic zasobożernego.

@pawlo74: Dysk Seagate 2TB, i5-4570, Ram 16GB 1666MHz
Ale to nie ma znaczenia. Przecież to
  • Odpowiedz
@fdisk @cyberpunkbtc: @pawlo74 @fervi

Zgaduję, że weryfikacja bloków tyle trwa. RPi ma strasznie słaby procek. Na moim desktopie nawet nie zauważyłem kiedy się się ściągnął, a mam byle jaki HDD podpięty specjalnie pod gry na Steam i bitcoind.

BTW.
Jak kogoś interesuje, to na temat tego jak ciężko jest uruchomić infrastrukturę dla #ethereum nasz (były) inżynier napisał
  • Odpowiedz
@dpc8: lopp się w ogóle nie zna, dyski ssd instancji to tylko kolejna warstwa cache po ramie a ten jak debil trzymał bazę bezpośrednio na ebs. Ten sam gość był odpowiedzialny za infrastrukturę gdy bitgo zezwoliło na kradzież 120k btc więc nie dziwi.

ciągle tak trzymacie bazę? :D to masz okazję się wykazać i zrobić to po ludzku

musimy trzymać archiwalne węzły

w takim wypadku musicie też mieć oddzielne archiwalne
  • Odpowiedz
Specjalnie ci fotę zrobiłem (komp mam zawsze otwarty). Do pracy na co dzień polecam stacjonarne PC, nie laptopy. Wielokrotnie szybsze, komfortowe, dobry ekran...


@cyberpunkbtc: nie ma szans PC będą wymierać, za dużo prądu czerpią. Nie kupuję bo nie będę płacił rachunków za prąd. Tylko Laptop co najwyżej.
  • Odpowiedz
I zawsze w przyszłości będzie można udostępniać blockchain do pobrania z serwerów alebo nawet z torrenta i tylko pobierać ostatnio brakujący fragment.


@Manah: @cyberpunkbtc: no właśnie ale to niebezpieczne. Podstawią fejka i rozpowszechnią.
  • Odpowiedz
nie ma szans PC będą wymierać, za dużo prądu czerpią. Nie kupuję bo nie będę płacił rachunków za prąd. Tylko Laptop co najwyżej.


@pawlo74: Dlaczego więcej prądu? Bo jest większy? Wydajność też większa. Prąd to grosze. Dużo więcej wydasz za wymianę wszystkiego co 2-3 lat. Ja wolę mieć porządny monitor z dobrą matrycą. Można kupić taki za kilkaset zł, gdzie za laptop z taka matrycą musisz dać kilka tys a
  • Odpowiedz
@pawlo74: Jakie fejki? Przecież przy weryfikacji to by wyszło. Bitcoin Core nie weźmie byle czego co mu podrzucisz, ale normalnie sprawdza hashe, trudność tak jak normalnie to pobierasz od innych. Fejk nie przejdzie
  • Odpowiedz
Dlaczego więcej prądu? Bo jest większy? Wydajność też większa. Prąd to grosze. Dużo więcej wydasz za wymianę wszystkiego co 2-3 lat. Ja wolę mieć porządny monitor z dobrą matrycą. Można kupić taki za kilkaset zł, gdzie za laptop z taka matrycą musisz dać kilka tys a później ja tracisz jak kupujesz nowego laptopa. Mój monitor, większy pozostanie. DO tego dobra, pełnowymiarowa podświetlana klawiatura też za 100zł. Obecnie modne są laptopy, tyle że
  • Odpowiedz