Wpis z mikrobloga

@cyberpunkbtc podrzucił tu dzisiaj trochę długi, ale za to bardzo dobry artykuł na temat skalowalności Ethereum i ogólnie blockchainów. Przyznać się, kto przeczytał od początku do końca? Zawartość jest niezła, niezależnie od tego czy się zgadzasz czy nie z tymi wnioskami, dlatego polecam każdemu to przeczytać z uwagą. W razie czego podrzucam jeszcze raz oryginalny link:

https://hackernoon.com/the-ethereum-blockchain-size-has-exceeded-1tb-and-yes-its-an-issue-2b650b5f4f62

Jeśli czujesz, że nie dasz rady, to przeczytaj chociaż jego omówienie po polsku (z FXMaga):

https://www.fxmag.pl/artykul/dlaczego-wielkosc-bloku-ethereum-jest-problemem

Po przeczytaniu można się dalej spierać i kłócić kto będzie miał rację, ale ostatecznie dopiero czas pokaże, która koncepcja przetrwa a która się posypie. Polecam natomiast nie ignorować tych problemów technicznych kryptowalut. Zwłaszcza jeśli inwestujesz długoterminowo w dany projekt powinieneś przynajmniej wyrobić sobie własną opinię na ten temat i spróbować oszacować co się stanie za rok, dwa, pięć i dziesięć z projektami opartymi o znane już przecież dziś założenia.

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum
  • 71
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Manah: e tam postawiłem noda btc w 8godz od zera rok temu szybko idzie.

@pawlo74:
Technologia też idzie do przodu kiedyś nokia 3310 to było coś dziś każdy smartfon ma GPS i inne bajery .

Skalowanie może zająć więcej
  • Odpowiedz
ale jakie masz problemy z pełnym węzłem i z LN?


@cyberpunkbtc: miesiąc czasu ściągać blockchain? Jaki janusz będzie chciał to robić? Już teraz sami spekulanci tutaj siedzą. Zapytaj ilu z nich ma pełny węzeł bez żadnych pruningów? Przecież skończymy jak ETHF, to tylko kwestia czasu.

Technologia też idzie do przodu kiedyś nokia 3310 to było coś dziś każdy smartfon ma GPS i inne bajery .


@WeselnyGiermek00: ale to
  • Odpowiedz
miesiąc czasu ściągać blockchain? Jaki janusz będzie chciał to robić?


@pawlo74: ja ściągnąłem że dwa miesiące temu w 5 dni. Może to wina malinki. Mówiłem, podmień pliki ze swojego węzła.

Janusz nie siedzi przy pobieraniu. Co mu przeszkadza ile się
  • Odpowiedz
@miglanc102: te dane to po prostu kłamstwa, blockchain ethereum ma 37GB.
Szczegóły wyjaśnione w tym wątku:
https://www.wykop.pl/wpis/31988163/rozmiar-blockchaina-ethereum-w-chwili-obecnej-37gb/
(no, przynajmniej trzy tygodnie temu było 37GB)

A rzekome wady shardingu w artykule to wynik niezrozumienia przez autora o co w tym chodzi. Obliczenia są dzielone na nody, żaden node nie weryfikuje wszystkiego, taka jest idea i dlatego to się skaluje prawie
  • Odpowiedz
@pawlo74: Jeśli chodzi o zapchany kanał od drugiej strony to wyślij BTC na konto giełdy i odeślij je do siebie tradycyjnie. Będziesz miał odblokowany kanał do przyjmowania. Przecież LN jest do mikropłatności. Spokojnie
  • Odpowiedz
ja ściągnąłem że dwa miesiące temu w 5 dni. Może to wina malinki. Mówiłem, podmień pliki ze swojego węzła.


@cyberpunkbtc: to nawet nie pełna synchronizacja a reindex czyli miałem jakieś 180 GB a potrzeba dodatkowych 20 GB. To nie wina malinki a dysku HDD. Tu nie chodzi o nas tu chodzi o trzeci świat tam nikogo nie stać na dysk SSD.

Janusz nie siedzi przy pobieraniu. Co mu przeszkadza ile się
  • Odpowiedz
@fervi: ma być tak że nody będą podzielone na grupy i każda grupa weryfikuje tylko część tx. Tak jakbyś miał kilka osobnych sieci połączonych razem ze wspólnym jebolnym blockchainem.

Nie dość że sieć jest zagrożona centralizacją, to jeszcze ja przyspieszą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: To ja wiem (shrading), ale nigdy nie wiesz czy się poprawnie zweryfikuje
@pawlo74: W skończonym czasie zsynchronizuje ci się node. To moim zdaniem najważniejsze. Oznacza to teoretycznie, że nawet na powolnej karcie SD ci się zsynchronizuje.
  • Odpowiedz
@pawlo74: No ok, mówię tylko, że kiedyś się zsynchronizuje na bylejakiej malince. Są kryptowaluty, które na komputerze stacjonarnym w cenie 3k złotych się nie zsynchronizują xd
  • Odpowiedz
@fervi: to nie tak, że każdy node wysyła i trzeba mu ufać, tylko np. dzielisz sieć na 10 części i każdy z tysiąca weryfikatorów weryfikuje inne 10%, więc każde obliczenie jest weryfikowane ok. 100 razy. Jak jakiś weryfikator skłamie i ktoś to wykryje to jest oznaczany jako oszust a jego depozyt kasowany.
  • Odpowiedz
@megaloxantha: to nic nie zmienia, w POS głos mają najbogatsi, którzy stają się jeszcze bogatsi z upływem czasu. Nikt ich nie przegłosuje. POS to kopia systemu bankowego. Nie mogę doczekać się na Caspra to powinno zakończyć istnienie tej sieci opartej na ICO scamach ale znając życie to raczej nie nastąpi, nawet DOGE jeszcze żyje. I o zgrozo te wszystkie sieci po atakach 51% też żyją szczyt głupoty.
  • Odpowiedz
@megaloxantha: eth ma w wersji spakowanej te 37gb tego node nie weryfikuje, node se ściąga pliki plus jakieś nasze ciąg ma się zgadzać a ciąg danych ciągle rośnie aż powoli coraz więcej ludzi nie nadąża z synchronizacja bo danych jest więcej i więcej.

Ci do szardingu to będzie wesoło z tym kasowaniem kasy bo poprostu będziesz musiał liczyć na innych że wsio jest ok . Generalnie pojawia się jajcarze co
  • Odpowiedz
@pawlo74: to nie jest głos do głosowania tylko zgłoszenie...
@WeselnyGiermek00: to czy weryfikuje to zależy od opcji które sobie ustawisz.

Generalnie pojawia się jajcarze co zrobią exploita by w-----ć innych z eth na nodzie

jakiego exploita? jakby była dziura to to nie ma żadnego związku z shardingiem
  • Odpowiedz