Wpis z mikrobloga

@temokkor: Żebyśmy wstawili swoje foto w Outlooku -- mimo, że nie udzielaliścmy firmie zgody na rozpowszechnianie ani używanie naszego wizerunku, a Kodeks Pracy w art. 221  §1 nie wymienia wizerunku jako danej osobowej, których pracodawca może wymagać od pracownika. ¯\_(ツ)_/¯
@Ecrine: Ale w naszej firmie nie ma takiego zwyczaju, żeby dodawać foto. Jak ktoś chciał -- czy to w Outlooku, komunikatorze, firmowej wiki czy firmowej społecznościówce dodać -- jego sprawa, ale nie ma takiego obowiązku.
A nawet jak typ chce takie coś wprowadzić -- to najpierw musi pozyskać moją zgodę a dopiero potem wymagać przekazania wizerunku.
A inna sprawa, że za rozpowszechnianie wizerunku osoby prywatnej należy się wynagrodzenie (chyba, że się
@temokkor: @Sojer:
No i nie mam zamiaru ustawiać.
Niemniej -- prośba/polecenie, które jest wbrew przepisom sugeruje już coś o tym typie -- że albo ma w pompce regulacje prawne, albo ich nie zna. ¯\(ツ)_/¯

nikt nie będzie zarabiał na tym wizerunku/rozpowszechniał go po za firmą


@Pelen_watpliwosci:
Nie szkodzi, zgoda osoby, której wizerunek się wykorzystuje jest niezbędna również w przypadku, jeśli się na nim nie zarabia.
A rozpowszechnianie wewnątrz
@Polinik: Na takiej zasadzie to szef może stanąć nad Tobą ze stoperem i liczyć czy nie przekraczasz 15 minut przerwy w ciągu swojego 8 godzinnego dnia pracy. A jak przekroczysz to zwolnić dyscyplinarnie bo przecież łamiesz swój obowiązek wynikający z kodeksu pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°). Także moim zdaniem przesadzasz.
@Kajotpe:
A niech staje. ¯\(ツ)_/¯
Ale zasada nie jest ta sama. Bo mierzenie czasu pracy jest zgodne z przepisami a prośba/polecenie udostępnienia mojego foto w celu rozpowszechniania w firmie - nie.
Mojego foto nie będę wrzucał ani nie będę wyrażał zgody.

Pominę już kwestię, że przecież nie wiesz, czy mam normowy czasu pracy, czy może ustalany zgodnie z art. 140 KP.
¯\
(ツ)_/¯
@Kajotpe:
Po co pozwem?
Na razie po prostu to oleję, jak będzie nalegał -- przedstawię interpretację prawną tego, jak to widzę, a jak dalej będzie nalegał -- to wtedy się będę zastanawiał, czy podziękować za współpracę czy zgłaszać temat bezprawnego żądania gdzieś wyżej.

Ja się nie pytam tutaj, co robić, bo doskonale wiem, co robić, dzielę się tylko refleksją, że typ przejmuje dość istotną komórkę w organizacji, której ławka zawodników i