Wpis z mikrobloga

2 070 - 1 = 2 069

Tytuł: Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?
Autor: Elliot Aronson, Carol Tavris
Gatunek: psychologia
★★★★★★★★

Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się parada osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich dotyczących tego, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy?

Autorzy na wielu przykładach pokazują w jaki sposób my wszyscy stosujemy mechanizm samousprawiedliwienia by zachować dobre zdanie o naszym własnym ja. Nie jest on przez nich krytykowany całościowo, dość słusznie zauważają, że jest on w jakiejś mierze potrzebny by móc po prostu spojrzeć na siebie w lustrzo. Najważniejsza nauka to uświadomienie sobie, że tego dokonujemy. I jak ciężko jest z tego powodu przyznać się do winy gdy popełniliśmy błąd.

Książka jest okraszona wieloma przykładami znanych osobistości, które post factum wybitnie się myliły. George Bush, Oprah Winfrey, Bill Clinton. Cały rozdział jest poświęcony pomyłkom sądowym, które zostały cofnięte dopiero z powszechnym wprowadzeniem badań DNA. Co najlepsze, osoby nalegające na niewinne skazanie(prokuratorzy, policjanci, sędziowie), nawet po badaniach DNA dalej często twierdziły, że nie popełniły błędu.

Na początku książki był rozpoczęty wątek tego jak inwestycja w związek czy pracę powoduje przywiązanie i niechęć do zakończenia pomimo oczywistej straty finansowej czy emocjonalnej. Szkoda, że ten wątek nie został dalej pociagnięty.

#bookmeter #ksiazki #psychologia #czytajzwykopem
damian713 - 2 070 - 1 = 2 069

Tytuł: Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawi...

źródło: comment_x3JEESkz7UmYwGrg6alLqLeP74YWWugW.jpg

Pobierz
  • 1