Wpis z mikrobloga

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lightning.walletapp

Portfel LN na Androida. Obsługuje zarówno wysyłanie i otrzymywanie, więc usprawnienie w stosunku do poprzednich (o których mi było wiadomo).

Próbowałem kilka transakcji w różnych miejscach i wszystko do pory działało z miejsca. Każda w ciągu sekundy potwierdzona.

Wyślę dolara pierwszemu komentarzowi z payment invoice (i który się uda, haha).

Pamiętajcie: nie wrzucajcie na te portfele za dużo kasy, bo mogą mieć babole!

#bitcoin #lightningnetwork
  • 25
  • Odpowiedz
@dpc8: o sekundy mnie wyprzedziłeś :) Wiesz co ja myślę, że LN jest ze 2 lata za wcześnie. Z0bacz jak opłaty spadły onchain. Nie widzę aby ludzie zaczęli używać tych portfeli o ile nie będą zmuszeni. Oczywiście wolałbym aby używali LN i nie zaśmiecali mi dysku ale rzeczywistość jest jaka jest nie będą używać dopóki nie bedzie zatorów.
  • Odpowiedz
@pawlo74: Prawda, że dopiero następnym razem kiedy bloki się wypełnią i transakcje będą kosztowały więcej, to zacznie się gwałtowna adopcja (zgaduję, że zima 2018 albo 2019). Ale dopiero raczkujemy i soft dopiero powstaje, więc nawet nie jesteśmy jeszcze gotowi na to. Potrzeba portfeli jako rozszerzenia w przeglądarkach (żeby płacić na stronkach jednym kliknięciem), portfeli na telefony, integracji LN z giełdami itd. Kupa roboty.
  • Odpowiedz
Prawda, że dopiero następnym razem kiedy bloki się wypełnią i transakcje będą kosztowały więcej, to zacznie się gwałtowna adopcja (zgaduję, że zima 2018 albo 2019).


@dpc8: nikt nie jest zainteresowany bitcoinem dopóki cena nie rośnie, a to nie wcześniej jak rok przed halwingiem.

Ale dopiero raczkujemy i soft dopiero powstaje, więc nawet nie jesteśmy jeszcze gotowi na to. Potrzeba portfeli jako rozszerzenia w przeglądarkach (żeby płacić na stronkach jednym kliknięciem), portfeli na telefony, integracji LN z giełdami itd. Kupa
  • Odpowiedz
@MysGG: podoba mi się bardzo, Eclair nie umywa się. Widać, że ci deweloperzy są dużo bardziej zaawansowani. Na pierwszy rzut oka to, że używa onchain bech32 i to, że oferują kopię kanałów LN, co prawda odpłatnie ale 1000 sat to nie majątek, nie ma nic za darmo.
  • Odpowiedz
@pawlo74: @MysGG: @dpc8: Obecnie największym problemem LN jest sposób obliczania routingu. Każdy portfel LN na całą mapę sieci, wszystkie nody, kanały i opłaty. Obecnie to nie problem, ale w przyszłości kiedy LN się rozwinie a możliwych połączeń będą dziesiątki tysięcy, miliony kanałów to będzie zabójcze dla portfeli, zwłaszcza mobilnych. Portfel musi sprawdzić wszystkie możliwe drogi, nawet te długie i wybrać najoptymalniejszą i najtańszą.

Takie obliczanie może
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: ale chyba wystarczy, że spytasz sąsiedniego noda o najlepszą ścieżkę do docelowego a on spyta dalej itd. Twój wallet nie musi znać całej sieci w takim przypadku.
  • Odpowiedz
Obecnie największym problemem LN jest sposób obliczania routingu. Każdy portfel LN na całą mapę sieci, wszystkie nody, kanały i opłaty. Obecnie to nie problem, ale w przyszłości kiedy LN się rozwinie a możliwych połączeń będą dziesiątki tysięcy, miliony kanałów to będzie zabójcze dla portfeli, zwłaszcza mobilnych. Portfel musi sprawdzić wszystkie możliwe drogi, nawet te długie i wybrać najoptymalniejszą i najtańszą.


@cyberpunkbtc: No właśnie zdaje się, że nie musi. Wystarczy, że
  • Odpowiedz
@kapibar: Ale to że to będzie problem było już widowisko dawno temu, jeszcze przed uruchomieniem testnecie. Ja nie pisze że mi się tak wydaje tylko że był to problem już na poziomie koncepcji, obecnie zostawiono routing na telefonach bo sieć jest mała. Załóżmy że tylko 1% ludzkości używa BTC w przyszłości. To bardzo ostrożnie szacunki. Prawie 80mln. Z tego wielu ma więcej niż 1 kanał otwarty.... Z pół mln hubów....
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: DNSy pełnią dość podobną funkcję w organizowaniu internetu, więc wydaje mi się, że bazując na tym pomyśle mogłyby powstać odpowiedniki takie DNSów dla LN

A jak radzi sobie z trasowaniem TOR? Jak znajduje ścieżki? Może tam jest gotowe rozwiązanie?
  • Odpowiedz
@kapibar: No to serwery które by się tym zajmowały to oczywistość. Tylko że BTC to nie shit który nie myśli o przyszłości. Obecnie blockstreama stać na utrzymanie takich serwerów, ale to nie może na tym polegać. Takie serwery - nody muszą być możliwe dla uruchamiania przez zwykłych użytkowników a co za tym idzie muszą być jakieś opłaty, zachęta ekonomiczna.

Kolejna rzecz to że one MUSZĄ być w dużych ilościach i
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: Pamiętaj, że sieci P2P jakoś działają i to nie od dziś. To nie jest problem nie do przeskoczenia. Nie trzeba sprawdzać wszystkich możliwych źródeł aby pobrać torrenta. Zasada 6 uścisków dłoni i już wysyłasz transakcję tam, gdzie miała dotrzeć.
  • Odpowiedz
@kapibar: Ale człowieku, tor to zupełnie co innego i wiele prostsza sieć. Poza tym bardzo powolna.

Ty nie rozumiesz potencjału jak ogromny jest w tak stworzonej sieci. Już na obecnym etapie możesz mieć z jednego konta do drugiego setki możliwych dróg...

Słyszałeś o zasadzie sześciu uścisków dłoni? Według tego każdy ma znajomego który ma znajomego itd przez sześciu znajomych i możesz dojść do każdej osoby na świecie.
Każdy z nas może dojść do Trumpa, putina
cyberpunkbtc - @kapibar: Ale człowieku, tor to zupełnie co innego i wiele prostsza si...
  • Odpowiedz
@kapibar: Ale p2p to co innego. Taki torrent wyszukuje jakiegoś klienta, od niego bierze inne adresy itd. Do pobierania pliku łaczy się z kilkoma użytkownikami. Poza tym w p2p połączenia są bezpośrednie między użytkownikami i inni nie pośredniczą między nimi.
Poza tym takie np. torrenty nie muszą się spieszyć.

Pomyśl że chcesz zapłacić, uruchamiasz portfel a ten musi zsynchronizować miliony kanałów, dziesiątki tysięcy nodów i przanalizować wszystkie trasy.... To już
  • Odpowiedz
Nie trzeba sprawdzać wszystkich możliwych źródeł aby pobrać torrenta


@kapibar: Żeby pobrać torrenta nie, ale żeby wybrać najtańszą trasę, tak.
Tym bardziej że przez huby jednocześnie wiele transakcji na sekundę może przelatywać. Co z tego że twój portfel wybierze trasę, jeżeli w tym samym ułamku sekundy ktoś inny skorzysta z kanału jaki jest po drodze, przesuwając btc na drugą stronę i ty już nie będziesz mógł skorzystać z tej trasy? Przy tysiącach transakcji na sekundę które będą leciały po kilku kanałach takie kolizje będą się zdarzały.
Przy serwerach robiących routing wyeliminowany by
cyberpunkbtc - > Nie trzeba sprawdzać wszystkich możliwych źródeł aby pobrać torrenta...
  • Odpowiedz