Wpis z mikrobloga

Mam problem z autem. #alfaromeo 159 z silnikiem 1.9 jtdm 150 kuca 2007 rocznik. Na biegu 1-2 po wciśnięciu gazu auto praktycznie nie jedzie (trzeba podnieść obroty na ponad 2500rpm) aby ruszyć w żółwim tempie. Dziś gościu podpiął pod komputer, żadnych błędów, dpf był zawalony w 60%, próbował go przepalić 2 razy ale nie przyniosło to skutku. Powiedział dodatkowo, że wtryski są już w średnim stanie.

Mechanik twierdzi że receptą jest ogarnięcie DPF. Wg mnie to może być sprawka EGR.

Miał ktoś z was podobny problem? #alfaholicy i nie, nie potrzebuje jeszcze lawety
  • 15
@MaksymMaksymowicz: to kup jakiś tani zestaw kluczy albo takie które będą Ci potrzene 10 albo 13 mm, ze złomu kawałek blaszki 10x10 cm i i wiertło 10mm. i zrób zaślepkę egr. wyjdzie nie więcej niż 20 zł razem z kluczami i wiertłem a będziesz wiedział czy to to.
@hpiotrekh: do samej diagnozy powinno wystarczyć. Wiadomo że nie można tak jeździć ciągle ale kilka km można przejechać i zrobić weryfikację. No chyba że chcesz kupić EGR za 150-200 zł i dalej być z autem o mocy 30KM
@hpiotrekh: Będzie check, ale będzie jechać, latałem tak z 2 tygodnie czekając na mapę i nie było problemu.

@MaksymMaksymowicz: Zaślep EGR, w warsztacie Ci to zrobią za 100 zł pewnie, dobrą zaślepkę kupisz na Allegro, żeby przypadkiem nie zrobili z puszki po piwie (widziałem takie i się przepalały) -_-

DPF wypal i sprawdź, ile wtedy zostanie % - przez AlfaOBD i ELM32 z BT to sprawdzisz (ELM to koszt 20
@MaksymMaksymowicz: Do diagnozy wystarczy odpiąć wtyczkę od przepływomierza. Komputer wykryje błąd i zamknie EGR i przestanie nim sterować. Choć nie będzie to pełna diagnoza (bo nie wykluczy mechanicznego uszkodzenia EGR, takiego stale otwartego).
Docelowo masz również do czyszczenia cały kolektor ssący i do wywalenia klapy wirowe. Wtedy odzyskasz dynamikę w dolnym zakresie obrotów.
@MaksymMaksymowicz: By wyjąc EGR potrzebujesz dwóch kluczy, jednego torxa, lewej i prawej ręki (jak masz dwie lewe to odpuść ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Jak sprawdzisz w necie jakie rozmiary kluczy to ogarniesz w Castoramie za 30zł.
Przy 150KM odpada fizyczne zaślepienie, bo komp wywali Ci błąd. Musisz zastosować zaślepkę częściowo zaślepiającą (z dziurkami) lub modyfikacja mapy silnika - egr off.