Wpis z mikrobloga

@btc99999999 Napisał wiele głupot, ale dał jedno zdanie które moim zdaniem jest trafione w punkt

Altcoiniarze wierzą, że btc to słąbe wykorzystanie blockchaina, a blockchain to przełom. Bitcoiniarze wierzą, że bitcoin to jedyne sensowne zastosowanie blockchaina, a cały blockchcian jest rozdmuchany.

Weźmy nazewnictwo jakiego używa się w projektach i regulacjach czyli DLT (Distributed Ledger Technology) jest to po prostu rejestr rozproszony i tak nie każdy system DLT jest blockchainem ale każdy blockchain jest systemem DLT. Dodatkowo systemy DLT dzieli się na: public, private, permissioned oraz unpermissioned. Bitcoin używa DLT publicznego, ponieważ gdyby wykorzystywał DLT prywatnego, wtedy do danych mieliby dostęp tylko wybrani użytkownicy. Różnicą w permissioned DLT oraz unpermissioned DLT jest weryfikacja transakcji. W premissioned DLT transakcje może zweryfikować konkretne grono użytkowników, natomiast unpermissioned DLT pozwala weryfikować transakcje wszystkim użytkownikom.Najprościej zrozumieć to jako rozproszona baza danych mająca pewne atrybuty.

Na wstępie trzeba podać, że jest bardzo wiele przypadków użycia gdzie systemy DLT sprawdzają się o wiele lepiej niż zwykła baza danych ale są też przypadki gdzie zwykła baza danych będzie lepszym rozwiązaniem. Co więcej przy jednym projekcie w zależności od miejsca można łączyć wiele technologi naraz.

Większość technologi opensourcowych które osiągnęły sukces wcześniej czy później zostaje wykorzystana w komercyjnych projektach, deweloperzy są werbowani przez korporacje a kod zostaje adaptowany do komercyjnego rozwiązania. Nie inaczej dzieje się w przypadku technologi DLT, duże korporacje posiadają budżety i nie muszą wyceniać i finansować swoich projektów przez ICO czy listowanie coinów na giełdach. Ale to że o tym za często nie słyszymy nie znaczy że się nie dzieje.

Ktoś może powiedzieć ale to jest robione jako marketing jak na fali dot.com , część projektów tak ale część nie i tak samo jak z tysiąca projektów z ery dot.com kilka wypaliło i zmieniło nasze postrzeganie technologi. Podobnie będzie tutaj.

Przypadków użycie jest naprawdę sporo, zarówno w sektorze finansowym jak i poza nim. Patrząc po patentach jest naprawdę tego sporo i coraz więksi gracze w to wchodzą.Trzeba spojrzeć czasem poza rynek bitcoina i altów, przykład z naszego podwórka PKO opracowuje system oparty o DLT do łatwej weryfikacji dokumentów bankowych, nikt nie nagania, akcje banku nie urosły o 1500%, nie było ICO, nie było pump and dump. Po prostu technologia została użyta tam gdzie była odpowiednia i może przynieść korzyści. Albo Dubaj postanowił do 2020 r. wyeliminować papier w administracji publicznej i wszystkie zapisy przenieść do „łańcucha bloków”. Ignorowanie tego to ignorowanie sporej części technologi jako takiej.

#bitcoin #kryptowaluty
Pobierz d.....y - @btc99999999 Napisał wiele głupot, ale dał jedno zdanie które moim zdaniem ...
źródło: comment_wL1Seq7Uiw3apQ8rGaDpKDig7LqfdprV.jpg
  • 134
@dla_zabawy: rozumiem ten punkt widzenia, częściowo się zgadzam ale ciągle czekam na wylistowanie korzyści, w których blockchain jest lepszy niż zwykła baza danych. Nie mówię, że nie da się znaleźć takich zastosowań. Po prostu chcę poznać jak najwięcej konkretnych przykładów. Ciężko znaleźć dobre wyjaśnienia.

Weźmy Dubaj. Dlaczego dokumentacja nie może być przechowywana w jednej tradycyjnej bazie danych? Można oczywiście zrobić 10 albo 100 albo 1000 jej instancji rozsianej po świecie i
@dla_zabawy: Masz rację ale ... Technologa blockchain ma lekką ręką ze 20-30 lat. Nie słyszałem, żeby kiedykolwiek ktoś jej użył przed powstaniem bitcoina. Nie będę się wypowiadał o DLT które nie są blockchainem bo się na tym nie znam ale scentralizowana baza danych będzie zawsze wydajniejsza niż zdecentralizowana. Ale nie taki był zamysł tego. Mam wrażenie, ze ludzie próbują pakować BC teraz wszędzie bo jest modny mimo iż zwykła rozproszona baza
@dla_zabawy: Czy wiadomo czy Dubaj zwolni większość administracji? Ponieważ blockchain nadaje się tam, gdzie nie potrzebujemy zaufanej trzeciej strony. Jeśli blockchain będzie zaufaną stroną przechowującą dokumentację, to czy większość urzędników tam faktycznie zmieni pracę? Czy raczej staną się pasterzami tego administracyjnego blockchaina? Będą go serwisować i dalej brać kasę za swą pracę a koszty nie spadną?

Wołam @dpc8, ciekaw jestem co myślisz o tych mitycznych innych zastosowaniach blockchain.
@kapibar: wiesz dlaczego w Dubaju chcą używać blockchaina? bo jakiś szejk usłyszał że to super najnowsza technologia a że nie ma na co hajsu wydawać to kazał to wprowadzić do administracji płacąc jakiejś firmie która go zbajerowała.
@Drakii: Dla mnie to całe zmieszanie przypomina trochę tak jakbyśmy się kłócili co jest lepsze IRC , ICQ czy może Gadu-Gadu. Wszyscy wiemy jak ich losy się potoczyły, minęło trochę czasu i zmian jak się ludzie komunikują. Tak jak było z SMS'ami ile osób uznawało to za zbyteczność.

Chodzi mi o to że być może jeszcze nie zdajemy sobie sprawy co zaskoczy a co nie. IOTA ma jakiś pomysł wzbudza wiele
@Doment: Ostatni atak na BTG pokazał, jak niewiele mocy trzeba wynająć, by zmienić historię łańcucha PoW. Jak bardzo zdecentralizowane planują być te prywatne, korporacyjne łańcuchy by się przed tym ryzykiem zabezpieczyć? Jakie algorytymy? Co będzie zabezpieczało taką sieć przed atakiem albo naruszeniem integralności danych?
nie zakładam. Napisałem przecież, że pytam, jakie algorytmy zastosują i jak zabezpieczna będzie sieć.


@kapibar:

Sami do końca nie wiedzą wiem że IBM ich wspiera

W dokumentach opublikowanych przez Smart Dubai czytamy, że technologia rozproszonego rejestru niesie możliwość przyspieszenia realizacji transakcji, zwiększenia transparentności oraz gwarantuje zabezpieczenie przed praniem brudnych pieniędzy. Potentaci z Bliskiego Wschodu zwracają również uwagę na niebezpieczeństwa związane z proponowaną zmianą – o ile sama konstrukcja blockchain powinna zapewniać
@dla_zabawy: Biorę z tego obrazki pierwszy z brzega. medical health care. Jakie problemy BC miałby rozwiązać w służbie zdrowia? Czy potrzebna jest tam zaufana 3 strona? Czy potrzebne są jakieś dane które są wrażliwe i mogą spowodować straty? Czy ktoś miałby cel w modyfikowaniu systemu obsługi przychodni/szpitala? To jest bez-sensu.
Napisałem przecież, że pytam, jakie algorytmy zastosują i jak zabezpieczna będzie sieć.


@kapibar: wystarczy cos jak NEM / EOS(dPOS) i masz w dupie POW, musisz przejac cenra baz danych aby nadpisac historie.
Potentaci z Bliskiego Wschodu zwracają również uwagę na niebezpieczeństwa związane z proponowaną zmianą – o ile sama konstrukcja blockchain powinna zapewniać bezpieczeństwo systemu, to technologia cały czas nie została zaadoptowana na szeroką skalę. Brakuje więc miarodajnych testów wydajności i zabezpieczeń, które w przypadku operacji rządowych muszą znajdować się na najwyższym poziomie.


@dla_zabawy: To brzmi jakby mówili - nie mamy pojęcia o tej technologii na obecną chwilę. Chyba taki jest właśnie stan
Biorę z tego obrazki pierwszy z brzega. medical health care. Jakie problemy BC miałby rozwiązać w służbie zdrowia? Czy potrzebna jest tam zaufana 3 strona? Czy potrzebne są jakieś dane które są wrażliwe i mogą spowodować straty? Czy ktoś miałby cel w modyfikowaniu systemu obsługi przychodni/szpitala? To jest bez-sensu.


@m00n: Medical Records, całe EHR czyli electronic health records, wymiana między placówkami. Tu masz wyjąsnienie

Different medical organizations and individuals — like doctors, hospitals,
wszędzie gdzie jest kasa opłaca się walić w hooja... czas pracy / ceny leków / ilosc zuzytych leków / materialów / czas na X czy Y. Aby ogolic cie z ubezpieczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@WeselnyGiermek00: co za różnica czy wpisza w blockchain sfałszowane dane czy w klasyczną bazę? Że zużyłem tyle a tyle leków. Blockchain w czymś pomoże?