Wpis z mikrobloga

25 cennych rad dla osób, które chcą wybudować dom:

https://www.wykop.pl/link/4329573/25-cennych-porad-dla-budujacych/

Są to rady, które umieszczałem kilka tygodni na mirko i dotyczą zarówno wyboru działki, projektu i wykonawców, ale także dotykają nieco spraw życiowych: przestrzegam przez nadmiernym pośpiechem i zwracam uwagę na to, jak ważne jest dobre planowanie.

Uprzejma prośba o wykopanie :)

Kolejny artykuł w trakcie pisania to zbiór odpowiedzi na pytanie: "co byś zmienił budując jeszcze raz". Oto wskazówki różnych osób dotyczących elektryki:

- Trzeba dość wcześnie rozplanować układ pomieszczeń. Typowe błędy to gniazda elektryczne "poza zasięgiem" (za szafą, nad płytą indukcyjną itp.) lub umiejscowione w sposób uniemożliwiający wygodne korzystanie.

- Warto dać nieco więcej gniazdek elektrycznych niż mniej. Proponuję "test odkurzacza" - czy będę mógł posprzątać w całym domu nie ciągnąc za sobą kilkumetrowego przewodu?

- Wyprowadzić gniazda elektryczne na zewnątrz na każdą ścianę, a zwłaszcza na tarasie, żeby nie latać z kablami i przedłużaczami.

- Zostawić kabel zasilający bramę wyjazdową po ułożeniu kostki

- Nie zapomnij o instalacji do anteny telewizyjnej, domofonu, rolet, wentylatorów i innych urządzeń.

- Przycisk do bramy i furtki lub domofon powinien być w każdym pomieszczeniu z oknami na wjazd (alternatywą jest videofon)

- Przemyśl układ włączników światła, tak aby uniknąć sytuacji gdy trzeba przejść kawałek po ciemku, albo wracać się kilka metrów, żeby wyłączyć światło.

- Uważaj na źle umiejscowione oświetlenie. Przykład: oświetlenie zamiast być centralnie nad stołem będzie wisiało sobie gdzieś niesymetrycznie z boku.

Dajcie znać czy taka formuła wam odpowiada. Mam już spisanych ponad 150 rad tego typu i jestem w trakcie ich obrabiania.

#budujzchaferem #budujzwykopem #budowadomu #dom #budownictwo #gruparatowaniapoziomu
  • 15
@chafer: Myślę, że gdybyś do przykładów typu "uważaj na źle umiejscowione oświetlenie" dodawał 2 zdjęcia - dobrze i źle zrobionego przykładu to bardzo uatrakcyjniłoby to odbiór takiego spisu. Duża część ludzi to wzrokowcy i mimo, że przeczytają artykuł to mogą sobie nie utrwalić w głowie tych informacji. A nieraz jak się coś zobaczy to automatycznie zaczyna się na to zwracać uwagę w przyszłości.
@chafer: dawaj no mnie wszystkie rady! ()
Właśnie kupuję działkę, a w przyszłym roku budowa. Teraz mam czas na planowanie wszystkiego i czekam właśnie na takie porady!

Zabieram się za czytanie artykułu. Mam nadzieję, że będzie coś, czego jeszcze nie czytałem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@chafer: Ewentualnie jeśli jesteś na jakiejś "budowlanej" grupie na fb to tam może być dobry odzew. I wrzucą zdjęcia od razu pod wpisem, bez zawalenia skrzynki.
@chafer: sory ale to wyglada jak wpis dla uposledzonych xd
albo moze to moje skrzywienie bo zajmuje sie elektryka, ale zeby o tak oczywistych rzeczach pisac
@RBNG: Owszem, jesteś skrzywiony - ale to dobrze :) A podczas budowy jest tyle spraw do ogarnięcia, że łatwo przeoczyć takie "pierdoły" jak odpowiednie umiejscowienie gniazdka lub oświetlenia. Co byś jeszcze dopisał do listy?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@RBNG: żebyś ty wiedział ile oczywistych rzeczy się zapomina przy budowie domu, dlatego fajnie popracować przy tego typu pracach bo przynajmniej wiadomo co warto u siebie w przyszłości zastosować ( )