Wpis z mikrobloga

#niewiemjaktootagowac #prawo

Cześć, mam do was małe pytanko, a w zasadzie dwa:
Nie wiem czy znajdzie się ktoś znający prawo na tyle dobrze, aby mi odpowiedzieć, ale spróbować warto ;)

Czy pracodawca może żądać zwrotu kosztów za szkolenia/kursy w dniu wypowiedzenia umowy o pracę. (wcześniej nie podpisywałem żadnych umów)
Dodatkowo szef opłacał mi studia, to wyglądało tak: zacząłem studiować, pierwsze trzy semestry opłaciłem sam, a kolejne 3 szef (studia jeszcze nie są ukończone), czy w takim wypadku pracodawca może żądać zwrotu pieniędzy?

Mam stanowisko "Specjalista ds kosztorysów i projektów" teraz gdy oświadczyłem że chce odejść z firmy, szef chce żebym podpisał umowę lojalnościową i grozi, że jak tego nie podpiszę to zwolnij mnie dyscyplinarnie (twierdzi, że moje stanowisko daje dostęp do "tajemnic firmowych" - pieniądze oferty itd.), dodatkowo nie chce podpisać mojego wypowiedzenia umowy, tylko podstawia mi swoje, gdzie dalej wypowiedzenie jest w moim imieniu z tym że w tekście jest dodane zdanie o zwrocie kosztów jakie poniósł szkoląc mnie, dodatkowo szef liczy sobie w 100% koszty przejazdów i noclegi (przy opłatach szkoleń).
Czy w takim przypadku może mnie zwolnić dyscyplinarnie?

Edit: Chciałbym jeszcze dodać, że w dniu wypowiedzenie został mi zabrany laptop służbowy i nie mogłem go nawet otworzyć w celu wyczyszczenia przeglądarki z danych osobistych (wcześniej używałem go tak samo prywatnie jak i służbowo - był moim jedynym "komputerem")
  • 9
@ChooseWiesly: mam jeden dość poważny "brud" na niego, wypłate przelewał mi na konto dużo większą niż miałem na umowie (gdzie była minimalna) - z tym że wysyłał mi z prywatnego konta, a nie z firmowego, ale też regularnie co miesiąc przez dwa lata.
kosztami szkoleń może ci przywalić


@ChooseWiesly: Dla mnie to jest dziwne, szczególnie jeśli to nie było zastrzeżone w umowie lub nie podpisywało się jakichś papierów, które by tak stanowiły. Równie dobrze pracodawca mógłby sobie za szkolenia naliczyć 1 mln pln i po wypowiedzeniu umowy żądać takiej kwoty.
mam jeden dość poważny "brud" na niego, wypłate przelewał mi na konto dużo większą niż miałem na umowie (gdzie była minimalna) - z tym że wysyłał mi z prywatnego konta


@Krecik112: tylko że ten brud może ugryźć również ciebie, bo wiedziałeś że to wałek. Ja bym szukał czegoś w temacie zaniedbań BHP, mobbingu, itp. Janusz ma jakieś zaświadczenia na te twoje szkolenia?

Dla mnie to jest dziwne, szczególnie jeśli to nie
@ChooseWiesly: > tylko że ten brud może ugryźć również ciebie, bo wiedziałeś że to wałek. Ja bym szukał czegoś w temacie zaniedbań BHP, mobbingu, itp. Janusz ma jakieś zaświadczenia na te twoje szkolenia?

Też tak myślę, jeśli chodzi o zaświadczenia, to być może jedno by sie znalazło, a reszta to pewnie ogólne faktury, bez moich danych.
jeśli chodzi o zaświadczenia, to być może jedno by sie znalazło, a reszta to pewnie ogólne faktury, bez moich danych.


@Krecik112: jeżeli nie może potwierdzić że kasa szła na twoje szkolenie to może ci skoczyć. Postrasz go inspekcją albo sądem pracy. W sumie nie wiem co by ci jeszcze doradzić.