Wpis z mikrobloga

Od kilku dni poklepujemy się po pleckach przy inwestycjach w #gamedev a teraz wreszcie się zebrałem na kolejny krótki wpis na temat inwestowania z głową.
Poprzednio opisywałem jak wybrać kapitał do inwestycji:
https://www.wykop.pl/wpis/31975559/no-hej-pociagdozyskow-widze-obserwuje-juz-5-osob-c/

Dziś o tym jak kupować. Kiedy sprzedawać.

Na początku od razu powiem. Nie ma metody 100% skutecznej. Ba nawet nie ma strategii w 80% skutecznej. Jakby taka była to już bym siedział w #miami i właśnie na plaży popijałbym #martini . Sesja w USA zmierzałaby ku końcowi a ja po obiadku kikałbtm pozycje z telefonu ( ͡° ʖ̯ ͡°). Siedzę trochę w tym i wiem jedno - trudno jest złapać dołek albo górkę. W zasadzie jest to efekt "szczęścia" czyli przypadku, rzadziej powtarzalnej strategii. Na pewno znałeś historię niejednego gracza giełdowego o którym rozpisywały się media - zarobił na spadkach setki mln itp. Tu ciekawy artykuł na ten temat:
https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2014/04/jak-rozpoznac-wartosciowy-wskaznik-i.html

Do rzeczy. Poniższa technika oczywiście nie dotyczy daytraderów czy osób, które chcą szybko spekulować.
Jak masz już hajs na giełdę to podziel to na porcje. np. 10 równych części (ale pamiętaj o tym, żeby prowizje Cie nie zjadły - wtedy zmniejszasz porcje na minimum 2). Wybierz kilka spółek i rozłóż między nimi kapitał. Np. 3 spółki w porcjach 3,3,4.
Kupuj pewnych odcinkach czasu. Tu aby statystycznie zwiększyć przewagę możesz posiłkować się:
- fundamentami
- wydarzeniami
- analizą techniczną
- pozycją sedesu w toalecie
https://forex-nawigator.biz/forum/toytoy-trading-bez-wskaznikow-czyli-co-mi-sedes-podpowie-t16894.html

Dobra to już kupiłem i co teraz? Gorąca głowa to zły doradca. Zawsze musisz mieć ustalone progi wyjścia z akcji, zarówno przy wzrostach kiedy zarabiasz tzw. Take Profit jak i kiedy akcje spadają - wtedy tracisz. Warto to już mieć obmyślone zanim kupisz akcje.
Pamiętaj też, że nie zawsze warto trzymać spadające akcje lub jeszcze gorzej - dokupować na spadkach (no masz przecież jeszcze jakiś kapitał i to możesz uśrednić)! To rób tylko w sytuacji, kiedy rzeczywiście jedną porcję przeznaczyłeś na dokupienie po takich spadkach. Nie oszukuj się! W przeciwnym razie niepotrzebnie zwiększasz pozycję na spadającym walorze i zwiększasz potencjalne straty.

W tym krótkim wpisie nie będę w stanie opisać wszystkich metod zwiększania przewagi rynkowej. Zresztą np. AT jest znienawidzona przez fundamentalistów. Z drugiej strony fundamenty w gamedev są od kilku lat oderwane od rzeczywistości - ale to nie przeszkadza mirkom spod tagu #pociagdozyskow zarabiać 100% czy więcej. Pamiętajmy jednak, że te wzrosty nie będą grały wiecznie. Jeśli macie więcej pytań do tej części piszcie w komentarzu - może coś podpowiem.

Co ciekawe jestem zwolennikiem tezy, że jeśli trzymamy się swoich reguł to są dwa możliwe rozwiązania. Wychodzimy na 0 lub zarabiamy. Oczywiście to drugie jest znacznie trudniejsze. Ktoś powie. Jak to? Przecież można stracić! Otóż tak, ale jak zdamy sobie sprawę jak świetnym anty wskaźnikiem jesteśmy to wystarczy zamienić kup na sprzedaj i sprzedaj na kup ( ͡° ʖ̯ ͡°) #heheszki

#pociagdozyskow #inwestycje #gielda #gpw