Wpis z mikrobloga

Dawno mnie nie było na Wypoku (mało czasu) i nawet bordo przez to utraciłem, ale obiecałem, że wrzucę od czasu do czasu jakieś fajne tematy, więc wrzucam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Prosty patent związany z ustawianiem przetargów.

W zamówieniu określa się zawyżone wartości, które mają wpływ na cenę. Np. urząd miasta zleca budowę kanalizacji i w wymaganiach podaje, że rury mają być umieszczone w wykopach o głębokości 2m, ale dodatkowo należy wybrać jeszcze 1m ziemi z wykopu i w to miejsce ułożyć 1m podsypki z materiału mineralnego. I daje się cynk preferowanemu wykonawcy, że nie będzie musiał kopać tego dodatkowego metra - wystarczy, że sypnie na dno wykopu 5cm żwiru. I kasa za wykopanie i wywiezienie tego fikcyjnego 1m oraz zakup i dostarczenie 1m podsypki idzie do podziału. Rzecz po położeniu rur jest nie do sprawdzenia. Podobne patenty stosuje się przy budowie autostrad, wykonywaniu zieleni miejskiej, budowie wałów przeciwpowodziowych itp. A podobne patenty stosuje się np. przy zleceniach wywozu śmieci lub odpadów zawyżając np. 2-3 krotnie ilości, które mają być utyliowane. Dogadany oferent wie dokładnie ile będzie do odbioru i podaje cenę kalkulowaną od rzeczywistej wartości plus zwyczajowa działa dla zlecającego.

#bialekolnierzyki #biznes #dzialalnoscgospodarcza #firma #pieniadze
  • 21
  • Odpowiedz
  • 10
@grafikulus Jak nie do sprawdzenia?! A to jakiś problem żeby testowy odwiert zrobić w kilku miejscach?
Inna sprawa, czy takie sprawdzenia się wykonuje...

Lepsze przekręty się robi na pracach zmieno-wodnych. Tak na skutek działań MATKI NATURY prace ziemne po jakimś czasie znikają... ( )
  • Odpowiedz
@grafikulus: to jest kwestia nadzoru nad wykonywaniem robót. Jak inspektor nadzoru jest dogadany z wykonawcą to faktycznie jest to bardzo trudne do wykrycia. To tutaj jest najsłabsze ogniwo, taki prezydent miasta czy nawet naczelnik od inwestycji może nie mieć pojęcia co się naprawdę dzieje na budowie.
Dlatego duże inwestycje rozliczane są w standardzie FIDIC. Funkcja inżyniera kontraktu pozornie podraża wykonanie takiej dajmy na to autostrady, ale tutaj przekręt jest nieporównywalnie
  • Odpowiedz
Rzecz po położeniu rur jest nie do sprawdzenia. Podobne patenty stosuje się przy budowie autostrad, wykonywaniu zieleni miejskiej, budowie wałów przeciwpowodziowych itp.


@grafikulus: Pieprzysz bzdury kolego. Od kilku lat systematycznie pobierane są próbki asfaltu na budowach dróg w Polsce (link poniżej z 2013 o aferze z tym związanej). Jakość rur i ich parametry można częściowo sprawdzić za pomocą specjalnych robotów wpuszczanych do włazów, a jakość podłoża i samej rury można
  • Odpowiedz
@grafikulus Trochę to naciągane, skąd pewność, że wygra akurat ten preferowany wykonawca? Żeby została kasa do podziału nie może zaniżyć ceny, więc zawsze ktoś może dać niższą, natomiast gdyby chciał grać właśnie ceną (mając wiedzę, że będzie mniej pracy) i tak któraś z firm konkurencyjnych, bądź jakiś organ kontrolny zarzuci mu tzw rażąco niską cenę i postępowanie do zrobienia od nowa.
  • Odpowiedz
Żeby została kasa do podziału nie może zaniżyć ceny, więc zawsze ktoś może dać niższą


@djlasuch: Jeśli wykop dodatkowego metra kosztuje 100tys. i materiał na wypełnienie 50 tys. po cenach rynkowych. To ktoś musi dać 150 tys. więcej plus marża. Oferent daje więcej o 75 tys. i rozkłada to na wszystkie roboty żeby nie zaniżyć rażaco tej jednej. Po wszystkim masz 75 tys. do podziału.
  • Odpowiedz
@grafikulus: Przekręty na przetargach to się robi, ale dużo grubsze niż to. XD

Na przykład do przetargu startuje spółka-matka i 5 spółek-córek, wystarczy że są zarejestrowane gdzie indziej i na innych znajomych.

Albo przetarg napisany tylko pod jeden produkt, który może go wygrać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

O tych patentach można by książki pisać.
  • Odpowiedz
A podobne patenty stosuje się np. przy zleceniach wywozu śmieci lub odpadów zawyżając np. 2-3 krotnie ilości, które mają być utyliowane. Dogadany oferent wie dokładnie ile będzie do odbioru i podaje cenę kalkulowaną od rzeczywistej wartości plus zwyczajowa działa dla zlecającego.


@grafikulus: masz pomysł jak to udowodnić? U mnie administrator wspólnoty #!$%@?ł taką akcję, przez co każdy z mieszkańców miał około 1000zł długu za wywóz śmieci budowalnych. Kontenery według papierów
  • Odpowiedz
@grafikulus: Działam społecznie w swojej gminie i okolicach. Złapaliśmy różnych ludzi na różnych przekrętach. #!$%@? to jest niepojęte, jak aparat państwowy jest #!$%@?, nieudolny, niewydolny i każdy ma wszystko w dupie. Politykami nikt się nie chce zajmować bo nie wolno na małym rynku, a co do przetargów i wałków z cenami... Przesłuchanie. Rozmawiamy o operacie szacunkowym. Mówię coś w stylu: "a tymczasem operat szacunkowy mówił bla bla bla bla". Urzędnik
  • Odpowiedz
@MaciejPN dużo gruzy to dużo remontów. Biegły sądowy może ustalić ile mieszkań musiałoby być remontowanych na taką liczbę śmieci. Jak wyjdą górę liczby typu że połowa bloku to już łatwy sposób na udowodnienie.
  • Odpowiedz
A podobne patenty stosuje się np. przy zleceniach wywozu śmieci lub odpadów zawyżając np. 2-3 krotnie ilości, które mają być utyliowane


@grafikulus: to by wyjaśniło jakim cudem za PO-PSL wywóz śmieci podrożał o 300%.
A jak to z autostradami? Walą w kule na grubości podsypu z kruszywa? Czy może po prostu wprowadzono horrendalne wadium by wykosić całą konkurencje drobną i sami swoi startują do przetargów?
Jak z kostką brukową?
5.....a - > A podobne patenty stosuje się np. przy zleceniach wywozu śmieci lub odpad...

źródło: comment_Te6OPJ0IOLZKJaehjqDkEawDgbHZPfbr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
I daje się cynk preferowanemu wykonawcy, że nie będzie musiał kopać tego dodatkowego metra - wystarczy, że sypnie na dno wykopu 5cm żwiru.


@grafikulus: W dobie szukania ofert z rażąco niską ceną i konkurencji węszącej wszędzie, takie numery już nie są tak proste. Gorsze jest ustawianie przetargów pod konkretnych producentów materiałów, które jest w Polsce na porządku dziennym, bo nawet orzecznictwo KIO to dopuszcza (bo gdzieś na drugim końcu świata
  • Odpowiedz
@grafikulus branża budowlana (szeroko pojętą) jest ogromnym polem do nadużyć. Jest tyle sposobów i patentów na to jak można due dorobić ilu jest wykonawców i zamawiających :)
  • Odpowiedz