Wpis z mikrobloga

Ostatnio u moich znajomych na fejsiku modne jest tzw. Greentest ECO. Badanie owoców i warzyw na zawartość azotanów, promieniowania.

Szukam jakichś niezależnych (od eko-propagandy) opinii na temat tej procedury i samego urządzenia. Google daje wyniki, których niemal w całości źródłem jest producent lub dystrybutor, więc wnioskuję, że albo to nie jest zbyt popularne, albo producent mocno dba o pozycjonowanie opinii. Ktoś coś?

#ekologia #rolnictwo #nauka
friedman - Ostatnio u moich znajomych na fejsiku modne jest tzw. Greentest ECO. Badan...

źródło: comment_s7yuKAvcCxZr58y45z9oxHLhe97gg9ZJ.jpg

Pobierz
  • 18
@lukaschels: OK, ale uważam, bo...?
Nie chodzi o to, czy mają azotany, tylko o stężenie i odniesienie do normy.

Też nie chodziło mi o bezrefleksyjne negowanie "haha, ekozjeby, debile he he". Bez urazy :)
@friedman: do pomiaru azotonów potrzebne są urządzenia za ok 150-200 euro, tańsze są odczynniki chemiczne. Nie wiem czy pomiar jest skuteczny, ale na zdrową logikę czy kawałek drutu za pomocą jakiegoś prądu jest w stanie zmierzyć poziom azotanów ? (jeśli dostępne inne urządzania wykorzystując chemię? )
Jako dozymetr również nie ma prawa działać, wystarczy sprawdzić jak działają inne tego typu urządzenia.

Pomijam fakt że sprawdziłem ich stronę i nie ma tam
Geentest mierzy stężenie różnych soli w produkcie i na podstawie proporcji w jakich one występują dla danego warzywa/owocu, wylicza zawartość azotanów w jego miąższu.


Oczywiście nie podano zasady działania, wnoszę więc że jest to zwykły konduktometr który na podstawie pomiaru przewodnictwa oblicza stężenie typowych soli obecnych w danym produkcie. Biorąc pod uwagę fakt, że przewodnictwa molowe poszczególnych jonów (poza wyjątkami jakimi są H+ i OH-) są bardzo do siebie zbliżone (przykładowo jon
@friedman: Hej. Jeżeli urządzenie korzysta z metody potencjometrycznej wykorzystującej elektrody jonoselektywne to jest szansa, że może być urządzeniem wskaźnikowym, nie pomiarowym. Czyli, że oszacuje z pewną dokładnością poziom wybranych jonów. Ale żeby urządzenie było wiarygodne musi mieć kartę przyrządu i wyszczególnione cechy metrologiczne i wzorcowanie. To producent musi udostępnić. Bez tego to jest drogi gadżet.
Zerknij tutaj - to link do dokumentu pdf (niestety link przez Google zrobiony):
Oznaczanie azotanów w
Hej. Jeżeli urządzenie korzysta z metody potencjometrycznej wykorzystującej elektrody jonoselektywne to jest szansa, że może być urządzeniem wskaźnikowym, nie pomiarowym.


@NiewielkiKonikPolny: Tak, zauważ tylko że oznaczanie jonów azotanowych metodą potencjometryczną wymaga zastosowania kwasu siarkowego (VI) i salicylanu sodu.

@friedman

No i oczywiście skuteczność działania potwierdzona certyfikatami. Szkoda tylko, że przedstawione certyfikaty nie dotyczą akredytacji danego urządzenia, tylko jego bezpieczeństwa jako urządzenia o niskim napięciu czy też kompatybilności elektromagnetycznej.
Moge tez powiedzieć że warzywa i owoce dorodniejsze i ładniejsze będą miały większa zawartość azotanów


@lukaschels: Chyba jest akurat tak, że azotany i azotyny łatwiej zbierają się na obitych i "brzydkich" owocach.
@Iperyt: > "Tak, zauważ tylko że oznaczanie jonów azotanowych metodą potencjometryczną wymaga zastosowania kwasu siarkowego (VI) i salicylanu sodu..."
Racja. Jasne, że potrzebne jest odpowiednie środowisko pomiaru. I dlatego sądzę, (nie jest to poparte znajomością tego urządzenia), że sama elektroda selektywana byłaby sporo droższa niż to coś. Odwiedzając stronę producenta nie natrafiłem na żadne świadectwa legalizacji - tylko jak wspomniaeś wcześniej podstawowe sprawdzenia CE, EMC, które muszą być by móc urządzenie
@Iperyt: @NiewielkiKonikPolny: dzięki za uzupełnienie, własnie tej wiedzy mi brakowało

@friedman: nie rozumiem jak mogą obfite i brzydkie. rolnicy darzą do uprawy najbardziej zbliżonych , ładnych proporcjonalnych roślin aby ich cena była najwyższa. Najłatwiej uzyskać to stosując nawóz N w formie azotanowej lub amonowej i więcej tym roślina może więcej zbudować.
Amerykańcy rolnicy udowodnili że nie ma zbyt dużej ilości azotu, wystarczy pogoda i duża ilość wody. Np uzyskali
@lukaschels: Jak to jak mogą być obite? Niektóre owoce są obite i tyle :) W odniesieniu do tego, obity owoc zgromadzi więcej azotanów niż jędrny i pełny. Nie wnikam, ile procentowo jest obitych.
@friedman: nie rozumiem co ma obijanie owoców do zawartości azotanów które w roślinie biorą sie głównie z nawożenia roślin azotem. W jaki sposób poobijany owoc który musiałby być zerwany by zostać poobijany zgromadzi większą ilość azotanów ? Z powietrza, czyli N2 musi przejść w forme NO3?

Wyjaśnij bo kompletnie tego nie rozumiem ?
@friedman: Nadal nie wiem o czym mówisz, owoce i warzywa mają określoną ilość azotu którą otrzymały w procesie uprawy, po zerwaniu uwolnić azot może tylko proces utleniania czyli psucia się. W żaden sposób nie może go być więcej, jedynie mniej skoro proces wzrostu został zatrzymany

@NiewielkiKonikPolny: @Iperyt: może pomożecie bo nie mam wystarczającej wiedzy i nie wiem czy mój tok rozumiana jest dobry ''"?