Wpis z mikrobloga

#rekuperacja #wentylacja #budowadomu

Ma ktoś pojęcie jak dobrać kanały wentylacyjne do rekuperacji tak, żeby nie szumiało za bardzo? Z tego co czytam to w grę wchodzi prędkość powietrza w kanale, powinna być możliwie jak najniższa. Nie wiem niestety jak się do tych obliczeń zabrać.
Od czego powinienem zacząć? Nawiew z wywiewem mi się fajnie zgadza (ilość m3 po obu stronach to około 260m3 ) potrzebuję to teraz mądrze rozbić na kanały fi 50. Innych nie mogę dać bo wylewka na tyle pozwoli.
Pomoże ktoś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 12
@TheHamlet:
1) Wydajność w m^3/h zamienić na m^3/s.
2) Obliczyć pole powierzchni przekroju kanału [w m^2].
3) Wydajność podzielić przez pole powierzchni i wyjdzie prędkość w m/s
4) W przewodach bezpośrednio przy nawiewnikach prędkość nie powinna przekraczać 2-3 m/s; w przewodach magistralnych 3-4,5 m/s
Pozdrawiam
  • 0
@przemek_posp a wiesz może czy dozwolone jest zrobienie przelotowej skrzynki rozpreznej? W sensie wchodzisz rura 200 potem 7x 50 I z tej skrzynki wychodzisz jeszcze rura prowadząca do następnej skrzynki rozpreznej?
@TheHamlet staraj się lepiej unikać prędkości 4.5m/s w domu bo to na pewno będzie szumieć. Przelotowe skrzynka rozprezna to słaby pomysł moim zdaniem, będzie wymagał dobrej regulacji hydraulicznej. Zamiast okrągłych kanałów możesz zastosować płaskie kanały pvc np 50x110 mm
@TheHamlet: Wentylacja nie jest tak prosta, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
Od długości kanału i prędkości powietrza w nim, zależy spadek ciśnienia.
Osobiście trzymałbym się dolnych zakresów prędkości, które podałem wcześniej.
Ogólnie to projektuje się instalacje, oblicza opory (spadki ciśnień) i dla najgorszego przypadku (czytaj dla odcinka o najwyższym oporze (największym spadku ciśnienia)) dobiera się centralę wentylacyjną.
Tak czy inaczej każdy nawiewnik i wywiewnik powinien mieć regulację (tak jak
@TheHamlet: Tu zastosowanie ma prawo Bernoulliego @klimatyzator:, tak? Swoja droga @klimatyzator: mozna samemu jakos poradzic sobie z montazem wentylacji mechanicznej (z rekuperacja ewentualnie)? Pytam bo kiedys moze jakis maly domek bym postawil 40m2 (a Ty chyba w temacie), a placic ekipie instalacyjnej to bez sensu. Nie mam dwoch lewych rak.