Wpis z mikrobloga

Trzymajcie mnie. Daleki jestem od antyklerykalizmu i ostatnio głównie tępię tutaj ateistów, ale co ten Nycz opowiada to aż żal:

Godność człowieka, małżeństwo, życie ludzkie w całym jego przebiegu oraz prawo rodziców do wychowania swoich dzieci - to wartości nienegocjowalne, które powinna uwzględniać konstytucja - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.



1. Jak można zestawić życie ludzkie z małżeństwem? Oni chyba nie traktują poważnie tego zakazu aborcji skoro zestawiają z nim obronę małżeństwa /w domyśle pewnie - zakaz małżeństw jednopłciowych, a docelowo i rozwodów cywilnych - patrz: https://www.pch24.pl/filipiny--kosciol-przeciwko-legalizacji-rozwodow,59071,i.html / z aborcją. To są sprawy zupełnie innej wagi i jeśli będą wiązać homoseksualizm i rozwody z aborcją to stracą wszystko.

2. Co on chce dopisywać nowego w sprawie wychowania dzieci? Przecież już mamy wystarczająco dużo w art. 48 obecnej konstytucji:

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.


Chce dopisać bicie dzieci pasem czy co?

3. Po kiego on się wtrąca do politycznej "debaty" konstytucyjnej robionej przez tych co konstytucję łamią? Wyraźnie ją legitymizuje (= popiera jedną z opcji).

Oni się nie nadają do demokracji. Niech nie będzie płaczu jak za jakiś czas dostaną po tyłku i będzie w tym kraju np. pełna liberalizacja aborcji. A mówię to jako umiarkowany przeciwnik aborcji jako przerwania w zalążku czyjegoś innego (czyli nie swojego) życia.


#kosciol #ateizm #katolicyzm #antyklerykalizm #nycz #biskupi #polska #homoseksualizm #neuropa #dobrazmiana #warszawa
Pobierz
źródło: comment_t5tanB2pWX9C453IzoCK9EDc38HSHPH0.jpg
  • 4
@Settembrini: Jako katoliczka dodałabym do Twojej wypowiedzi jeszcze to, że Kościołowi naprawdę przydałby się jakiś specjalista od PR. Oczywiście- to nie może być nigdy ktoś kto przeinaczy doktrynę, ale mógłby pomóc ubrać wymogi Kościoła w słowa zrozumiałe dla wszystkich- ultra- czy tylko wielkanocnych katolików, ateistów, agnostyków.
Nie każdy duchowny może być specjalistą od wszystkiego- zarządzania parafią, spraw duchowych, homiletą i duszpasterzem- więc warto by z pokorą chcieli uzupełnić swoje zwykłe braki.
@Settembrini: Nie wiem skąd założenie, że Nycz chce coś dopisywać do konstytucji. Jak dla mnie "wartości nienegocjowalne" = "Duda nie pytaj o to ludzi w referendum bo jeszcze wyjdzie, że większość tej ochrony małżeństwa nie chce".