Wpis z mikrobloga

TYDZIEŃ 1

Cześć!
Czas na małe podsumowanko #200dnikodzenia!

TL;DR
Co zrobiłem w tym tygodniu: kurs HTML5+CSS3 i napisałem z jego małą pomocą własną stronę (załączam screenshota)
Co zrobię w następnym: Tyle ile umiem to prawie nic, będę się uczył nowych rzeczy w CSSie, zacznę naukę JSa i za tydzień wrzucę dokończoną stronę + jak zdążę to jakiś kalkulator a jak będzie naprawdę dobrze szło to i TODO listę (na co ja się piszę)

Małe bo tydzień to trochę mało żeby nauczyć się czegoś, czym mógłbym się pochwalić xD Jeszcze brat miał 18 urodziny. Wczoraj przed snem przypomniał mi się wpis szkalujący apple/macbooki i pomyślałem sobie, że kurcze, mógłbym napisać stronę z własnymi laptopami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wstałem o 3 rano i siedziałem do 14 po czym zasnąłem i obudziłem się dopiero teraz xd i nie jestem zadowolony z efektów. Zrobiłem kilka sekcji ale jeszcze wstyd to pokazać ;p W tym tygodniu zamierzam ogarnąć gita (więc w ciągu kilku dni wrzucę tę stronę na githubpages i w sumie kto będzie chciał będzie mógł sprawdzić czy codziennie coś wrzucam czy się opierdzielam xD), jakąś optymalizację strony żeby nie pobierać obrazka 4096x4096px tylko po to żeby wyświtetlić go w divie 50x50px ( ͡° ͜ʖ ͡°), responsywność żeby jako tako to wyglądało na telefonach. Chciałbym też ogarnąć więcej ciekawych rzeczy w CSS3, Bootstrapa no i chyba będę mógł myśleć o jakimś lepszym opanowaniu JS, programowałem kiedyś w Javie więc to nie powinno być dla mnie problemem bo w końcu Java i Javascript to prawie to samo (XD) Dobra, będzie najs. Mam kilka pomysłów, motywację i przede wszystkim czas. Myślałem że wszystkie sprawy ogarnę przed rozpoczęciem tego wyzwania ale jednak kilka zostało, teraz już wszystko załatwione.

Ale dobra, czego się nauczyłem?
Przede wszystkim w miarę ogarnąłem składnię HTMLa, bez problemu mogę robić jakieś tabelki, kontenery, przyciski, pola do wypełnienia, pola wyboru kilku opcji, używać czcionek, ikon, wklejać zdjęcia, rozumiem jakiej używać wagi czcionki/letter,word-spacing do różnych zastosowań i trochę innych różnych pierdółek
No i nie zapominajmy o formatowaniu z CSS3! Dzięki któremu mogę upiększać stronę jakimiś fajnymi efektami jak powiększanie/zmiana przezroczystości zdjęcia po najechaniu, mogę upiększać linki, zamieniać je w ładne buttony, rozumiem pojęcie klas, id, :first-child itp

Kupiłem sobie kurs za 35zł, który nie wiem czy był wart tych pieniędzy, tutaj link. Czemu? Kurcze no, gość umie mówić po angielsku ale się zacina przez co trzeba oglądać go na 1.5x speed xd
Autor w nim robił właśnie podobną stronę do mojej, i żeby nie było - nie, nie przepisywałem tego jak głupi tylko obejrzałem kurs, zapamiętywałem jakieś przydatniejsze rzeczy i dzisiaj rano wziąłem się do roboty, a jeśli czegoś nie rozumiałem zaglądałem w ten kurs bo on tam wszystko wytłumaczył. Wrzucam zdjęcie co udało mi się zrobić prawie bez jego pomocy (na przykład wiedziałem że jest takie coś że element ma stały rozmiar niezależnie od marginu/paddingu ale zapomniałem co to dokładnie było, box-sizing: border-box, albo wyświetlanie elementu jako blok), w komentarzu bonus, z jego większą pomocą ( ͡° ͜ʖ ͡°) (bo nadal nie wiem jak działają te czary z .clearfix {clear: both;}
Żeby nie było - ta strona nie ma na celu wyśmiewanie produktów Apple, sam bym sobie kupił Macbooka xd
Zrobiłbym rozdajo ale wstyd się z tym pokazać hahaha

Nie wiem czy to dużo, ale w tym tygodniu będzie czas żeby coś ewentualnie nadrobić ;p

Co mi się podobało to to że można robić takie zarąbiste rzeczy z samym CSSem, jeszcze jak dojdzie do tego JS to będzie cudo xd
Co mi się nie podobało to zdecydowanie to że jest strasznie dużo kopiuj-wklej, gdy na przykład mam kilka kolumn gdzie każda kolumna wygląda prawie tak samo z tą różnicą że content jest inny, może React w tym pomoże ;p
Tak jeszcze co do Reacta i tej strony, którą robię - Teraz jest tak że jest kilka laptopów jeden po drugim (kopiuj-wklej na potęgę), dzięki Reactowi mógłbym zrobić przycisk i bez przeładowywania strony zmienić sekcję z laptopem (pewnie teraz też tak można ale ciiiiicho xD)

Zastanawiałem się też nad tym czy gdy jak już coś zrobię to od razu to wrzucić na tag czy czekać do soboty i raczej będę czekał chyba że zrobię coś z czego będę naprawdę dumny i będzie dobrze działać.

Miało być krótkie podsumowanie a wyszło 4 tysiące znaków

Jestem otwarty na pytania i konstruktywną krytykę a przede wszystkim na rady :D
Oczywiście zapraszam do obserwowania tagu #200dnikodzenia ( ͡º ͜ʖ͡º)

#200dnikodzenia #naukaprogramowania #programowanie (można tak tagować jeśli to #webdev ?)
Pobierz
źródło: comment_SR3NnaV322B9lxP7CZfoDJWhcwJijqNK.jpg
  • 19
@DarkAlchemy: A gdzie tam, jutro muszę nadrobić więc 10h na 100% pyknie xd
@Podprogowiec: Dzięki, i okej, jak coś to podbiję ;D Umiesz React+Redux?
@pazdzioch564: Tak, tylko dopiero gdy użyję źródła w 100%, tzn skończę kurs czy z czego się będę uczył i być może zrobię gdzieś drugi kurs żeby mieć porównanie. Nie chcę tutaj podawać jakichś złych rzeczy bo jeszcze ludzie będą mi przychodzić z pretensjami że "ten