Wpis z mikrobloga

dr. Krajski; "Ayn Rand była komunistką" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@inquis1t0r: jak pisałem przewinąłem w losowy moment, co do całości to hm... nie wiem czy warto (ostatnio stosuję zasadę, że nie oglądam niczego dłuższego niż 20 minut jeżeli to nic nie wniesie do mojego życia :) )

Bo monopole naturalne są,


@inquis1t0r: Oczywiście, tego nikt nie neguje, bakterie i wirusy także.

a przynajmniej nie ma w
@LowcaG: Monopol naturalny jest wynikiem konkurencji, gdzie w którymś momencie jeden podmiot gospodarczy jest w stanie "lepiej" zaspokajać potrzeby konsumentów, odbierając konkurencji rację bytu. W przypadku monopolu wspieranego państwowymi regulacjami taki mechanizm nie działa i monopolista może oferować słabsze usługi, bo konkurencja prawnie nie może istnieć.
Co do moralności to już nie dzisiaj, bo nie mam tyle czasu.
Monopol naturalny jest wynikiem konkurencji,


@inquis1t0r: Czułem, że to powiesz :) (ps. moralność mnie nie interesuje, bo to jakieś mieszanie tematów, więc czasu nie zużywaj :) )

Co do wyniku konkurencji oczywiście, się zgadzam, jednak linia czasowa jest trochę dłuższa.
otóż, po tej wgranej, następuje koniec konkurencji... ba, monopolista może wykorzystywać, swoją pozycję, tak, że konkurencja nie ma szans zaistnieć. (Monopol państwowy pomińmy bo to jakiś rak, chodzi mi o ten
gdzie jest commodore, gdzie jest atari?


@inquis1t0r: hm..ale to nie byli monopoliści. Kodaka wyprzedziła technologia.

ok, czyli, możemy podsumować, że jednak trwający monopol jest zły (czyli inaczej niż gość mówi), ale jest go łatwo utracić? (to kolejna hipoteza którą trzeba by było obalić/udowodnić), i druga hipoteza, monopolista, może blokować wejście na rynek konkurencji.
@LowcaG: Kodak akurat był monopolistą przez długie lata.

druga hipoteza, monopolista, może blokować wejście na rynek konkurencji.

@LowcaG: Może, ale jeśli konkurencja będzie produkować lepiej/taniej/lepiej i taniej, to długoterminowo monopolista musi ulec. Decydują tutaj portfele konsumentów i ich zadowolenie a nie decyzja zarządu monopolu. Chyba, że sugerujesz jakieś nielegalne zagrywki...
@inquis1t0r: hmm ale wiesz, że takie licytowanie sie, jakimiś pojedynczymi przykładami , gdzie jeden padł bo technologia się zmieniła( producenci piór też należą już do niszowych), drugiego jakiegoś lokalnego monopolistę w branży internetowej że tak powiem jest też cinajmniej dziwne, jednak to nie odpowiada na pytanie czy monopol jest dobry, bo ktoś z drugiej strony poda allegro gdzie wszyscy narzekają, że gówno no ale gdzie indziej nie pójdą bo mało klientów
@LowcaG wiesz czym jest obiektywizm? To filozofia której rdzeniem jest popularne tutaj zdanie "nikt nie może obrażać się na rzeczywistość".
-1% najbogatszych ma ponad połowę światowych zasobów - I CO Z TEGO
- 40% najbiedniejszych "dziedziczy" taką biedę że życie jest przegrane na starcie - I CO Z TEGO
- W skutek rozwoju przemysłu bez regulacji grozi kolejne wielkie wymieranie - I CO Z TEGO
Z tym że owa rzeczywistość jest w
@inquis1t0r: oj oj, nieładnie chcesz przesunąć tory rozmowy ;) napisałem o tym czy monopol jest dobry czy zły chociaż jego trwanie jest przeciwieństwem konkurencji. A ty mi o państwowym i o tym że to naturalne i cos zaczynasz onmoralnosci, z czym się zgadzam ale także nie jest na temat. Podałeś marne przykłady które dalej nie odpowiadają na pytanie. Dałem ci kontrprzyklad allegro. Na pytanie czy teza, że monopol jest dobry/zły odpowiadasz
@inquis1t0r: Nie traktuj tego zbyt poważnie ale tak mi się skojarzyło.

Jakiś guru powiedział : "sraczka to dobry stan rzeczy"
Ja: hm.. czy na pewno on ma rację?
obrońca: sraczka to naturalna rzecz, naturalnie, że jak zjesz śliwki, ogórki kiszone i popijesz melkiem i wodą to dostaniesz sraczki, to dość nawet moralne

Ja: no wiem, że połączenie naturalnych rzeczy, ba nawet dobrych, może powodować sraczkę, ale czy stan utrzymującej się sraczki