Wpis z mikrobloga

Fajny artykuł dla tych co ciekawi są jak budowa teleskopu wpływa na obrazy planet (szczegółowość obrazu, jasność, kontrast itd.). Fajnie widać dlaczego małe Newtony, które charakteryzuje spora obstrukcja centralna średnio lub nawet blado spisują się w porównaniu do apochromatów czy maksutowów :)
#astronomia #teleskopy #obserwacje #ciekawostki
mactrix - Fajny artykuł dla tych co ciekawi są jak budowa teleskopu wpływa na obrazy ...

źródło: comment_LDvOuKZSEPIXmceVUchovfW9ckpoOP19.jpg

Pobierz
  • 4
@mactrix: Cóż, newtony ogólnie są kiepskimi teleskopami do planet - duża jasność tych teleskopów daje w zasadzie mocno świecące placki zamiast ładnego Marsa czy Jowisza. Nie ma teleskopów idealnych niestety, trzeba coś wybrać. Dobry artykuł.
@kukurydzapomidor: a szukasz teleskopu tylko do planet czy uniwersalnego? Jak tylko do planet to Mak 102 czy Mak 127 już dużo pokażą za w miarę przystępną cenę. Jak uniwersalny to Newtony od 8 cali do góry też pokażą całkiem sporo, bo mimo niedoskonałości optycznych ich apertura robi swoje, a poza tym dają fajne widoki gromad gwiazd, mgławic i galaktyk. Ja sam jestem "newtoniarzem"( ͡° ͜ʖ ͡°) planety
tylko badam temat stopniowo :).
może śmiesznie to zabrzmi ale wiele lat interesowałem się astronomią/ komosem i jego tajemnicą i stosunkowo niedawno zacząłem korzystać różnych narzędzi do obserwacji nieba. Zacząłem od kompaktu tzw. megazoom okazało się że dość standardowy i uniwersalny kompakt z dużą ogniskową umożliwia mi fotografowanie i oglądanie w dość dużym powiększeniu księzyca, ale też uwiecznianie licznych gwiazd i obiektów przy odpowidnim nawietleniu. Później przy okazji wyjazdu zakupiłem lornetkę (chinskie
kukurydzapomidor - tylko badam temat stopniowo :).
może śmiesznie to zabrzmi ale wie...

źródło: comment_wjMiOkxa0ptX3q2xgVeYlIExexZPc7mS.jpg

Pobierz