Wpis z mikrobloga

Martin Luther King, amerykański przywódca ruchu o prawa człowieka, teolog, kaznodzieja i ksiądz Kościoła baptystów. W trakcie studiów zainspirował się myślą Thoreau, Rauschenbuscha, Tillicha i Gandhiego i przejął od nich idee pokojowego nieposłuszeństwa obywatelskiego, zasadę niestosowania przemocy w walce o prawa człowieka oraz przekonanie o ciążącym na Kościołach zobowiązaniu zachowania sprawiedliwości społecznej. W grudniu 1955 r. zorganizował bojkot transportu publicznego w Montgomery na znak protestu za aresztowanie Rosy Parks, zatrzymanej pod zarzutem złamania prawa o segregacji środków transportu w tym mieście. Jednorazowa akcja przerodziła się w trwający ponad rok bojkot, który zakończył się w 1956, gdy Sąd Najwyższy nakazał władzom Alabamy zniesienie segregacji rasowej w transporcie publicznym. Zakończona sukcesem akcja w Montgomery, uczyniła go naturalnym i nowego typu (pastor, a nie prawnik) przywódcą ruchu murzyńskiego oraz osobą znaną w kraju.
W sierpniu 1963 r. zorganizował kolejny kierowany na Waszyngton marsz wolności. Uczestniczyło w nim ponad 250 tys. białych i czarnych Amerykanów. Wtedy wygłosił jedno ze swych najsłynniejszych przemówień, wygłoszone 28 sierpnia 1963 r. przed Mauzoleum Lincolna. King kreślił w nim wizję przyszłości amerykańskiego społeczeństwa, w którym solidaryzm rasowy wyprze wszelkie formy dyskryminacji. W 1964 r. King otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za swoją dotychczasową działalność. Po uchwaleniu przez Kongres Civil Rights Act w 1964 r. i Voting Rights Act w 1965 r., znoszących wszelkie formy segregacji i dyskryminacji rasowej.
W czasie wizyty w Memphis w stanie Tennessee, podjętej w celu wsparcia strajku pracowników służb oczyszczania miasta, King został zabity 50 lat temu 4 kwietnia 1968 r. przez białego rasistę.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=hist
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #kultura #prawo #usa