Wpis z mikrobloga

@PomidorovaLova

Zauważ ze w bogów, mityczne stworzenia, zmartwychwstania itp. wierzą zazwyczaj ludzie biedni, mniej wyedukowani. Ameryka Południowa np. jest jednym z największych skupisk ludzi wierzących w bożków. Tam, gdzie rozwój, edukacja poszły do przodu tam ludzi wierzących jest najmniej


Zwłaszcza skupisko największych oszołomów i fanatyków religijnych np. USA, czy mocno zpentekostalizowana Korea Południowa, to te miejsca gdzie "wierzących jest najmniej" bo jest wysoki poziom rozwoju. A nie czekaj.... ( ͡º ͜
@Czesiek_God_Usopp w USA ludzie są bardzo wierzący, ale też zazwyczaj w mniejszych miasteczkach i wsiach. I też jest to z grubsza stara klasa robotnicza która swego czasu próbowała zarazic wiarą młodsze pokolenia.

W większych miastach np. Nowym Jorku, ogromne strzeliste gotyckie kościoły w niedziele witają już tylko gartkę starszych pań

Poczytałabyś "Historię ideei i wierzeń religijnych" wybitnego religioznawcy Mircei Eliade, a nie takie pierdoły wrzucasz


Niestety wolę czytać coś co ma jakąś
@PomidorovaLova:

pastuchy

I jeszcze jedno xD
W czasach starożytnych elita była pisarska a "pastuchy" nie potrafiły pisać więc trochę szacunku dla mistrza św. Pawła który znał grekę, łacinę i hebrajski. Zaakceptuj to, że autorzy Ewangelii w rożnym stopniu znali przynajmniej trzy języki i do tego trzy różne alfabety z trzema różnymi gramatykami. Naucz się chociaż łaciny i będziesz w 1/3 św. Pawłem
@PomidorovaLova: xD

Wciąż nie rozumiesz, że te odczucia były przez Rzymian uznawane za istniejące w naszym świecie - tak jak i ty uznajesz - i, że jako abstrakty przekraczają życie jednego człowieka?

Dla Rzymian Wenus to abstrakcja miłości i mało ich obchodziło czy jakiś mirek będzie to rozumiał jako zjawisko chemiczne w mózgu czy zjawisko zachodzące w Jaźni.
@Brzytwa_Ockhama wiesz, znajomość łaciny może być ciekawa, jest ona natomiast całkowicie niepraktyczna. Tak samo greki. Znam natomiast 4 inne języki.

Co do prawdziwości historii na temat piśmiennych rybaków i pasterzy... z tego co wiem tylko zapiski Józefa Flawiusza są uznawane przez historiografię za wiarygodne przekazy tamtych lat z tamtego regionu. Resztę można włożyć między podania i legendy
@PomidorovaLova:

znajomość łaciny

nie praktyczna


Do blisko drugiej połowy XIX wszystkie pisma naukowe są pisane po łacinie a Ty piszesz, że jest niepraktyczna? Greka to nieśmiertelny Arystoteles i Platon, którzy potrafią zmienić życie człowieka.

James - twórca pragmatyzmu - też znał łacinę i grekę. Powiedz, że twórca Pragmatycznej teorii prawdy był nie praktyczny. Eeeech.
@PomidorovaLova: Ja tylko dodam, że wg najpopularniejszej hipotezy ewangelia św. Łukasza powstała przed 93 r n.e (czas powstania kronik Józefa Flawiusza), nie widać w niej wpływów Flawiusza, a historycznie jest niezwykle cenną publikacją, zgodną z uważanym przez Ciebie za wiarygodne dziełem.

Nie ma się co obrażać i trollować, im więcej rzetelnej wiedzy i próby zgłębiania tematu tym bardziej rozsądne wnioski można wyciągać bez obrażania innych i argumentów komiksowych. Szczęśliwych Świąt, Jezus