Wpis z mikrobloga

Dzień dobry!

Mam doskonałe pytanie bez wielu danych. Jak to zazwyczaj bywa. :-)

Mieszkanie (tzw. segment) w szeregowcu. Powoli kończy się budować, wejdą na dniach ludzie z kablami prąd robić i takie inne.I teraz zagwozdka - Fibaro czy Satel Integra?

Jedno jest elastyczne i wielce modyfikowalne, bo bezprzewodowe, drugie długowieczne i bardziej rozbudowane.
Jedno jest tańsze, co oczywiste, drugie droższe i trudniejsze w rozbudowie/naprawie.

Ktoś rzuciłby we mnie albo jakimiś argumentami, albo cały kagankiem oświaty?

Tak, wiem, jest to pytanie typu: Co jest lepsze?, na które zazwyczaj odpowiada się: Ale do czego lepsze?, lecz muszę je zadać w poszukiwaniu argumentów bez sugerowania czegokolwiek.

Mieszkanie niewielkie - jakieś 160 mkw, dwupoziomowe, z garażem. W mieście. Woda/CO z pieca gazowego, więc i tym trzeba sterować.

Pozdrawiam potencjalnych odpowiadaczy!
:-)

#inteligentnydom #pytaniedoeksperta
  • 19
  • Odpowiedz
Bezprzewodowe rozwiązanie oparte o HomeKit, Alexę itp. System nie jest ograniczony do jednego producenta. W dowolnym momencie można sprzedać stary element łatwo zastępując go innym dowolnej firmy. Proste, szybkie i elastyczne.
  • Odpowiedz
@rawilson: Dzięki za zawołanie. To nie sekret, że ja jestem zwolennikiem rozwiązań kablowych, więc nawet na zapas przewody w ścianach można puścić. Systemów jest multum do wyboru i najczęściej dobrze zaplanowane okablowanie umożliwia skorzystanie z większości z nich, zastanowienie się nad tym potem. Odpowiadając jednak na Twoje pytanie - Fibaro czy Integra? Powiedziałbym - żadne z nich, jeśli coś tańszego, ale już kablowego to np. polskie Ampio.
  • Odpowiedz
@ConanLibrarian: Fibaro jest fajne ale IMO tylko wariant Apple HomeKit bo działa bez ich centralki a tylko po wifi + opcjonalnie za centralkę może robić smartbox apple tv, który pozwala na zdalny dostęp spoza domu, ale można go kupić później.
  • Odpowiedz
@ConanLibrarian: Niestety - trzeba się określić już na starcie - albo Fibaro- edycja zwykła + konieczność kupna centralki albo wariant Apple, który nie potrzebuje centralki, która jest ciekawym rozwiązaniem ale niestety dość drogim. Wariant Apple Home Kit jest po prostu tańszy bo odpada nam centralka, której w podstawowym użyciu nie potrzebujemy. Dopiero jak chcemy mieć kontrolę spoza domu lub dać więcej administratorów urządzeń przydaje się apple tv lub ipad w roli
  • Odpowiedz
Dopiero jak chcemy mieć kontrolę spoza domu


@Singularity00: Kontrolę w znaczeniu sterowania np. temperaturą, czy kontrolę w znaczeniu: dostaję powiadomienie, że np. zalało gabinet?

(przepraszam za pytania lajkonika)
  • Odpowiedz
@ConanLibrarian: tak, jeśli np. chcesz włączyć światło czy skorzystać z innych opcji smart to smart czujniki muszą być wpięte do centralki (Fibaro zwykłe) lub sparowane z ipadem/apple tv znajdującym się w domu (Apple Home Kit edition). Smartfon wtedy łączy się z siecią domową i poprzez odpowiednio centralkę lub ipad/apple_tv łączy się z czujnikami i odbiera od nich informacje lub wysyła im twoje polecenia.

Poczytaj na stronie producenta. https://homekit.fibaro.com

(przepraszam za pytania
  • Odpowiedz
@Szloch: Poczytałem. Niestety nie jest to pomocne w mojej sytuacji. Tzn. uważam, że i oponent, i Ty, posługujecie się mydłem. ;-) Tzn. rozmydlacie temat - oni w ogóle powtarzają zdania niczym z jakiejś instrukcji sekciarskiej (jestem wyczulony na sekty), Ty zaś - wybacz, jestem weredykiem - nie masz daru przekazania wiedzy w dwóch zdaniach. ;-)

Wiem, że kabel, to kabel. Może być trwały, może nie być, można go wymieniać - wyższym
  • Odpowiedz
@ConanLibrarian: Dodatkowo, jeżeli bierzesz pod uwagę okablowanie i chcesz sterować wieloma urządzeniami bez kłopotów, warto zastanowić się nad naszym Ampio Smart Home opartym o CAN lub ewentualnie coś z KNX.
  • Odpowiedz
@Ampio: To jest niewykonalne. Bo mało casu, kruca bomba, panie rezyseze, mało casu, no i w grę wchodzą tylko dwaj wykonawcy. Właśnie wróciłem z budowy - wygrał kabel mimo ceny. Jest miejsce na centrale (liczba mnoga), jest miejsce na kable, nadchodzący mróz da czas na okablowanie.
Więc będzie solidna podstawa, do rozbudowywania w czasie.
:-)

Dziękuję za odpowiedź!
  • Odpowiedz
  • 1
@ConanLibrarian nie namawiam do niczego, przedstawiam w dobrej wierze sprawę. Robiłem systemy bezprzewodowe i wiem dlaczego już ich nie oferuje. Ciągle instaluje Satela Integre, dobrze znam jej możliwości i wiem, dlaczego nie jest to system automatyki tylko system alarmowy.
  • Odpowiedz
przedstawiam w dobrej wierze sprawę.


@Szloch: Ale też tak to odbieram! Marudziłem tylko na enigmatyczność, dookólność i powtarzanie rzeczy, które są (IMHO) oczywiste i znane wszystkim. Stąd przykład z telefonem. :-)

Wygrał kabel, więc wychodzi na Twoje, a system będzie obsługiwał i alarm, i inteligencję budynku.
:)

Tak czy owak (zdania nt. Integry) dziękuję za odpowiedzi, pomogły mi podjąć decyzję.
Sytuacja zwariowana, ale mrozy przesuwają podłogi, a to dało czas na
  • Odpowiedz