Wpis z mikrobloga

W atlasie anatomicznym „Anatomia Humani Corporis” z końca XVII wieku, jednego z najbardziej znanych dzieł tego rodzaju w swej epoce, ukazano ponad sto wizerunków ludzkiego ciała i jego części. Książka była dziełem Goverta Bidloo (1649-1713) holenderskiego lekarza i anatoma. Był on nota bene medykiem Wilhelma III Orańskiego. Wsławił się też jako poeta i dramatopisarz Złotego Wieku w Holandii. Napisał m. in. libretto do jednej z piewszych holenderskich oper „Ceres, Venus en Bacchus” Johana Schencka.
Najważniejszym dziełem jego życia pozostała jednak opublikowana w 1685 r. „Anatomia Humani Corporis”. Prócz wizerunków ludzkiego ciała opisywała m. in. odciski linii papilarnych, kładąc tym samym podwaliny badań kryminalistycznych. Atlas został zilustrowany przez Gerarda de Lairesse, którego historię prezentowaliśmy już przy innej okazji. De Lairesse był znanym malarzem swej epoki. W historii malarstwa znalazł się jednak w cieniu swego rywala Rembradta, który namalował płótno „Portret Gérarda de Lairesse'a” słynniejsze dziś niż sam bohater tego obrazu.
Dostępna w Atticusie oryginalna tablica z „Anatomia Humani Corporis”, rytowana przez de Lairesse, przedstawia jedną z najtrudniejszych w odwzorowywaniu części ludzkiego ciała, rękę. Piękna praca łączy w miły dla oka sposób wartość artystyczną i naukową.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=95329
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=ryciny
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #medycyna #kultura #grafika #sztuka
Atticuspl - W atlasie anatomicznym „Anatomia Humani Corporis” z końca XVII wieku, jed...