Wpis z mikrobloga

Kod pkp jest złotem.

function czyWybranoPsa() {

var isPies = false;
var bil_dod_psy_arr = [17, 18, 19]; // psa, psa-asystenta, psa-przewodnika

$(".bilet_dodatkowy").each(function(idx, elem) {
if (bil_dod_psy_arr.indexOf(parseInt($(elem).val())) > -1) {
isPies = true;
}
});

return isPies;
}

https://bilet.intercity.pl/eic_js/zakup_biletu_plugin.js?ver=880871484
https://bilet.intercity.pl/eic_js/okz_module.js?ver=880871484
#pkp #intercity #heheszki #programowanie #javascript
  • 96
  • Odpowiedz
@pogong: jest wiele słów kluczowych używanych przez programistów na całym świecie do nazywania zmiennych i metod, żeby po samych nazwach łatwiej się było połapać co się dzieje. Przykładowo: "is" - zmienna prawda/fałsz, "arr" - lista, "set" - ustaw wartość, wzorce projektowe "builder", "controller", "listener". Ponieważ te słowa pochodzą z angielskiego, reszta kodu też powinna być po angielsku bo potem wychodzą takie potworki jak isPies, getDostepniKierowcyBuilderFactory, itp.
Nie mówiąc już o tym,
  • Odpowiedz
  • 0
@mgxc24 no tak ma to sens, szczególnie jak to taka duża firma gdzie każdy po wejściu w kod powinien wiedzieć od razu o co chodzi. Dzięki:)
  • Odpowiedz
@Okcydent: z perspektywy programistów to może i tak (a w praktyce to tylko z perspektywy marnych programistów - sorry ale jeżeli ktoś w branży z takimi niedoborami musi się uciekać do jakichś durnych sztuczek żeby go nie wywalono z roboty to musi być ekstremalnie słaby).

Tak czy siak oprogramowanie zamawia spółka a nie programista więc programista jeżeli jest profesjonalistą ma działać na korzyść zamawiającego, nie swoją.
  • Odpowiedz
  • 0
Potwierdzam, nie było żadnego wymagania dot. polskiego języka w kodzie tworząc projekt dla KWP w moim przypadku przynajmniej.
  • Odpowiedz
@Dzonzi: bo potem wychodza takie kwiatki jak isPies gdzie przy probie zastosowania ogolnoswiatowego nazewnictwa do zmiennych typu boolean poprzedzasz je przedrostkiem "is". Nie pisze sie kodu w ojczystym jezyku. Zawsze angielski. Ulatwia to przede wszystkim rozbudowywanie aplikacji (gdzie np. Chcesz wykorzystac zewmetrzne rozszerzenie ktore ma angielskie nazewnictwo metod i zmiennych), umozliwia code review od osoby ktora nie zna polskiego, sprzedaz projektu za gramice jesli odniesie sukces itd.
Nie widze zadnej korzysci
  • Odpowiedz
@sakfa: Szczerze nie rozumiem potępiania w czambuł języka polskiego w programowaniu. Co do zasady języki programowania nie są związane z żadnym z języków naturalnych. Przeszkadza to tylko, gdy międzynarodowe środowisko pracuje nad kodem.

Poza tym co w przypadku, gdy jakiś termin nie ma tłumaczenia angielskiego. Programiści mają sobie wymyślić angielskie słowo bo tak jak czary rzuca się po łacinie tak programy pisze się po angielsku czy tam angielskiemu?
  • Odpowiedz