Wpis z mikrobloga

#rozmowakwalifikacyjna #staz #programowanie #dotnet #csharp #pracbaza

No hejka, byłem niedawno na pierwszej rozmowie o pracę (właściwie staż) w #it i zdziwiło mnie parę rzeczy.

Najpierw rozmowa wstępna, pytania czym się interesuję, czemu takie studia a nie inne, czy jestem zadowolony. Odpowiedziałem, że nawet ok, dużo się dowiedziałem i rozwinąłem (co oczywiście jest naciągane, ale nie powiem, że prowadzący doprowadzają mnie od szału, a same studia są przeciętne co najwyżej), ale szkoda, że tak dużo przerabiamy elektroniki, a tak mało rzeczy stricte z IT związanych, jak to przystało na #politechnika .

Po czym padło pytanie o średnią na studiach XD. Prawdę mówiąc nawet nie wiedziałem co odpowiedzieć, bo najzwyczajniej jej nie sprawdzam. Dostaję lepsze oceny z przedmiotów które mnie interesują, gorsze z tych trudniejszych, to coś tam bąknąłem, że będzie pod 4. Nie spodziewałem się tego pytania i czytając wcześniej o przebiegach rozmów nie widziałem, żeby ludzie o tym pisali, mam się tego pytania spodziewać na przyszłych rozmowach?

Dwa, na stronie pisali, że nie lubią CVek i żeby wysłać maila co się robiło do tej pory, w samych wymaganiach było coś w rodzaju "programowanie (wystarczy akademickie), myśleć, współpracować, oddychać", no to mówię - hehe easy.

Pisząc do nich w mailu napisałem, że miałem styczność z kilkoma technologiami, pisałem sieć neuronową w Pythonie, jakiś tam dodatek do Chrome w JS, że na uczelni trochę w C++, ale generalnie skupiam się na C# .NET i w tym chciałbym się rozwijać, co wyraźnie zaznaczyłem.

Po czym na samej rozmowie dostałem pytania najpierw z programowania obiektowego, a potem z każdego z wymienionych wyżej języków, po kilka pytań na każdy, cała rozmowa trwała przez to dość długo. Chciałem im dać do zrozumienia, że robiłem w życiu różne rzeczy, a nie, że jestem z tego specem.

Nawaliłem wspominając te wszystkie technologie? Może powinienem był napisać tylko o tym C#? Koniec końców powiedzieli, że no, było średnio i ostatnio mają dużo aplikantów, ale mogą mi dać jeszcze zadanie rekrutacyjne i wtedy będziemy kontynuować rozmowę, jeśli dobrze mi pójdzie.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nawaliłem wspominając te wszystkie technologie?


@Mazey: zależy jak to opisałeś, jeżeli byłeś uczciwy to wszystko jest ok, widocznie kupa ludzi sie zgłosiła i się im wymagania podniosły albo się nie spodobałeś
  • Odpowiedz
@Mazey: kto to wie? Rekrutacje sie rzadza swoimi prawami. Jak im sie nie spodoba to w nastepnej firmie beda zachwyceni. Malo tego - jak duża firma to możesz na stanowisko x uwazanym za przecietniaka a juz na stanowisko y za mega kocura. Powiedziales szczerze jakie są twoje kompetencje i tego sie nalezy trzgmac
  • Odpowiedz
@wczoraj: Tak, opisałem projekty w kilku zdaniach, raczej dałem do zrozumienia, że to były proste rzeczy. Znajomi dostawali się na staże po prostych rozmowach albo dosłownie po tym jak powiedzieli, że tak, wiedzą jak się programuje obiektowo. Pytanie o problem diamentu w C++? Wiedziałem co to, ale mówili na początku, że zależy im na C# i bazach danych, to po co. ¯\_(ツ)_/¯

@typowy_lobuz: Ok, to dobrze, bo właśnie
  • Odpowiedz
to tym bardziej powinieneś wiedzieć xd

@AwizisieAkat: Czy ja wiem, sam C# nie ma MI. Zrozumiałbym pytanie o samo wielokrotne dziedziczenie, ale konkretnie o ten problem w C++? Mam mieszane uczucia. Przyznam szczerze, że sam problem pamiętałem, ale nie umiałem sobie przypomnieć, że chodzi o frazę virtual, więc może mam ból tyłka.

@miki4ever: To w sumie ciekawe. Bo moje studia, choć mocno związane z branżą IT, to
  • Odpowiedz
@Mazey: Najważniejsze być szczerym z tym co oferujesz, bo każde kłamstwo szybko wyjdzie na jaw. Dwa - że ta średnia może mieć związek z Twoją sumiennością czy zaangażowaniem. Jest w jakimś stopniu odzwierciedleniem Twojej wiedzy. Nie przejmowałbym się tym nadto natomiast i próbował swoich się dalej. A takie frazesy od rekruterów niestety zdarzają się często.
  • Odpowiedz