Wpis z mikrobloga

Gdzieś między leżeniem na plaży a podziwianiem podwodnego życia w okolicach Bali udało mi się skończyć wpis o tym, jak radzić sobie z pieniędzmi w podróży. Raczej rzeczy podstawowe, a nie szczegółowe wyliczenia jak przyoszczędzić złotówkę na wymianie 1000$ - głównie chodzi o bezpieczeństwo, i jak już się coś popsuje, to jak nie zostać na lodzie i mieć opcje awaryjne :) Oparte przede wszystkim na moich doświadczeniach i błędach.

Jak nie dać się okraść i oszukać? Bezpieczeństwo finansowe w podróży

I tutaj prośba Mirki - jeśli macie jakieś swoje patenty, niewymienione u mnie, lepsze sposoby, lub chcecie coś dopowiedzieć - śmiało, chętnie przyjmę każdą radę, inni na pewno też :)

Czołem!

#zwtravel
  • 19
@zbigniew-wu: dodam od siebie, choć moje doświadczenie podróżnicze stanowi ok. 10% Twojego ;)

polecam kartę w USD, na przykład z Kantoru Walutowego aliora - korzystałem na kilku kontynentach i bardzo dobrze się sprawdzała, jedna wypłata z bankomatu miesięcznie jest za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

co do blokad karty - warto na kilka dni przed wyjazdem zadzwonić do banku i poinformować, w jakich krajach będziemy i w
Dolary w drobnych nominałach czasami naprawdę ratują życie


@lukaschels: zalezy gdzie, czasami jest dobrze miec przy sobie banknoty 100$. A i jeszcze kantory w pl potrafia wcisnac stare banknoty ktorych nie chca przyjmowac za granica.
polecam kartę w USD, na przykład z Kantoru Walutowego aliora - korzystałem na kilku kontynentach i bardzo dobrze się sprawdzała, jedna wypłata z bankomatu miesięcznie jest za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@inspektor_erektor: zamiast karty Aliora polecam kartę T-Mobile. Zasada taka sama, a mamy nielimitowane wypłaty zagranico. Każdy bankomat staje się twoim kantorem. ( ͜͡ʖ ͡€)

@zbigniew-wu: na duże miasta polecam trik
Znajomy miał przygodę, że wypłacił z bankomatu kasę i pobrało mu prowizję. No to jak wrócił do PL pojechał do placówki złożyć reklamacje. Okazało się że owszem oni nie pobrali prowizji, jedynie firma której był bankomat.


@swiatus85: lol, wiadomo że bankomat może pobrać swoją prowizję, miałem na myśli brak prowizji ze strony banku który jest właścicielem karty
@swiatus85: dokładnie tak jak napisał kolega wyżej. Załóżmy, że chcesz wypłacić równowartość 50 dolarów, a bankomat informuje "za wypłatę pobierzemy prowizję $3, czy zgadzasz się?" i jeśli wyrazisz zgodę, z konta ściągnie Ci 53 dolary i to wszystko zgodnie z prawem, regulaminami i za Twoją zgodą.
a może Revolut? Ponad 25 walut, ich wymiana po bardzo korzystnym kursie, Wypłata do 800zł (lub odpowiednika w innej walucie) miesięcznie za darmo na całym świecie. Teraz mają promocje - brak opłaty za kartę fizyczną


@coolpick: za dużo pieprzenia, jestem zbyt leniwy na to. Teraz mam karty w T-Mobile, 3 sztuki: GBP, EUR i USD. Pierwsze dwie wiadomo gdzie się używa, a dolarową wszędzie indziej. Kursy przeliczenia walut Mastercard więc bardzo
@coolpick tutaj też mam jedną, w dolarach. Nie bawię się w zmiany waluty, jakieś aplikacje sracje, przelewem zdefiniowanym kupuję walutę online i za chwilę mogę nią płacić / wypłacić.

Plus mam ochronę banku, a nie zwykłej firmy. A przede wszystkim nielimitowane wypłaty.
@zbigniew-wu: ja robię jak przedmówcy czyli karty walutowe z tmobile usd gbp eur. Ponadto statam się walutę wymieniać na bieżąco poprzez walutomat, aby nie trzymać zbyt wiele na jednej karcie. Wymiana zwykle trwa max kilka godzin, ale potrzebny jest net do zlecenia przelewu. Trochę grosza dodatkowo w papierze, zapasowa karta innego banku. Chyba tyle