Wpis z mikrobloga

@nickszalinski: a skąd wiesz , że on jest niebieski? Może to tylko odbicie błękitnego nieba i zanieczyszczenie.
Ja myślałem raczej o takim błękicie jak na zdjęciu poniżej.
Lód lodowcowy tez potrafi być niebieski, ale to raczej na biegunach gdzie jest wieczny lód i tam trochę inny proces za to odpowiada (rekrystalizacja) która może trwać około 200lat nawet
Pobierz
źródło: comment_WtY6JoxDr2bEGd6MVR27IUAQRzxZRbqa.jpg
Lód lodowcowy tez potrafi być niebieski, ale to raczej na biegunach gdzie jest wieczny lód


@Niestabilny: No właśnie taki lodowcowy niebieski kolor jest przy tych wodospadach. Zanieczyszczenia to raczej nie, bo tam nie ma - woda z rzeki jest zdatna do picia. Chybaże jakies minerały są niebieskie.

Odbicie nieba - w lodzie by się tak odbijało na niebiesko, a w śniegu pod nogami nie?
@nickszalinski: ten wodospad raczej nie jest niebieski, bo ten lód nie wyglądaj jakby miał krystaliczną czystość. Chociaż ciężko stwierdzić. Generalnie żeby lód był niebieski musi zawierać jak najmniej pęcherzyków powietrza , pęknięć, zanieczyszczeń. Może to tylko nawisy lodowe/sople które dość powoli się tworzyły a woda z której są zrobione to wilgoć z otoczenia a nie wody wprost z rzeki która jest zanieczyszczona i natleniona.
Nie jestem ekspertem :)
@Niestabilny: @nickszalinski:
Niebieski lód powstaje nie z powodu rozproszenia jak w atmosferze, tylko pochłaniania przez molekuły wody tym więcej światła im bliżej koloru czerwonego jak na obrazku.
Lód o którym mówisz zwykle jest pod wielkim ciśnieniem bo odkłada się latami i wyciska to z niego cały syf (pęcherze powietrza itp), im większa gęstość -> więcej molekuł które pochłaniają lepiej inne kolory niż niebieski -> widzimy niebieski.
Pobierz
źródło: comment_k9wk1MfOjFkr8CEpG3Dw0hrKI89Ri5a7.jpg
wyciska to z niego cały syf


@Luntri: Islandzka woda to podobno prawie jak woda destylowana, nie ma syfu. XD

PS. Różowy to połączenie czerwonego i fioletowego? I wtedy widmo wygląda mniej więcej tak:

...|..................|.....

?