Wpis z mikrobloga

Antysemityzm, jak sama nazwa wskazuje, to wrogość wobec Semitów, a nie Żydów. Antysemityzm to niechęć o podłożu etnicznym a nie religijnym (bo Semici to grupa etniczna a nie wyznaniowa). Autor: @dlouhy


https://www.wykop.pl/wpis/30123639/#comment-106975889

Tymczasem w normalnym świecie

Słownik języka polskiego PWN:

antysemityzm «wrogość wobec Żydów jako grupy wyznaniowej lub etnicznej; też: teoria uzasadniająca taką postawę»


Wikipedia

Antysemityzm – postawa wyrażająca dyskryminację, uprzedzenie, niechęć i wrogość w stosunku do Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego, postrzeganych jako grupa religijna, etniczna lub rasowa, argumentowana powodami religijnymi, gospodarczymi lub politycznymi.


Wielki słownik języka polskiego

niechętne lub wrogie nastawienie do Żydów wynikające z uprzedzeń rasowych, kulturowych bądź społecznych


Cambridge

having or showing a strong dislike of Jewish people, or treating them in a cruel and unfair way:


Oxford

Hostile to or prejudiced against Jews.


#neuropa #bekazprawakow #shitwykopsays #polityka
  • 98
  • Odpowiedz
@prawa_reka_sorosa: Polecam przeczytać co napisał. W końcu zacytowałem fragment.

Czy pan Jan Nicolaas stworzył i uzywa własnej definicji słowa?

Sugeruje że definicja ta nie odzwierciedla rzeczywistości, tak. Pierwsza linijka cytatu:

It has long been realised that there are objections to the term anti-Semitism and therefore an endeavour has been made to find a word which better interprets the
  • Odpowiedz
@Usmiech_Niebios: Ergo, nie mam powodu nazywać Pana Jana Nicholaasa idiota, tylko dlatego ze ma odmienne zdanie. Na dodatek Pan Jan Nicholaas, nie argumentuje swojej opinii "jak sama nazwa wskazuje", w przeciwieństwie do bohatera tego wpisu.

Na dodatek Pan Jan Nicholaas nie forsuje swojej opinii jako definicji, w przeciwieństwie do dlouhego
  • Odpowiedz
Na dodatek Pan Jan Nicholaas, nie argumentuje swojej opinii "jak sama nazwa wskazuje", w przeciwieństwie do bohatera tego wpisu.


@prawa_reka_sorosa: just for fun - dokładnie tak argumentuje. Nazwa wskazuje co innego - znaczenie jest nieprecyzyjne - należy je zmienić. W tej dyskusji odnosimy się praktycznie wyłącznie do błędnego znaczenia terminu - jego nazwy, sugerującej co innego. Dokładnie to napisał.
  • Odpowiedz
Bo musiałbyś przyznać się do błędu, więc starasz się zignorować temat centralny


@Usmiech_Niebios: Tematem centralnym jest wypowiedz dlouhego, oraz jego kreowanie "prawidłowej definicji" slowa antysemityzm, na dodatek argumentowanie tego słowami "bo jak nazwa wskazuje".

To ty rozpocząłeś watek, ze slowo "antysemitzm" jest wyjątkowe i nie musi się stosować do normalnych
  • Odpowiedz
na dodatek argumentowanie tego słowami "bo jak nazwa wskazuje".

Tak jak pan Nicholaas.

To ty rozpocząłeś watek, ze slowo "antysemitzm" jest wyjątkowe i nie musi się stosować do normalnych reguł.

@prawa_reka_sorosa: a nie jest tak? Zacytowałem regułę stosowania przedrostka "anty" ze słownika
  • Odpowiedz
Tak jak pan Nicholaas.


@Usmiech_Niebios: Czy wiesz ze pan Jan Nicholaas nie był językoznawcą, a jego specjalizacja był nowy testament?

Zacytowałem regułę stosowania przedrostka "anty" ze słownika nawet.


No i w jaki sposob zmienia to definicje w słowniku jezyka polskiego, oxfordu lub Cambridge?
  • Odpowiedz
No i w jaki sposob zmienia to definicje w słowniku jezyka polskiego, oxfordu lub Cambridge?


@prawa_reka_sorosa: https://www.logicallyfallacious.com/tools/lp/Bo/LogicalFallacies/27/Appeal-to-Definition

Explanation: The dictionary does not settle controversial issues such as gay marriage—it simply reports the most current accepted definition of the term itself while usually attempting to remain neutral on such controversial issues.
  • Odpowiedz
@Usmiech_Niebios: Tylko ze w kwestii słowa antysemityzm nie ma żadnej kontrowersji. Nie ma tez żadnej międzynarodowej debaty, a ludziom nie są odmawiane prawa ze względu na rożne definicje tego slowa.

Wykopek uparl sie ze jego definicja slowa jest prawidlowa, a autorzy słowników na świecie to idioci. Na samym koncu wykopek twierdzi ze w USA panuje komunizm. Kurtyna.

Nie kpie z tego ze wykopek ma inna opinie, a z jego zachowania.
  • Odpowiedz
Tylko ze w kwestii słowa antysemityzm nie ma żadnej kontrowersji


@prawa_reka_sorosa: https://en.wikipedia.org/wiki/Antisemitism#Evolution_of_usage

The term is confusing, for in modern usage 'Semitic' designates a language group, not a race. In this sense, the term is a misnomer, since there are many speakers of Semitic languages (e.g. Arabs, Ethiopians, and Assyrians) who are not the objects of anti-Semitic prejudices, while there are many Jews who do not speak Hebrew, a Semitic language.
  • Odpowiedz
@Usmiech_Niebios: Jedno pytanie, czy ja gdziekolwiek stwierdziłem ze jest przeciw zmianie definicji, jak ma to miejsce w przypadku kontrowersji związanej z małżeństwami homoseksualnymi (tj. katolicy sprzeciwiajacy sie zmianie ze wzgledu na historie)?

Czy tez może raz po raz, stwierdziłem ze jak językoznawcy dojdą do porozumienia, to definicja powinna ulec zmianie?
  • Odpowiedz
@Usmiech_Niebios: Imo fundamentalnie masz rację. Wiele terminów poddano redefinicji i powrót do pierwotnych znaczeń (szczególnie w tak oczywistym przypadku), wydaje się krokiem w dobrą stronę.
W ogóle szanuję, dyskusja na poziomie.
  • Odpowiedz