Wpis z mikrobloga

Antysemityzm, jak sama nazwa wskazuje, to wrogość wobec Semitów, a nie Żydów. Antysemityzm to niechęć o podłożu etnicznym a nie religijnym (bo Semici to grupa etniczna a nie wyznaniowa). Autor: @dlouhy


https://www.wykop.pl/wpis/30123639/#comment-106975889

Tymczasem w normalnym świecie

Słownik języka polskiego PWN:

antysemityzm «wrogość wobec Żydów jako grupy wyznaniowej lub etnicznej; też: teoria uzasadniająca taką postawę»


Wikipedia

Antysemityzm – postawa wyrażająca dyskryminację, uprzedzenie, niechęć i wrogość w stosunku do Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego, postrzeganych jako grupa religijna, etniczna lub rasowa, argumentowana powodami religijnymi, gospodarczymi lub politycznymi.


Wielki słownik języka polskiego

niechętne lub wrogie nastawienie do Żydów wynikające z uprzedzeń rasowych, kulturowych bądź społecznych


Cambridge

having or showing a strong dislike of Jewish people, or treating them in a cruel and unfair way:


Oxford

Hostile to or prejudiced against Jews.


#neuropa #bekazprawakow #shitwykopsays #polityka
  • 98
  • Odpowiedz
Moje zdanie w sprawie tego czy słowo ma pozostać wyjątkiem, lub nie, NIE MA WPŁYWU na obecną definicje słowa.


@prawa_reka_sorosa: to kolega myśli że definicje są ustalane przez profesorów i pozostają niezmienne? Błąd, pisałem wcześniej o przykładzie #!$%@?ów, jedyny sposób na zmianę błędnej - wyjątkowej - definicji to zgromadzenie dostatecznej ilości ludzi mówiących definicję poprawną, żaden językoznawca ustalając antysemityzm jako niechęć do semitów bądź żydów nie bazuje jedynie na swoim
  • Odpowiedz
To ludzie sami z siebie zmieniają słowniki, czy istnieje pewne grono ludzi, specjalnie do tego wyznaczonych? Zbierają sie i debatują, czy definicja pewnego słowa uległa znacznej zmianie, czy tez nie.


@prawa_reka_sorosa: tak, grono ludzi zmienia definicje słowa w słowniku więc któregoś dnia zmienią zielony na czerwony i dojdzie do katastrofy.
A nie, bazują na użyciu słowa przez ludzi w obiegu.
Antysemityzm jest właśnie takim używanym, ale błędnym słowem. Podałem nawet
  • Odpowiedz
Antysemityzm jest właśnie takim używanym, ale błędnym słowem.

Podałem nawet kontekst historyczny, tłumaczący dlaczego.


@Usmiech_Niebios: Mozesz przekazac swoja opinie tworca slownikow, moze uwzglednia Twoje przemyslenia w nastepnych edycjach.

Nie wiem po co mi to piszesz, skoro dobrze wiesz ze nie mam zadnego wpływu na deficje w slownikach.
  • Odpowiedz
Nie wiem po co mi to piszesz, skoro dobrze wiesz ze nie mam zadnego wpływu na deficje w slownikach.


@prawa_reka_sorosa: czyli nie posiadasz własnej opinii, opierając się na tym co powiedzą autorytety, zatem pisanie do Ciebie jest stratą czasu. Czy są jeszcze inne tematy w których to się stosuje?

A, jak wskazałem słowo antysemityzm używane jest ze względu na kontekst historyczny - niechęć do Żydów. Czy coś jeszcze z tamtego
  • Odpowiedz
wiedza w kwestii jezyka, jest zbyt uboga, aby moc kreować lub zmieniać definicje slow.

nie jest za to na tyle uboga by nie wiedzieć kiedy jasno zdefiniowane słowo łamie jasno zdefiniowaną regułę.

W dyskusji na temat fizyki tez będziesz się wymądrzał ze wiesz lepiej od np. fizyków, którzy przez lata studiowali ta dziedzinę?

@prawa_reka_sorosa: jeżeli fizycy mają sprzeczne opinie, jak to się dzieje u językoznawców przestudiuje obie i niekoniecznie będę
  • Odpowiedz
nie jest za to zbyt uboga by wiedzieć kiedy jasno zdefiniowane słowo łamie jasno zdefiniowaną regułę.


@Usmiech_Niebios: Dlatego napisałem, ze powinieneś zgłosić do językoznawcom. Moze nie wiedza.

jak to się dzieje u językoznawców przestudiuje obie i niekoniecznie będę polegał na
  • Odpowiedz
A ja poczekam na koniec dyskusji. Poczekam, aż osoby z wieloletnim doświadczeniem i o wiele większymi umiejętnościami rozwiążą problem.


@prawa_reka_sorosa: czyli jest problem? Bo wcześniej twierdziłeś że pisanie opinii nie pochodzącej bezpośrednio ze słownika to #bekazprawakow i #shitwykopsays Czy przekonały Cię może kontrowersje wokół terminu zacytowane przeze mnie z angielskiej Wiki i udało mi się poszerzyć Twoją wiedzę, powodując że w przyszłości nie będziesz ślepo odrzucał
  • Odpowiedz
Nie, tworzenie swojej własnej definicji, przy okazji dyskredytując definicje ze słownika (oraz nazywanie ich autorów idiotami) to #shitwykopsays.


@prawa_reka_sorosa: Czy nazwiesz tego człowieka idiotą?

Sevenster, Jan Nicolaas (1975). The Roots of Pagan Anti-Semitism in the Ancient World. Brill Archive. pp. 1–2. ISBN 90-04-04193-1. "It has long been realised that there are objections to the term anti-Semitism and therefore an endeavour has been made to find a word
  • Odpowiedz
@prawa_reka_sorosa: czyli jak Ty powołujesz się na słowniki to nie jesteś idiotą, a jak on przedstawia przeciwstawną im opinię to jest idiotą bo musiał wymyślić ją sam a nie zapoznać się z innymi opiniami, np. jak ta wyżej? Skąd pomysł że ma on mniejszą wiedzę od Ciebie? Przecież przyznajesz że nie interesujesz się tematem.

I uniknąłeś odpowiedzi ponownie. Czy autor wypowiedzi którą zacytowałem jest idiotą, bo w słowniku jest inna
  • Odpowiedz