Wpis z mikrobloga

W serii Varsaviana prezentujemy ciekawy plan Warszawy, który pochodzi z atlasu "Maps of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge. Vol. 1." wydrukowany w Londynie 1844 r.
Wydawca Towarzystwo na Rzecz Rozprzestrzenienia Wiedzy Użytecznej) było ciekawą instytucją popularyzatorską, założoną przez Lorda Broughama, która stawiała sobie za cel dostarczanie wiedzy osobom, które nie mogły sobie pozwolić na edukacje formalną albo zdobywały wiedzę samodzielnie. Towarzystwo znane było z produkcji doskonałych map właśnie do tego celu dostosowanych.
Wydawnictwo zawierało 207 map, w tym mapę Polski oraz prezentowaną właśnie przez Atticusa mapę Warszawy. Mapa sygnowana jest na 1831 r. Znalazło to odzwierciedlenie w treści mapy: przy nazwie Pragi czytamy: "burnt 1794 and 1831" (spalone w 1794 i 1831 r.), co ma związek z insurekcją kościuszkowską i powstaniem listopadowym. W niektórych miejscach nazwy placów i ulic są podane w języku polskim i angielskim. Ciekawostka - część nazw polskich została podana w zniekształconych formach (m. in. Pownoski, Ulica Scolecka, ale też Patac Kroleski – oznacza Pałac Królewski).
Na dolnej ramce ukazano sylwetki 16 głównych budowli stolicy, głównie kościołów – w tym kościół św. Aleksandra, kościół Dominikanów, kościół protestancki, ale też Szpital Wojskowy, Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Nauk (Pałac Staszica).
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do zapoznania się z mapą, na której można śledzić topografię towarzyszącą wydarzeniom powstania listopadowego.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=42363
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=mapyiw
Atticuspl - W serii Varsaviana prezentujemy ciekawy plan Warszawy, który pochodzi z a...