Wpis z mikrobloga

to zależy czy potrzebujesz relacyjnej bazy danych


@awakening88: jak OP podał do wyboru relacyjne i nierelacyjne to są dwie opcje:
- albo nie zna się na tym i nie widzi różnicy,
- albo potrzebuje tylko wrzucać rekordy i jest mu bez różnicy.

Wolałbym nie zakładać gorszego (i nie chce mi się tłumaczyć tego co można znaleźć 30 sekund w Google), więc przyjmuję drugą opcję.

Przy takiej ilości i na raspberry to
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mk321: właśnie relacji raczej nie będę potrzebował, w pierwotnym planie był podział na 2 tablice z relacją 1-wiele, ale po krótkiej analizie - zbędne mi to
MariaDB z tego co kojarzę i gdzieś widziałem jest ciut szybsza (?). PostgreSQL też ciekawa opcja, ale wybór z relacyjnych to już raczej w tym wypadku wydajność, a nie wiem jak wygląda porównanie MySQL vs MariaDB vs PostgreSQL (zaraz pozaglądam)
SQLite jest stosunkowo wolny i problematyczny w dłuższym utrzymaniu.


@mk321: ale o czym Ty mówisz? OP mówi o kilku setkach rekordów dziennie. Nawet gdyby jego projekt miał żyć 1000 lat to nie wysyci możliwości SQLite. SQLite bez problemu utrzymuje bazy, które mają po kilkadziesiąt GB.
@Gronekmaster: 300-600 nowych rekordów dziennie to i tak mało. Spokojnie jakaś baza SQL udźwignie.
Pytanie czy istotna jest ponadprzeciętna szybkosć odczytu i mały rozmiar silnika bazy - wtedy polecam bazy NoSQL, jak Redis (popularny silnik) czy Hazelcast (najszybszy chyba). Ale to tylko w założeniu, że dane są typu klucz - wartość, lub klucz - tablica.
Jeżeli panują bardziej skomplikowane relacje, to może jednak SqlLite.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pavlucco: będę miał wpięte po kilka czujników do esp8266 i chciałbym je wysyłać tak, żeby nie zajmowały kilku rekordów, czyli np. w postaci stringa z ";" jako separatorem, a ilość tych czujników będzie różna, zależnie od konkretnej sztuki