Wpis z mikrobloga

Monetkowe Mirasy!
Na początku stycznia skończyłem kolekcjonować 2-złotówki okolicznościowe, te po denominacji ze stopu NG oraz miedzioniklu. Uzbierało się tego 260 pozycji wszystkie w stanie menniczym - więc wartość nominalna, jak łatwo policzyć wynosi 520 złotych polskich, co nie jest oszałamiającą ceną za całą kolekcję. Chciałem poznać wartość rynkową swojej kolekcji, jednak, nie chciałem po prostu kopiować ceny z aukcji allegro i na tym zakończyć - włożyć kartkę w kasetkę "w 2018 całość kosztowała tyle i tyle" i w taki sposób przekazać to dzieciom/wnukom. Oj nie. Postanowiłem przeanalizować wszystkie 260 monetek pod kątem najniższych i najwyższych kwot za aukcje "kup teraz" na Allegro na przełomie stycznia/lutego 2018 roku.

Odrzuciłem wszystkie aukcje z monetami, biorąc je za mało poważne, które w tytule zamiast stan menniczego czy "I" było napisane "śliczna" czy "błyszcząca" - XD. Dodatkowym kryterium było odrzucenie wszystkich dodatków lub ulepszeń typu: foldery informacyjne od NPB, moneta w specjalnym blistrze, czy też w kapslu, gdyż to zawyża wartość monety (pomijam cyrkonie - ( _) ) Tak samo jak graiding, który z góry odrzuciłem. W cenach wypisanych przeze mnie nie ma uwzględnionej dostawy, gdyż nie wiem kiedy mógłbym sprzedać moją kolekcję, a w państwie polskim nie można liczyć na obniżkę czegokolwiek, tym bardziej opłat za przesyłki pocztowe - mimo, iż często na allegro przesyłka jest dopłatą za produkt (więc nie jest to najlepiej zrobione zestawienie, jednakże najlepsze jakie potrafię ja zrobić). Ceny niekiedy w blistrze były tańsze niż te bez, więc uwzględniałem wtedy cenę niższą od tego w blistrze. Na końcu jest podsumowanie ceny minimalnej całej kolekcji, średniej i maksymalnej. Raz występuje w liście moneta z jedną aukcją i tę wartość przyjąłem jako minimum oraz maksimum.

Co ciekawego można wyczytać z tych danych? To, że najbardziej opłacało się zbierać monety do 2003 roku, kiedy nakłady nie były na tyle masowe. Oczywiście zdarzają się poszczególne monety, w które można było zainwestować, tutaj mamy oczywiście serię "zwierzęta świata" - choć nie całą, oraz te związane z Janem Pawłem II. Wybijają się także: rocznica katastrofy smoleńskiej NG 2011 r. oraz Euro 2012 NR 2012 r. - jednakże ich wartość nie jest oszałamiająco wysoka. Reszta monet po 2003 roku oscyluje w przedziale od 2,45 PLN do 4,00 - z lekkim wahnięciem ku 5,00 PLN.

Jeżeli są jakieś błędy, proszę o komentarz.

link do pliku

#numizmatyka #monety #inwestycje #pieniadze #nbp
prawo - Monetkowe Mirasy!
Na początku stycznia skończyłem kolekcjonować 2-złotówki o...

źródło: comment_53GL2KHaLjJZLqA732k4a7kJzmw7sXcg.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach