Wpis z mikrobloga

Mirki, co radzicie następnego po #java ogarnąć w ramach #naukaprogramowania? Umiem co nie co już napisać, trochę teorii też za mną, myślałem o jakimś framework w stylu spring, hibernate, albo bazy danych, a po ogarnięciu tego w #python iść.
Dobra ścieżka?
Ktoś ma jakieś sprawdzone materiały do nauki?
Co polecicie jako kolejny krok?
Intelij ma tylko 30 dni triala, z tego co sie orientowałem wersja darmowa nie wspiera frameworków, co zamiast tego? Eclipse?
  • 17
@DILERIUM: Póki co skupiam się na nauce Java + framework + SQL.
Docelowo chciałbym poznać dla siebie jeszcze Pythona, i później może GO, R, i LUA. Po co? Dla siebie, fascynuje mnie AI, ML, i ogólnie Big Data, ale to raczej coś na przyszłość. Może kiedyś będę chciał zmienić dziedzinę IT, wtedy będę miał podstawy.
Studia już ukończyłem - elektrotechnika, nie informatyka, więc póki co chciałbym przynajmniej jeden język ogarnąć do
@Cooltec: to co @sorhu napisał + dołącz do tego jeszcze w miarę sprawne poruszanie się po linuxie i webdev, jeśli chcesz iść w kierunku Javy, tzn. jakieś podstawy jsp, jsf, podstawy js, jquery

co do IntelliJ poczytaj o EAP, zresztą community wystarcza do większości zastosowań
@imprv: u mnie zdarza się pisać i w Javie i w .Necie i w Groovym trochę popisałem i w jakichś głupichnarzędziach jak js przyAdobe Livecycle, zależy czy chcesz siedzieć w jednym czy chcesz się pobawić. Jak dla mnie czasem zmiana projektu/języka była kojąca :P
@kaervek: wiem, że sporo projektów ciągle stoi na JSP i warto coś z niego wiedzieć, pytanie czy autor pytania chce się pchać w utrzymywanie starych projektów. W razie czego łatwo przesiąść się z TML na JSP bo różnice w nich są niewielkie. Plusem TML jest czytelna dokumentacja i oficjalny tutorial.