Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #iota #podatki #bitcoin
Jeśli ktoś kupował kryptowalutę za inną kryptowalutę i chce spać spokojnie to już ostatni dzwonek by złożyć prośbę o interpretację podatkową swojego przypadku. Do dziś są z tym związane spore kontrowersję, a co będzie to nikt nie wie.
Na interpretacje czeka się maksymalnie 3 miesiące.
Rozliczamy się do 30 kwietnia więc czas juz składać wniosek.

Można to zrobić przez internet ( koszt 40 zł )
https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/25-interpretacja-podatkowa
Tutaj wyszukiwarka podobnych przypadków. Trzeba wpisać "kryptowaluty":
http://sip.mf.gov.pl/
Pobierz buddookan - #kryptowaluty #iota #podatki #bitcoin 
Jeśli ktoś kupował kryptowalutę z...
źródło: comment_sHIgFsyewXt4cUyfjfnVCONHmw27G3S9.jpg
  • 38
ale co tu interpretować? Podatek od przychodu ze sprzedaży pomniejszonego o koszt zakupu (nawet innej waluty - co się po drodze działo to inna sprawa), US interesuje przecież moment zamiany na PLN.


@goferek: Teraz US nie dojdzie jakie transakcję robiłeś między kryptowalutami. Problem w tym że ma na to 5 lat. Nie wiemy co w tym czasie się wydarzy i co wymyślą. Mogą np. nakazać udowodnienie posiadania każdej kryptowaluty i skąd
rozliczanie podatku od crypto > crypto jest iście debilne, bo crypto nie jest walutą, nie jest oficjalnym środkiem płatniczym i nie ma go w tabelach kursów NBP, więc nie ma jak obliczyć jego wartości na chwilę zaistnienia transakcji. Cena crypto zostaje że tak to określę "odtajniona" w momencie wymiany na fiat - dopiero wtedy można stwierdzić "ahaaaa, to tyle były te bitkojny warte" ale dopóki sa bitkojnami, są nic nie wartym zapisem
@buddookan: Co masz na myśli ostatni dzownek i dla kogo? Dla osób, które wypłaciły fiat na konto bankowe? To tak trza się rozliczyć. Są już na necie interpetacje na które można się powołać. Po co Ci własna tym bardziej, że jak wejdzie nowe prawo albo nowa intepretacja, to Twoja będzie nic nie warta?
@vvit0: Też jestem tego zdania. Niestety podatki i przepisy nie zawsze są logiczne. W przypadku kryptowalut stosuje sie ogólnikowe prawo bartelu. MAm nadzieje że w tym roku szykowane przepisy jasno określą zasady bo też mnie denerwuje ta niepewność.
@PinkyPen: Wypłata na konto bankowe nie jest żadnym zdarzeniem podatkowym. Oczywiście że według mnie najlepiej by było liczyć podatek od takiej czynności. Miało by to sens, było proste i logiczne. Niestety obowiązek podatkowy zachodzi w momencie sprzedaży kryptowaluty. ( i o zgrozo to o czym tu mowa - sprzedaży nie tylko za pieniądze )
@buddookan: Nie da się policzyć w myśl obecnych przepisów wymiany a la barterowej z wymiany crypto na crypto. Po za tym z każdą taką wymianą jesteś stratny, bo płacisz fee dla giełdy. Teraz robi się tak, że wypłacając kasę z giełdy udawaniasz im jak tego dokonałeś. Zrzut z ekranu, tabelka w w excelu. Dowody wpłąty itd. Ta interpretacja, którą dostaniesz jest nic nie warta. Urzędnik, który ją wyda jak zrobi to
@PinkyPen: Zgadzam się. Dlatego tak długo się wahałem pomiędzy składaniem interpretacji, a poczekaniem ze sprzedażą minimum 5 lat żeby obowiązek podatkowy się przedawnił.
Co do wyliczania podatku to ponoć lepiej jest go źle wyliczyć niż nie wykazać.
5 lat żeby obowiązek podatkowy się przedawnił.

6 lat

Co do wyliczania podatku to ponoć lepiej jest go źle wyliczyć niż nie wykazać.

I tak i nie w jednym i drugim przypadku zapłacisz zaległy podatek + odsetki :)