Wpis z mikrobloga

jak rozpoznać w jakiej skali jest piosenka? bo rozpoznawanie tonacji to są tutriale w necie ale skala...? przecież ich jest od groma. np. ta załączona piosenka.: wyczaiłem że to jest jońska w C? czy jeżeli występują akordy w piosence np. Fdur to znaczy, że na pewno będzie w skali występował dźwięk F? czy jak mam akrody piosenki to już mogę łatwo rozpoznać skalę? czym się różni skala jońska od doryckiej, bo rozumiem że to najczęściej występujące w rozryzkowej muzyce skale? dobra, to moje największe bóle, a uczę się chałupniczą metodą, nie należę do żadnego forum więc może mi mirki wytłumaczą.(w google są niby informacje ale nic nie rozumiem) #gitara #muzyka #granainstrumentach #instrumenty #naukagrynagitarze
:) dzięki
a.....j - jak rozpoznać w jakiej skali jest piosenka? bo rozpoznawanie tonacji to są ...
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@agablazej może trochę źle to ująłeś. Nie piosenka jest w skali, tylko jakie skale są wykorzystywane w piosence. Pod każdy rodzaj akordu można podłożyć odpowiednią skalę, np pod akord maj7 skala jońska, pod akord mol7 skala eolska lub dorycka itd, możliwości jest dużo i też zależą od kontekstu harmonicznego. ciężko to w krótkim poście wyjaśnić, dobrze żeby ktoś na żywo Ci pokazał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@agablazej a do tej piosenki co dałeś, to nie da się używać zawsze jednej skali, bo oprócz najczęściej granego a-mollu, pojawiają się jeszcze takie akordy jak F-dur, E-dur czy D-dur, wiec do każdego trzeba dobrać inną skalę ( najprościej f lidyjską do Fdur, a moll harmoniczna do Edur, d mixolidyjska do Ddur, a do amoll można czasem dać dorycką, a czasem eolską)
  • Odpowiedz